18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Praca z Pracuj.pl

PS
Dla pracowników i pracodawców

   W 1999 r. grupa młodych ludzi tuż po studiach postanowiła założyć internetowy portal pomagający znaleźć pracę. Niewielu wierzyło w powodzenie przedsięwzięcia, a jeszcze mniej w to, że będzie ono przynosić dochody. Dziś witryna Pracuj.pl ma zarejestrowanych 458 tys. użytkowników, a miesięcznie notuje 15 milionów odsłon stron.
   Nowo założony portal szybko zaczął się specjalizować i docierać głównie do studentów oraz absolwentów. Na jego stronach, prócz zwykłych ofert pracy, zaczęły pojawiać się artykuły poradnikowe, raporty o rynku pracy, prezentacje pracodawców i informacje o zarobkach w branżach. Prawdziwym strzałem w dziesiątkę był pomysł zorganizowania w Internecie targów pracy i targów edukacyjnych. Jak się okazało, polski portal zrobił to jako pierwszy w tej części Europy. W internetowych targach wzięło udział kilkadziesiąt tysięcy osób!

Perspektywiczna spółka

   Wszystko to sprawiło, że po roku działalności firma trafiła do dziesiątki najbardziej perspektywicznych polskich spółek we wczesnej fazie rozwoju opracowanej przez "Businessman Magazine". W 2001 r. obiecujący serwis został dokapitalizowany przez fundusz inwestycyjny e-Katalyst w zamian za 25 proc. udziałów. Rok 2002 przyniósł kolejny duży sukces - udało się przejąć dotychczasowego konkurenta - popularny serwis rekrutacyjny jobaid.pl. Dzięki temu ważną grupą docelową Pracuj.pl stali się wykwalifikowani specjaliści i menedżerowie. W 2004 roku z inicjatywy Pracuj.pl powstał międzynarodowy sojusz o nazwie ONREA (On-Line Recriutment Alliance - www.onrea.net) - porozumienie serwisów pracy z Polski, Czech, Słowacji i Węgier. Młodzi ludzie, którzy myślą o pracy za granicą, ale nie chcą szukać jej zbyt daleko, mogą dzięki temu skorzystać z oferty czterech współpracujących ze sobą serwisów internetowych: polskiego Pracuj.pl, czeskiego Jobs.cz, słowackiego Profesia.sk oraz węgierskiego Profession.hu. Pozwala to poszukującym pracy zwiększyć możliwości jej znalezienia, a pracodawcom daje znacznie szerszą bazę rekrutacyjną. W Pracuj.pl trafić można na oferty firm z Czech, Słowacji i Węgier, które poszukują polskich pracowników. W 2005 r. serwis dołączył do międzynarodowej sieci The Network, zrzeszającej serwisy rekrutacyjne z 29 państw świata i oferującej łącznie ponad 300 tys. ofert pracy. Dziś w bazie portalu znaleźć można prawie 200 ofert od pracodawców z zagranicy. - Przeważają oczywiście kraje europejskie, ale reprezentowana jest także np. Australia. Wśród tych pierwszych dominują z kolei Wielka Brytania i Irlandia - główny kierunek wypraw Polaków w poszukiwaniu zagranicznej pracy - mówi Agnieszka Waś z portalu.
   W 2004 r. znana firma konsultingowa Deloitte & Touch umieściła Pracuj.pl na dziewiątym miejscu prestiżowego rankingu "Fast 50", obejmującego najszybciej rozwijające się firmy branży internetowej w Europie Środkowo-Wschodniej.

Coraz więcej ofert

   Dziś serwis Pracuj.pl, a w zasadzie vortal pracy, kariery i edukacji - Pracuj.pl, skierowany jest do studentów i absolwentów oraz do specjalistów z doświadczeniem zawodowym i menedżerów. W jego bazie nie znajdziemy ofert pracy np. dla pracowników fizycznych. Od początku zeszłego roku najwięcej ofert w Pracuj.pl zamieszcza przemysł, handel i sprzedaż, telekomunikacja, bankowość, budownictwo. Sporo ofert pracy znajdą tam handlowcy, inżynierowie, informatycy, finansiści. Jest to niewątpliwie wynik wzrostu gospodarczego. Z miesiąca na miesiąc rośnie liczba ofert pracy - w tej chwili w Pracuj.pl można znaleźć codziennie około 2800 aktualnych ofert pracy. W serwisie można znaleźć np. precyzyjne informacje o zarobkach w konkretnych firmach i na określonych stanowiskach. Jednak najwięcej osób korzysta ze strony poświęconej poszukiwaniu pracy. W wyszukiwarce ofert znaleźć można ogłoszenia z określonego regionu, z interesującej branży i kategorii zawodowej. Można także zamieścić swój życiorys zawodowy. Trafi on do bazy CV, z której korzystają pracodawcy, szukając pracowników. Przeglądanie ofert nie wymaga rejestracji. Rejestracja jest natomiast konieczna, np. gdy chcemy udostępnić nasze CV pracodawcom lub skorzystać z opcji "Mój doradca", gdzie codziennie doradcy zawodowi odpowiadają na pytania internautów dotyczące m.in. poszukiwania pracy i planowania kariery. Portal oferuje także 15 sekcji branżowych, m.in. konsulting, transport i logistyka, marketing i reklama oraz finanse i bankowość, gdzie szybko i łatwo można znaleźć konkretne oferty i przeczytać o największych firmach i wymaganiach pracodawców. Oprócz tego dostępne są również profesjonalne testy rekrutacyjne, tworzone przez psychologów i doradców zawodowych. Ich pierwsze wprowadzenie na stronę wywołało tak wielkie zainteresowanie internautów, że serwis został na pewien czas zablokowany... Dla studentów umieszczone są aktualne oferty praktyk wakacyjnych i staży oraz propozycje pracy stałej. Większość propozycji jest skierowana do absolwentów wyższych uczelni oraz do specjalistów i menedżerów od 25. do 40. roku życia. Właśnie ta grupa to główni użytkownicy portalu. Pracowników poszukują najczęściej warszawscy pracodawcy - jedna na sześć ofert pochodzi z obszaru Mazowsza. Procent ten jednak zmniejsza się z miesiąca na miesiąc - coraz więcej ofert pochodzi z pozostałych województw. Z ofert pracy, testów kwalifikacyjnych, kalkulatorów zarobków, bazy życiorysów, artykułów poradnikowych korzystać można bezpłatnie. Pracodawcy, którzy chcą umieścić w serwisie oferty pracy, uzyskać dostęp do bazy CV lub skorzystać z innych usług - muszą zapłacić. Jak jednak zaznacza firma - umieszczenie oferty pracy w Internecie jest kilkakrotnie tańsze niż wykupienie podobnego ogłoszenia w prasie. - Nie ma możliwości zbadania, ilu z użytkowników naszego serwisu znajduje pracę za jego pośrednictwem. Wiemy natomiast, że ogromna większość pracodawców poszukujących pracowników znajduje ich właśnie u nas - mówi Anita Wojtaś.

Trzy w jednym

   Właścicielem vortalu Pracuj.pl jest firma Communication Partners Sp. z o.o. Do firmy należą trzy portale: pracuj.pl, edulandia.pl oraz edu.pracuj.pl. Firma prezentuje pracodawców i ich oferty odwiedzającym vortal Pracuj.pl, a także w bezpłatnych wydawnictwach rozprowadzanych w uczelniach. To pierwszy rynek, na którym działa. Drugi - to serwis rekrutacyjny, a w nim m.in. oferty pracy, elektroniczna baza CV kandydatów, doradztwo dla pracowników. I wreszcie trzeci rynek: oferta dla uczelni i placówek edukacyjnych. Na stronach edulandia.pl i edu.pracuj.pl mogą one promować swoje oferty kursów, szkoleń, płatnych studiów.
   Jak wykazały badania firmy Gemius SA, z serwisu Pracuj.pl korzysta najczęściej ponad 40 proc. poszukujących pracy internautów w wieku 24 - 39 lat. Oznacza to, że jest on najchętniej odwiedzanym serwisem rekrutacyjnym na polskim rynku. - Internet jest coraz popularniejszym źródłem poszukiwania zarówno pracy, jak i pracowników. Dla pracodawców jest on od razu swoistym sposobem wstępnej selekcji. Wiadomo, że z Internetu korzystają osoby młode, wykształcone, znające język obcy (często szukają pracy także na zagranicznych portalach). Już samo to sprawia, że w kręgu zainteresowania pracodawcy raczej nie znajdzie się osoba z wykształceniem zawodowym poszukująca pracy fizycznej - wyjaśnia Agnieszka Waś.
Tekst i fot.: (PS)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski