Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznaj swoją skórę

Redakcja
Kosmetyczne vademecum - fakty i mity

   Statystyczna Polka odwiedza gabinet kosmetyczny co dwa, a nawet co pięć lat. Do wizyty skłaniają ją zwykle ważne wydarzenia, związane zarówno z życiem prywatnym, jak i zawodowym, np. ślub lub publiczne wystąpienie. Najczęstszymi zabiegami wykonywanymi przez kosmetyczki wciąż pozostaje oczyszczanie twarzy i henna.
   Dlaczego tak się dzieje? Obok względów ekonomicznych, najczęstszym powodem sporadycznych wizyt w gabinetach oraz mało urozmaiconych działań kosmetycznych jest fakt, iż tak naprawdę wiele kobiet nie wie, co "można zrobić" w gabinecie kosmetycznym, jakich porad i zabiegów oczekiwać, z jakimi problemami należy zwracać się do kosmetyczki, a z jakimi do lekarza dermatologa.
   Jesteśmy zdezorientowane, tym bardziej że kobiece czasopisma podają wiele nieprawdziwych i mylących informacji. Wydajemy pieniądze na kosmetyki, które nie pomagają, decydujemy się na zabiegi, które niejednokrotnie nie są potrzebne lub mają inne niż opisywane w gazetach działanie.
   Zanim kupisz krem albo maseczkę, zanim poddasz się kosmetycznym zabiegom, dobrze wykwalifikowana, doświadczona kosmetyczka powinna określić rodzaj twojej cery. To podstawa dalszych działań, podstawa właściwej pielęgnacji. I nie wierz bezpłatnej diagnostyce skóry, przeprowadzanej niekiedy np. w dużych centrach handlowych; są to zwykle działania marketingowe, mające na celu reklamę konkretnych kosmetyków, a oferowana usługa jest tylko wabikiem mającym przyciągnąć klientów. Wabikiem, który wśród fachowców może budzić tylko zdumienie.
   W gabinecie, przed przystąpieniem do diagnozy, kosmetyczka najpierw przeprowadzi wywiad. Zapyta m.in. jak się odżywiasz, ile śpisz, czy palisz, jaki jest charakter twojej pracy? Następnie dokładnie oczyści twoją twarz ze wszystkich kosmetyków i pod lampą, lupą podda ją skrupulatnym, fachowym oględzinom. Centymetr po centymetrze obejrzy skórę, sprawdzi, czy jest wiotka czy szorstka, czy pory skóry są poszerzone czy też nie i czy masz skłonność do pękających naczynek krwionośnych. Skóra może być normalna (to raczej rzadkość), sucha, tłusta lub mieszana, a każdy jej rodzaj może być równocześnie skórą wrażliwą (tu wyjaśnienie: skóra wrażliwa to nie to samo, co skóra alergiczna).
   Teraz, kiedy już wiesz, jaki masz rodzaj cery, można będzie przystąpić do jej prawidłowej pielęgnacji, zarówno w domu, jak i w gabinecie kosmetycznym.
   I jeszcze uwaga - ponieważ rodzaj skóry może się okresowo zmieniać, np. pod wpływem aktualnego stanu zdrowia, czynników zewnętrznych, takich jak np. pora roku, jak też niewłaściwej pielęgnacji, wskazane jest korzystanie z opieki tej samej kosmetyczki regularnie. Pozwoli to zawsze dobrać kosmetyki oraz zabiegi najlepiej odpowiadające bieżącej chwili, a tym samym przyczyni się do oszczędności w portfelu.
Radziła Anna Drobny
   Rozpoczynamy cykl poświęcony pielęgnacji twarzy i ciała, pielęgnacji rąk i stóp. Będziemy omawiać terapie lecznicze, linie kosmetyczne oraz zabiegowe, zgłębimy kosmetykę holistyczną. Podpowiemy, jak korzystać ze słońca oraz z solarium. Wskażemy, kiedy najkorzystniej jest przeprowadzać konkretne zabiegi kosmetyczne (np. usuwanie zbędnego owłosienia).
   Liczba problemów, z jakimi na co dzień styka się kosmetyczka, jest bardzo duża. Czekamy na listy od Czytelników, które mogą stać się inspiracją do przedstawienia konkretnego tematu na łamach "Bądź Zdrów".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski