Praca "elastyczna"

JACEK ŚWIDER
Fot. Archiwum
Fot. Archiwum
Udostępnij:
Sejm przyjął i skierował do Senatu nowelizację Kodeksu pracy. To nowela "antykryzysowa", mająca pomóc pracodawcom dopasować czas pracy załogi do aktualnych potrzeb firm.

Fot. Archiwum

PRAWO. Posłowie przyjęli nowelizację kodeksu pracy. Związki grożą strajkiem.

Czas pracy ma być bardziej "elastyczny". Wprowadzony zostanie 12-miesięczny okres rozliczeniowy (do tej pory obowiązuje 4-miesięczny) i tzw. ruchomy czas pracy. Gdy trzeba, załogi będą pracować dłużej niż 8 godzin dziennie. Gdy firma nie będzie miała zamówień, praca będzie trwała krócej. Jak tłumaczą ustawodawcy, "elastyczne" prawo pracy zapobiegnie zwolnieniom grupowym.

- Nowe przepisy nie tylko robią z pracowników niewolników, ale przede wszystkim obniżają im i tak już żenująco niskie dochody. Zwiększą też bezrobocie - oto fragment wczorajszego, emocjonalnego oświadczenia Piotra Dudy, przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność". Szef "Solidarności" grozi strajkiem i zaskarżeniem nowego prawa do Trybunału Konstytucyjnego oraz "instytucji międzynarodowych". -Ta nowelizacja łamie wszelkie ratyfikowane przez Polskę konwencje i umowy międzynarodowe - podsumowuje przewodniczący "Solidarności".

Działacze związkowi z zakładów pracy także nie zostawiają suchej nitki na nowym prawie. - Takie zmiany uderzą przede wszystkim w pracowników średnich firm produkcyjnych, w których nie ma mocnych organizacji związkowych i zbiorowych układów pracy - tłumaczy Eugeniusz Hlek, przewodniczący NSZZ Solidarność '80 w dawnej Hucie Sendzmira (obecnie krakowski oddział ArcelorMittal Poland). Przewodniczący Hlek nie obawia się "elastycznej pracy" w krakowskiej hucie, bowiem obowiązuje w niej dość rygorystyczny zbiorowy układ pracy. - Hutnikom nie można wydłużyć czasu pracy powyżej norm. Poza tym obecna zmianowa organizacja pracy dobrze się sprawdza nawet w okresach spadku zamówień na wyroby stalowe - mówi szef "osiemdziesiątki" z dawnego "Sendzmira". Przypomnijmy jednak, że w historii tej huty zdarzały się okresy przestoju, gdy pracownikom wypłacano "postojowe".

Jak można było się spodziewać, entuzjastycznie do najnowszych zmian w Kodeksie pracy odnoszą się pracodawcy. Wnioskują nawet o jeszcze głębsze korekty.

- Posłowie przegłosowali projekt uelastyczniający czas pracy. Pracodawcy długo czekali na te zmiany, toteż ich uchwalenie przyjmujemy z dużą satysfakcją - oświadczyli wczoraj Pracodawcy RP (jedna z organizacji zrzeszających przedsiębiorców).

- Nowe przepisy gwarantują dobowe i tygodniowe normy odpoczynku oraz wypłatę wynagrodzenia. Porozumienia zawierane z załogą będą ponadto przekazywane do Państwowej Inspekcji Pracy. Zatem podnoszone przez związki zawodowe zarzuty są nieuzasadnione - przekonują Pracodawcy RP.

Również Michał Jaskólski (ekspert prawny Business Centre Club) z kancelarii "Świeca i Wspólnicy" zwraca uwagę, że nowelizacja nie tylko nie zagraża pracownikom, ale wspiera utrzymanie miejsc pracy w czasie kryzysu.

- Podobne regulacje obowiązywały na mocy tzw. ustawy antykryzysowej obowiązującej w latach 2009-2011. Wówczas oddech dany pracodawcom pozwolił ograniczyć nega- tywne skutki kryzysu także dla pracowników - przekonuje Michał Jaskólski.

CO SIĘ ZMIENI W PRAWIE PRACY?

12-miesięczny okres rozliczeniowy

Nowe przepisy zezwalają na wydłużenie tzw. okresu rozliczeniowego czasu pracy z 4 do 12 miesięcy. W praktyce, pracodawca będzie mógł wymagać od pracowników pracy dłuższej niż 8 godzin na dobę, gdy firma zdobędzie atrakcyjne zlecenia. Gdy ich nie będzie miała, pracownicy pójdą do domu np. po 3 godzinach pracy dziennie. Kodeksowy, łączny czas pracy (8 godzin dziennie w pięciodniowym, ok. 40 godzinnym tygodniu) ma się "zgadzać" we wspomnianym 12-miesięcznym okresie. Co ważne, za dłuższą niż 8 godzin pracę nie będą już wypłacane "nadgodziny". Uwaga: czasowe wydłużenie pracy nie może naruszać zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, a elastyczny czas pracy powinien być uzgodniony z organizacjami reprezentującymi pracowników (np. zapisany w układzie zbiorowym pracy, jeżeli taki obowiązuje w zakładzie).

Ruchomy czas pracy

Nowelizacja prawa pracy wprowadza możliwość określenia indywidualnego czasu pracy dla wybranego pracownika lub ich grupy. W pierwszym wariancie to pracodawca będzie mógł wyznaczyć pracownikom różne godziny rozpoczynania pracy w poszczególnych dniach. Drugi wariant przewiduje, że - w porozumieniu z pracodawcą - godzinę rozpoczęcia pracy będzie wybierał sam pracownik w określonym wcześniej przedziale czasowym.

(DER)

Wideo

Komentarze 5

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

P
Polecam
Pracownicy z Ukrainy www.ukraina-pracownicy.pl
c
czerwona mściwa menda
Co to w ogóle jest ten Business Centre Club? Jakaś śmieszna kanapa, czy może dwie? Gdy słucham tego rudawego zapaśnika, to nie wiem, czy śmiać się, czy płakać. Towarzystwo wzajemnej adoracji, kurde. Eksperci nie lepsi. Zatrudniają za darmo na okres próbny, po czym wywalają. Do tego chcą, żeby korzystać z własnego sprzętu (lapki). Ot kancelarie o zasięgu globalnym. Szkoda tylko, że niektórzy "dyrektorzy oddziałów regionalnych" nie wiedzą, że z "ekspertami" współpracują:-)
i
izaura
nigdy nie przyszło mi do głowy że zostanę niewolnikiem w XXI wieku i nie ma ani cienia nadziei jak się wyzwolić
g
gumis
a gdzie jest sejm jak pracodawcy placa ;pansje'w ratach pracujemy w coraz gorszych warunkac czesto w brudzie kurzu przekraczajacym normy halasie gdzie jest wtedy wielki sejm jak placa nam zus z najnizszej krajowej to jest dopiero chanba dla narodu czas sie obudzic panie i panowie zwysokiej izby wyciagnijcie slome z butow malo jeszcze nisprawiedliwosci trumna niema kieszeni pamietajcie o tym
f
fik
Prawie jak niewolnictwo.
Dodaj ogłoszenie