Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznaj historię pracy w kopalni

Piotr Drabik
Piotr Drabik
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne) fot. Michał Czelusniak
Wydobycie węgla czy soli już dawno przestało opierać się tylko na pracy rąk ludzkich. Dzięki technice strzałowej praca pod ziemią stała się wydajniejsza. A teraz każdy z nas ma szanse poznać tajniki tej metody na wystawie w Muzeum Żup Krakowskich na III poziomie wielickiej kopalni.

Ekspozycja „Podziemne wybuchy. Technika strzałowa w górnictwie”, która jest dostępna dla zwiedzających tylko do wtorku 26 kwietnia, przybliża cały proces technologiczny związany z prowadzeniem robót strzałowych w górnictwie. Goście ekspozycji mają okazję poznać narzędzia i metody stosowane na przestrzeni wieków zarówno w górnictwie odkrywkowym, jak i podziemnym.

Mowa o sprzęcie niezbędnym do wykonania otworów strzałowych (świdry, dłuta i wiertarki), akcesoriach stosowanych do umieszczenia w nich materiałów wybuchowych oraz ładunkach odpowiedzialnych za eksplozję.

W górnictwie zaczęto je stosować dopiero w XVII wieku, podczas gdy proch czarny był znany w Chinach już osiem stuleci wcześniej. Pierwsze udokumentowane użycie materiałów wybuchowych pod ziemią pochodzi z 1627 roku z okolic Bańskiej Szczawnicy (dziś Słowacja).

Ponad 100 lat później prochu strzelniczego zaczęto używać także w wielickiej kopalni soli. Ta metoda wydobywcza była regularnie stosowana od 1776 roku, a w połowie XIX wieku korzystano z niej we wszystkich wyrobiskach solnych.

W międzyczasie dokonała się prawdziwa rewolucja w technice strzałowej. Jej sprawcą był szwedzki chemik Alfred Nobel, który w 1867 roku dokonał odkrycia dynamitu. A ten w odmianie „Wetterdynnamon” trafił do Wieliczki tuż przed wybuchem I wojny światowej.

Wystawa porusza również tematykę badawczą poświęconą materiałom wybuchowym. A to wszystko dzięki prezentacji metod badań prowadzonych przez Kopalnię Doświadczalną „Barbara” oraz Akademię Górniczo-Hutniczą.

Na wystawie nie brakuje również archiwalnych i współczesnych zdjęć oraz filmów ilustrujących proces prowadzenia prac strzelniczych w kopalniach. Ekspozycję będzie można zwiedzić z jej autorem już 23 kwietnia o godz. 10. Formularz zgłoszeniowy na to spotkanie dostępny jest na stronie internetowej muzeum.wieliczka.pl.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski