Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznaj twórczość więźniów KL Auschwitz

Anna Agaciak
Anna Agaciak
Podgórze. Fabryka Emalia Oscara Schindlera, oddział Muzeum Historycznego, zaprasza dziś o godz. 16 na wykład „Twórczość artystyczna więźniów KL Auschwitz”, który wygłosi Agnieszka Sieradzka z Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu.

Wykład towarzyszy wystawie „Więzień 774. Xawery Dunikowski w KL Auschwitz” prezentowanej w Fabryce Schindlera do 28 sierpnia 2016 r.

Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau posiada w swoich zbiorach największą i unikatową na skalę światową kolekcję sztuki związanej z obozem Auschwitz. Prace artystyczne stworzone w warunkach skrajnego zagrożenia są niezwykłym, poruszającym dokumentem czasu i historii. Równocześnie można w nich odnaleźć trudne do odtworzenia dziś uczucia i emocje, które towarzyszyły więźniom każdego dnia. I właśnie ze względu na tę olbrzymią wartość historyczną i emocjonalną sztuka obozowa jest niezwykle cenna i stanowi uniwersalny przekaz zrozumiały dla każdego odbiorcy.

W skład zbiorów Muzeum wchodzą prace wykonane w obozie oficjalnie - na zlecenie SS (m.in. w utworzonym przez Niemców Lagermuseum), dzieła tworzone w ukryciu, nielegalnie oraz prace powojenne byłych więźniów, będące rodzajem relacji z tamtych wydarzeń i próbą uporania się z obozową traumą.

Około dwóch tysięcy zachowanych obrazów, rysunków, przedmiotów rzemiosła artystycznego i drobnej rzeźby, mimowolnie rodzi pytanie jak to było możliwe? Jest jednak faktem niezaprzeczalnym, że sztuka spełniła ogromną rolę w zachowaniu resztek godności ludzkiej. Skoro tworzono i przeżywano utwory artystyczne, myślano samodzielnie i twórczo, dostrzegano i odczuwano potrzeby drugiego człowieka - znaczy to, że wykonawcy zbrodniczego systemu obozowego nie zdołali zdławić człowieczeństwa. Bogata produkcja artystyczna obozów jest na to namacalnym dowodem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski