MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Praca dorywcza 2023. W tych zawodach brakuje rąk do pracy. Sprawdzamy, czego się spodziewać i gdzie ją znaleźć

OPRAC.:
Mikołaj Wójtowicz
Mikołaj Wójtowicz
Obecnie w Polsce mamy jeden z najniższych od ponad 30 lat poziomów bezrobocia w Polsce.
Obecnie w Polsce mamy jeden z najniższych od ponad 30 lat poziomów bezrobocia w Polsce. Pixabay/Pexels.com
W jakich firmach brakuje rąk do pracy? Podpowiadamy, gdzie szukać pracy dorywczej 2023 lub sezonowej. W tym roku będzie w czym wybierać, ponieważ aż 88% badanych przedstawicieli HR i biznesu przyznaje, że w ich firmach brakuje pracowników na stanowiskach niewymagających specjalistycznych kompetencji. Oznacza to, że ten rodzaj pracy można dostać od zaraz. Co jest największym problemem w rekrutacji? Brakuje chętnych kandydatów do podjęcia pracy.

Spis treści

Niskie bezrobocie, pracodawcy mają problem z rekrutacją

Obecnie w Polsce mamy jeden z najniższych od ponad 30 lat poziomów bezrobocia w Polsce. Według danych GUS na koniec lutego tego roku było to 5,5%. Trudniej pozyskać jest nie tylko wykwalifikowanych pracowników, ale także osoby bez doświadczenia.

Agencja pracy natychmiastowej Tikrow przeprowadziła badania z których wynika, że aż w 9 organizacjach na 10 w ciągu całego roku występują sytuacje, gdy brakuje rąk do pracy na stanowiskach niewymagających specjalistycznych kompetencji. Jakie są tego powody? Zdaniem badanych to głównie:

 • nagłe i niespodziewane nieobecności pracowników (71%),
 • trudności w zrekrutowaniu odpowiednich osób (71%).

– Rozwiązaniem dla wskazanych obszarów jest korzystanie z pracowników dorywczych i natychmiastowych, którzy realnie wspierają czasowe potrzeby pracodawców bez obciążania pracujących u nich na stałe specjalistów. Są też w stanie zaopiekować obszary, dla których uruchamianie pełnego etatu nie jest koniecznością. Zastosowanie się do takiego modelu może pomóc firmom lepiej prosperować na rynku bez zwiększania kosztów związanych z zarządzaniem kadrami i administracją – mówi Krzysztof Trębski, wiceprezes Tikrow.

Braki kadrowe dla pracodawcy to poważny problem. Mogą skutkować:

 • opóźnieniami w dostawach i realizacjach zleceń (56%),
 • przeciążeniem prostymi pracami wyszkolonych pracowników (40%),
 • utratą klientów i stratami finansowymi (38%),
 • niską motywacją i zaangażowaniem obecnych pracowników (38%).

Gdzie najczęściej brakuje pracowników? To te stanowiska pracy

Jak pokazuje analiza badania, największe niedobory pracownicze wg respondentów są odczuwalne na stanowiskach:

 • pracownika sklepu (53%),
 • magazyniera (36%),
 • pracownika produkcji (24%),
 • pickera (18%),
 • pakowacza (18%),
 • pomocnika ds. utrzymania czystości (9%).

Pracodawcy, aby unikać zaskoczenia podczas niespodziewanych nieobecności pracowników, czy też lepiej planować długoterminowo grafiki pracy deklarują, że będą częściej zatrudniać pracowników dorywczych.

38% badanych przedstawicieli HR i biznesu zadeklarowało, że w ich firmach planowane jest zwiększenie zatrudnienia pracowników dorywczych, a 28% organizacji chce utrzymać poziom zatrudnienia pracowników na godziny na obecnym poziomie.

Połowa firm, które dotychczas nie zlecały pracy dorywczej, chce zlecać ją w 2023 roku. Niemal co drugie (48%) z badanych przedsiębiorstw planuje w najbliższych miesiącach zwiększyć wynagrodzenia dla pracowników niższego szczebla. Podwyżek nie planuje 14%, a utrzymać dotychczasowe stawki wynagrodzeń chce 38%.

Rekrutacja do pracy dorywczej – gdzie można dostać pracę dorywczą?

Sytuacja na rynku pracy oraz zapotrzebowanie na pracownika „od zaraz”, rynek pracownika – to czynniki, które sprawiają, że czasochłonne procesy rekrutacyjne są bolączką wielu firm. Główny problem w skutecznej rekrutacji to brak kandydatów chętnych do podjęcia pracy (56%) – tak wynika z raportu.

Zdaniem badanych problematyczne stają się również:

 • oczekiwania finansowe kandydatów, przewyższające ofertę pracodawcy (54%),
 • brak motywacji do wykonywania pracy (50%).

Sprawę komplikuje również fakt, że tradycyjny proces rekrutacyjny nie daje możliwości zrekrutowania pracownika w ciągu kilku dni (34%).

Odpowiedzią na to wyzwanie może się okazać praca natychmiastowa.

Jak pokazują wyniki badania Tikrow, w 2022 roku pracowników dorywczych (na godziny) najczęściej zatrudniały branże:

 • retail – handel detaliczny (37%),
 • produkcyjna (16%),
 • logistyczna (13%),
 • obsługa klienta (11%),
 • FMCG – sprzedaż produktów pierwszej potrzeby (11%).

– Rynek pracy natychmiastowej intensywnie się rozwija, a rąk do pracy na nim nie brakuje. Tylko w 2022 roku nasza baza pracowników natychmiastowych powiększała się co 10 minut o nowego kandydata gotowego do pracy w 48 h, rosnąc o ponad 50 tys. Liczba wszystkich zleceń wzrosła niemal dwukrotnie rok do roku: przy ponad 19 tys. zleceń w 2021 roku do ponad 39 tys. w 2022. Tylko dla branży retail liczba zleceń pracy natychmiastowej wzrosła o 159% w ujęciu rocznym – mówi Krzysztof Trębski, wiceprezes Tikrow.

Częstsze zatrudnianie pracowników dorywczych (na godziny), wykonujących konkretne zadania, na które obecnie jest zapotrzebowanie, niż pracowników na cały etat zyskuje w Polsce na popularności. Głównie wobec pracowników niskiego szczebla, którzy wykonując obowiązki na danym stanowisku, nie muszą posiadać specjalistycznych kompetencji.

Współcześnie najłatwiej znaleźć pracę w internecie lub za pośrednictwem znajomych - tak wynika z naszego badania. Polecenia kolegów i koleżanek nierzadko okazują się nieocenioną formą rekomendacji. Natomiast w samym internecie mamy niezliczoną liczbę portali z ogłoszeniami o pracę, nie wspominając już o tematycznych zakładkach na konkretnych stronach, czy
publikacjach w social mediach – czytamy w raporcie „Trendy rynku pracy dorywczej 2023. #PracaNatychmiastowa”.

Autorzy raportu zbadali, na jakich stanowiskach najchętniej kandydaci do pracy chcieliby wykonywać pracę dorywczą.
Autorzy raportu zbadali, na jakich stanowiskach najchętniej kandydaci do pracy chcieliby wykonywać pracę dorywczą. raport „Trendy rynku pracy dorywczej 2023. #PracaNatychmiastowa”
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grecy będą pracować 6 dni w tygodniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Praca dorywcza 2023. W tych zawodach brakuje rąk do pracy. Sprawdzamy, czego się spodziewać i gdzie ją znaleźć - Strefa Biznesu

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski