Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań świętował jubileusz chrztu [WIDEO]

Marzena Rogozik
Prezydent Andrzej Duda odsłonił tablicę upamiętniającą jubileusz 1050. rocznicy Chrztu Polski.
Prezydent Andrzej Duda odsłonił tablicę upamiętniającą jubileusz 1050. rocznicy Chrztu Polski. Fot. Grzegorz Dembiński
Uroczystości. Pierwsze Zgromadzenie Narodowe poza Warszawą zainaugurowało uroczyste obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski.

Drugiego dnia obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski ponad tysiąc gości z kraju i z zagranicy wzięło udział w centralnych uroczystościach w Poznaniu. Rano w poznańskim seminarium duchownym zebrał się episkopat, a w samo południe w Sali Ziemi na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich także Zgromadzenie Narodowe, czyli wspólne posiedzenie izb Sejmu i Senatu. Obradom, które po raz pierwszy w historii odbyły się poza Warszawą, przewodniczyli marszałkowie: Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski. Pojawiła się także m.in. premier Beata Szydło, posłowie opozycji, członkowie Konferencji Episkopatu Polski i przedstawiciele parlamentów europejskich.

WIDEO: "Rozpoczynamy od podziękowania Panu Bogu". Prezydent Duda zainaugurował obchody rocznicy chrztu Polski

Źródło: TVN24/x-news

Prezydent Andrzej Duda w orędziu wygłoszonym specjalnie na tę okazję powiedział: - To wielkie święto polskości, która jest źródłem naszej dumy i radości, będziemy kontynuować przez kolejne miesiące w całym kraju. Jego kulminacją stanie się zaś pierwsza wizyta w Polsce papieża Franciszka oraz Światowe Dni Młodzieży.

Ufam, że dzięki ogromnym wysiłkom organizatorów, dzięki zaangażowaniu tysięcy wolontariuszy, będzie to dla nas czas wspaniałych przeżyć duchowych i radości budowania wielkiej wspólnoty - mówił prezydent. Podkreślał także, że Polska jest wierna swojemu chrześcijańskiemu dziedzictwu, które stanowi mocnym fundament dla przyszłości kraju.

W czasie posiedzenia Zgromadzenia Narodowego odczytana została okolicznościowa uchwała z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski. W tekście posłowie i senatorowie wyrazili „wdzięczność twórcom państwowości i wszystkim pokoleniom Polaków, którzy wiernie trwali przy zasadach wyznaczających naszą tożsamość”. Po zakończeniu obrad zgromadzeni wysłuchali wykonanego po raz pierwszy przez Filharmonię Poznańską „Oratorium966.pl”. Utwór został napisany specjalnie na tę okoliczność. Prezydent Andrzej Duda odsłonił również tablicę upamiętniającą posiedzenie Zgromadzenia Narodowego.

Później uczestnicy zgromadzenia przeszli przez Poznań w uroczystej procesji maryjnej, która zakończyła się o godzinie 17 mszą św. w katedrze poznańskiej. Przewodniczył jej legat papieski, kardynał Pietro Parolin.

W tym samym czasie na moście Bolesława Chrobrego nad Wartą rozpoczęła się manifestacja przeciwników zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej pod hasłem „Baczność! Pocznij”. Towarzyszył jej performance grupy Miasto. Na ulicę wyszło kilkadziesiąt osób z transparentami. Manifestacja nie zakłóciła jednak procesji i głównych obchodów jubileuszu.

Dziś kończą się trzydniowe, centralne obchody. Ostatnie wydarzenia odbędą się na poznańskim obiekcie Inea Stadion. Uroczystościom pod hasłem „Gdzie chrzest, tam nadzieja” będzie towarzyszyć msza św., która rozpocznie się o godzinie 14. W czasie ceremonii zaplanowano również chrzest dorosłych oraz posłanie do wiernych. Na zakończenie Teatr Muzyczny w Poznaniu przygotował musical „Jesus Christ Superstar”.

Obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski zainaugurowały w czwartek uroczystości na Ostrowie Lednickim (prawdopodobne miejsce chrztu Mieszka) i w Gnieźnie. Rozpoczęło je zebranie plenarne Konferencji Episkopatu Polski i msza ekumeniczna. W nocy z czwartku na piątek w poznańskiej katedrze wierni czuwali przy kopii obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w intencji Ojczyzny.

Wydarzeń związanych z jubileuszem państwa polskiego nie zabrakło także w innych miastach. W czwartek w całej Polsce strażacy z Ochotniczych Straży Pożarnych rozpalali ogniska jako znak jedności narodowej w ramach ogólnopolskiej akcji „Przemarsz przez Polskę Ognisk Ducha Świętego”. Akcję strażaków rozpoczęło zapalenie ognia przy krzyżu na Giewoncie. Ostatnie ognisko zapłonęło o 20.35 na Helu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski