Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pozostańcie z nami!

Grazyna Starzak
Archiwum
Rozmowa kroniki. Jolanta Stokłosa, prezes zarządu Towarzystwa Przyjaciół Chorych "Hospicjum im. św. Łazarza"

- W październiku obchodzony jest Dzień Hospicjum i Opieki Paliatywnej. To m.in. wezwanie do niesienia pomocy hospicjom. Jak wam pomóc?

- W hospicjum są potrzebni i ludzie, i środki finansowe. Środki finansowe zdobywamy w różny sposób, m.in. organizując różne akcje: "Pola Nadziei", kwesty podczas koncertów, ślubów, pogrzebów. Ostatnio np. otrzymaliśmy pewną kwotę pieniędzy zebranych od uczestników uroczystości z okazji 50. rocznicy małżeństwa. Zbliża się Dzień Wszystkich Świętych, podczas którego wolontariusze Hospicjum św. Łazarza kwestują na cmentarzach w Krakowie i w okolicy.

Wielkim wsparciem dla nas jest też przekazanie 1 proc. podatku dochodowego. Można też zlecić bankowi stałą miesięczną wpłatę ze swojego konta na rzecz hospicjum. Hospicjum współpracuje ze szkołami, starając się uwrażliwiać młodzież na potrzeby ludzi chorych i niepełnosprawnych. W tej chwili dzieci z ponad 80 przedszkoli i szkół biorą udział w kampanii "Pola Nadziei".

- Krakowskie Hospicjum św. Łazarza było jednym z pierwszych w Polsce. Początki były trudne, teraz macie wielu sojuszników….

- Pracownicy i wolontariusze Hospicjum św. Łazarza niosą pomoc chorym, będącym u kresu życia, już od trzydziestu lat. Ta profesjonalna pomoc medyczna, duchowa, pielęgnacyjna i psychologiczna może być realizowana tylko dzięki wsparciu społeczeństwa. Tak, mamy wielu przyjaciół. Wszystkim wspierającym ideę hospicyjną pragniemy gorąco podziękować i prosić "pozostańcie Państwo z nami!".

- Organizacje charytatywne mają coraz mniej wolontariuszy. W waszym hospicjum pracuje społecznie wielu ludzi. Jak to się robi??

- W hospicjum mamy wypracowany od 30 lat program dla wolontariuszy. Zainteresowanych zapraszamy w każdy drugi poniedziałek miesiąca o godzinie 17 do hospicjum przy ul. Fatimskiej 17 na 4-godz. szkolenie. Osoby, które pragną służyć choremu, muszą też ukończyć dwumiesięczny kurs prowadzony przez zespół medyczny Hospicjum św. Łazarza. W tym roku kurs rozpoczyna się 6 listopada.

Wolontariat hospicyjny to też pomoc w pracach biurowych, administracyjnych i gospodarczych. W tej chwili mamy ponad 80 osób, które pracują jako wolontariusze w oddziale stacjonarnym i w domach chorych. Około 30 wolontariuszy ma inne zadania. Jest jeszcze grupa wolontariatu tzw. akcyjnego - ponad 500 młodych i starszych osób zaangażowanych w zdobywanie środków finansowych. W hospicjum działa również klub dr. Jana Deszcza i Grupa Razem.

Członkowie to krewni osób, którzy byli naszymi pacjentami. Oni również włączają się aktywnie w prace na rzecz hospicjum. Każdy z nas może pomóc.

TPCh Hospicjum im. św. Łazarza, ul. Fatimska 17, 31-831 Kraków, telefon: 12 641 46 59, - Bank Pekao S.A. I O/Kraków nr 38 1240 1431 1111 0000 0976 3744

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski