Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pozorna kompensata VAT

Redakcja
Jeżeli rząd zamierza dotrzymać słowa co do deklaracji o podatku VAT na materiały budowlane, powinien znieść ograniczenia zawarte w projekcie ustawy o kompensacie wydatków mieszkaniowych inwestorom - uważa Związek Pracodawców-Producentów Materiałów dla Budownictwa.

Krytyczne opinie na temat ustawy o kompensacie wydatków mieszkaniowych

   Na konferencji prasowej przedstawiciele związku zwrócili uwagę, iż przed referendum akcesyjnym rząd deklarował, że zneutralizuje konsekwencje wzrostu stawki VAT na materiały budowlane, gdyż na tej operacji budżet nie chce zarobić. - Jeżeli rząd zamierza dotrzymać słowa, to konieczne jest zniesienie zawartych w projekcie ustawy o kompensacie wydatków mieszkaniowych ograniczeń. Jeżeli jednak z uwagi na sytuację budżetową konieczne są oszczędności, to nie należy ich dokonywać poprzez nierówne traktowanie obywateli - powiedział prezes Związku Pracodawców-Producentów Materiałów dla Budownictwa Ryszard Kowalski.
   Z projektu ustawy autorstwa resortu finansów o kompensacie wydatków mieszkaniowych inwestorom wynika, że osoby, które korzystały z jakiejkolwiek ulgi budowlanej, nie będą miały prawa do zwrotu części VAT zapłaconego w cenie materiałów budowlanych. Tzw. kompensatę, informuje PAP, będzie można stosować tylko przy prowadzeniu jednej inwestycji. Będzie ona przysługiwała wyłącznie inwestorom indywidualnym. Jej wysokość będzie określał urząd skarbowy na podstawie faktur przedstawionych przez inwestora. O kwotę kompensaty będzie pomniejszana wartość zobowiązań podatkowych, ale tylko tych, które powstały po 1 stycznia tego roku.
   Zdaniem związku, w wyniku proponowanych rozwiązań osoba, która korzystała z ulg budowlanych, a realizuje swoje potrzeby budowlane w systemie gospodarczym, kupi materiały budowlane ze stawką 22 proc. VAT bez możliwości kompensaty. Ale osoba, która kupi materiały budowlane wraz z usługą od firmy, będącej płatnikiem VAT, zapłaci 7-proc. stawkę VAT, mimo iż była beneficjentem ulg podatkowych. - Powstaje tu problem konstytucyjności proponowanych przepisów - powiedział Kowalski.
   Projekt znajduje się obecnie w uzgodnieniach międzyresortowych. Na początku stycznia tego roku wiceminister finansów Elżbieta Mucha powiedziała, że projekt powinien przejść procedurę uzgodnień do końca stycznia. Głównym celem ustawy jest zmniejszenie negatywnych skutków podwyższenia od 1 maja 2004 roku stawki VAT na materiały budowlane do 22 proc. z obecnych 7 proc.
   Przepisy będą obowiązywały do końca 2007 roku, czyli do czasu wygaśnięcia okresów przejściowych na stosowanie preferencyjnych stawek VAT w budownictwie. Zgodnie z projektem, nowe przepisy nie będą dotyczyły osób, które korzystały lub korzystają z odliczeń podatkowych wydatków poniesionych na tzw. potrzeby mieszkaniowe. Zasada ta będzie obowiązywała także w przypadku tzw. ulgi odsetkowej, która zastąpiła ulgę budowlaną.
    (Kacz.)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski