Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pożegnanie z konsulem honorowym Andrzejem Tombińskim. Konsulat Generalny Republiki Austrii powraca na ul. Krupniczą

Janusz Michalczak
Janusz Michalczak
Ambasador Republiki Austrii dr Werner Almhofer, Andrzej Tombiński (z prawej) i nowy konsul generalny Republiki Austrii Philipp Charwath
Ambasador Republiki Austrii dr Werner Almhofer, Andrzej Tombiński (z prawej) i nowy konsul generalny Republiki Austrii Philipp Charwath Fot. Janusz Michalczak
Mocno związana z Krakowem placówka Konsulatu Generalnego Republiki Austrii powraca na ulicę Krupniczą. Znane jest już nazwisko zawodowego dyplomaty, który ją obejmuje. Jest nim Philipp Charwath, który byl m.in. przedstawicielem Republiki Austri w ONZ. Kończy się tym samym wyjątkowa misja Andrzeja Tombińskiego, konsula honorowego, który funkcję tę sprawował w Krakowie przez sześć minionych latach.

WIDEO: ZAKAZ WSTĘPU

Uroczystość oficjalnego pożegnania i podziękowania Andrzejowi Tombińskiemu odbyła się wczoraj w siedzibie Międzynarodowego Centrum Kultury, miejscu organizacji wielu wydarzeń promujących Austrię i służących umacnianiu relacji polsko-austriackich. W wydarzeniu tym uczestniczył między innymi ambasador Republiki Austrii dr Werner Almhofer.

- Były konsul honorowy Andrzej Tombiński, przedsiębiorca związany z branżą budowlaną, dał się poznać jako bardzo sprawny organizator rozmaitych przedsięwzięć o charakterze politycznym, kulturalnym i gospodarczym, odbywających się na terenie województwa małopolskiego, podkarpackiego - podkreślał ambasador dr Almhofer. - Na uwagę zasługuje jego wkład w ochronę miejsc pamięci, a także jego udział w przygotowaniach projektu nowej narodowej ekspozycji Austrii na terenie Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau.

W Krakowie Andrzej Tombiński, którego firma RE-Bau ma w swoim dorobku m.in. prace związane z rewitalizacją portierni Fabryki Schindlera i długoletnią współpracę z kierowanym przez dyrektor Marie Potocką MOCAK-iem, dał się poznać jako animator ważkich wydarzeń kulturalnych z udziałem wybitnych austriackich twórców, o czym przypomniał prezydent Krakowa prof. Jacek Majchrowski.

Sam były konsul honorowy bardzo ceni sobie między innymi wydarzenia towarzyszące cykliczne organizowanym Dniom Austrii, w ramach których odbywał się między innymi konkurs poetycki Trakl-Tat. Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Georga Trakla.

Podziękowania za wypełnioną misję złożył Andrzejowi Tombińskiemu m.in. wicewojewoda Zbigniew Starzec, wicemarszałek województwa małopolskiego Tomasz Urynowicz, a w imieniu Rady Miasta Krakowa wiceprzewodniczący RMK Sławomir Pietrzyk.
Wypada przypomnieć, że o obecność zawodowego Konsulatu Generalnego Republiki Austrii toczyła się w Krakowie prawdziwa batalia. Przywrócenie działalności tej placówki to również zasługa konsula honorowego Andrzeja Tombińskiego, który podjął w tym celu rozmaite działania, chroniąc m.in. wybudowaną w międzywojniu piękną Willę Marii Lewalskiej przy ul. Krupniczej przed sprzedażą.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski