Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Praca socjalna na uczelni

Ewa Borowicz, Taida Jasek
Studenci pierwszego roku studiów inżynierskich na PWSZ. Za nimi dopiero pierwszy semestr. Studia mają trwać 3,5 roku. Do wyboru mają trzy specjalizacje z zarządzania i inżynierii produkcji
Studenci pierwszego roku studiów inżynierskich na PWSZ. Za nimi dopiero pierwszy semestr. Studia mają trwać 3,5 roku. Do wyboru mają trzy specjalizacje z zarządzania i inżynierii produkcji Archiwum PWSZ
Edukacja. Od października na oświęcimskiej uczelni rusza nowy kierunek. Rekrutacja zacznie się 2 września. Studenci będą mieć staże w Niemczech. Uczelnia podpisała już umowy z niemieckimi instytucjami. W tej chwili trwa druga rekrutacja na siedem "starych" kierunków

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Oświęcimiu 2 września rozpocznie nabór na nowy kierunek studiów licencjackich - pracę socjalną. Kilka dni temu uczelnia uzyskała zgodę Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego na otwarcie tego kierunku.

Studia mają trwać sześć semestrów (trzy lata). W tym czasie trzeba odbyć między innymi trzy miesiące praktyk zawodowych.

Już wiadomo, że na jeden semestr studenci będą mogli jechać na staż do Niemiec. Uczelnia podpisała stosowne umowy niemieckimi instytucjami, które przyjmą studentów.

- Naszym studentom zagwarantowane zostanie zakwaterowanie, wyżywienie i miesięczne stypendium w wysokości 150 euro - zachęca prof. dr hab. Witold Stankowski, rektor oświęcimskiej uczelni.

Dyplom po nowym kierunku da uprawnienia do wykonywania zawodu pracownika socjalnego. Dlatego władze oświęcimskiej uczelni, liczą na duże zainteresowanie.

- Ten zawód jest jednym z najbardziej perspektywicznych na naszym rynku pracy - podkreśla dyrektor Instytutu Nauk Politycznych dr Krzysztof Żarna.

Kandydaci na kierunek praca socjalna będą mieli do wyboru dwie specjalizacje: praca z osobami starszymi oraz praca z cudzoziemcami, mniejszościami narodowymi i etnicznymi.

Pracownicy uczelni wyjaśniają, że pierwsza specjalizacja powstała z myślą o starzejącym się społeczeństwie. Druga dlatego, że coraz częściej Polska staje się miejscem docelowym dla osób ubiegających się o azyl polityczny i takich, które przyjeżdżają do naszego kraju za chlebem.

- W powiecie oświęcimskim i sąsiednich mieszkają liczni przedstawiciele mniejszości narodowych i grup etnicznych, praca socjalna z tymi osobami musi uwzględniać wiele specyficznych aspektów - podkreśla dr Żarna.

O tym kierunku myśli Monika Barczyk z Chrzanowa. W miniony piątek przyszła zapytać o szczegóły na uczelni.

- Chciałabym tu studiować, nie tylko dlatego, że mam blisko, ale kierunek praca socjalna jest ciekawy. Lubię i chciałabym pracować z ludźmi - mówi tegoroczna maturzystka.

Na razie trwa druga rekrutacja na siedem "starych" kierunków studiów na PWSZ w Oświęcimiu. Papiery można składać do 16 września.

Wielu oświęcimian wybiera tę uczelnię dlatego, że jest blisko i cieszy się coraz lepszą renomą. W ciągu czterech ostatnich lat przybyło prawie 200 studentów. W 2010 roku uczyło się tu 1200 osób. W tym roku prawdopodobnie będzie powyżej 1400.

Wiktoria Księżarczyk, studentka drugiego roku pielęgniarstwa podkreśla, że decyzja o studiowaniu na PWSZ to był strzał w dziesiątkę. - Właśnie odbywam praktyki w szpitalu - chwali się. Szczególnie dużym powodzeniem cieszą się uruchamiane na początku tego roku studia inżynieryjne. O przyjęcie na ten rok akademicki starały się 133 osoby, przyjęto 94. Jest jeszcze kilka miejsc.

Kierunki
Studia licencjackie
* Filologia:
filologia angielska, germańska z językiem angielskim
* Pedagogika:
zintegrowana edukacja wczesnoszkolna z przedszkolną, opiekuńcza z terapią, pedagogika rodziny z mediacjami
* Pielęgniarstwo
* Politologia:
media i prawa człowieka, polityka bezpieczeństwa
* Wychowanie fizyczne:
zarządzanie w kulturze fizycznej, służbach mundurowych, instruktor rekreacji
* Zarządzanie:
administracją publiczną, jakością, finansami, w hotelarstwie i gastronomii
* Praca socjalna
Studia inżynierskie
* Zarządzanie i inżynieria produkcji:
inżynier jakości, logistyka i transport w zarządzaniu produkcją, zarządzanie i inżynieria procesów chemicznych
Studia magisterskie
* Politologia:
prawa człowieka, zarządzanie rozwojem lokalnym i regionalnym, bezpieczeństwo, komunikowanie społeczne
Studia podyplomowe
* Pielęgniarstwo:
pedagogika opiekuńcza z terapią, zintegrowana edukacja wczesnoszkolna i wychowanie przedszkolne

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski