Pożegnanie z konsulem honorowym Andrzejem Tombińskim. Konsulat Generalny Republiki Austrii powraca na ul. Krupniczą

Janusz Michalczak
Janusz Michalczak
Ambasador Republiki Austrii dr Werner Almhofer, Andrzej Tombiński (z prawej) i nowy konsul generalny Republiki Austrii Philipp Charwath
Ambasador Republiki Austrii dr Werner Almhofer, Andrzej Tombiński (z prawej) i nowy konsul generalny Republiki Austrii Philipp Charwath Fot. Janusz Michalczak
Mocno związana z Krakowem placówka Konsulatu Generalnego Republiki Austrii powraca na ulicę Krupniczą. Znane jest już nazwisko zawodowego dyplomaty, który ją obejmuje. Jest nim Philipp Charwath, który byl m.in. przedstawicielem Republiki Austri w ONZ. Kończy się tym samym wyjątkowa misja Andrzeja Tombińskiego, konsula honorowego, który funkcję tę sprawował w Krakowie przez sześć minionych latach.

WIDEO: ZAKAZ WSTĘPU

Uroczystość oficjalnego pożegnania i podziękowania Andrzejowi Tombińskiemu odbyła się wczoraj w siedzibie Międzynarodowego Centrum Kultury, miejscu organizacji wielu wydarzeń promujących Austrię i służących umacnianiu relacji polsko-austriackich. W wydarzeniu tym uczestniczył między innymi ambasador Republiki Austrii dr Werner Almhofer.

- Były konsul honorowy Andrzej Tombiński, przedsiębiorca związany z branżą budowlaną, dał się poznać jako bardzo sprawny organizator rozmaitych przedsięwzięć o charakterze politycznym, kulturalnym i gospodarczym, odbywających się na terenie województwa małopolskiego, podkarpackiego - podkreślał ambasador dr Almhofer. - Na uwagę zasługuje jego wkład w ochronę miejsc pamięci, a także jego udział w przygotowaniach projektu nowej narodowej ekspozycji Austrii na terenie Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau.

W Krakowie Andrzej Tombiński, którego firma RE-Bau ma w swoim dorobku m.in. prace związane z rewitalizacją portierni Fabryki Schindlera i długoletnią współpracę z kierowanym przez dyrektor Marie Potocką MOCAK-iem, dał się poznać jako animator ważkich wydarzeń kulturalnych z udziałem wybitnych austriackich twórców, o czym przypomniał prezydent Krakowa prof. Jacek Majchrowski.

Sam były konsul honorowy bardzo ceni sobie między innymi wydarzenia towarzyszące cykliczne organizowanym Dniom Austrii, w ramach których odbywał się między innymi konkurs poetycki Trakl-Tat. Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Georga Trakla.

Podziękowania za wypełnioną misję złożył Andrzejowi Tombińskiemu m.in. wicewojewoda Zbigniew Starzec, wicemarszałek województwa małopolskiego Tomasz Urynowicz, a w imieniu Rady Miasta Krakowa wiceprzewodniczący RMK Sławomir Pietrzyk.
Wypada przypomnieć, że o obecność zawodowego Konsulatu Generalnego Republiki Austrii toczyła się w Krakowie prawdziwa batalia. Przywrócenie działalności tej placówki to również zasługa konsula honorowego Andrzeja Tombińskiego, który podjął w tym celu rozmaite działania, chroniąc m.in. wybudowaną w międzywojniu piękną Willę Marii Lewalskiej przy ul. Krupniczej przed sprzedażą.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie