Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Praca za granicą: Polacy już nie chcą wyjeżdżać do pracy za granicę. Wolimy zarabiać w kraju

js
Work Service: "Migracje zarobkowe Polaków VIII"
Polacy przestają masowo wyjeżdżać do pracy za granicę. Emigrację zarobkową odrzuca ¾ aktywnych zawodowo lub potencjalnych uczestników rynku pracy. To bardzo dużo. Z drugiej strony 24% osób rozważających pracę za granicą myśli o wyjeździe na stałe. Ciągle najważniejszym powodem emigracji są wyższe płace proponowane na Zachodzie.

Dlaczego Polacy nie chcą już emigrować?

Skłonność do migracji znacznie zmalała - pomimo nadchodzących prac sezonowych w okresie wakacyjnym. Mówi o tym najnowszy raport Work Service "Migracje zarobkowe Polaków VIII". Badanie dowiodło, że od 4 lat wyraźnie rośnie pula osób, która absolutnie odrzuca plany wyjazdowe. Tendencje te są wywołane m.in. poprawiającą się sytuacją na rynku pracy w Polsce. Bezrobocie maleje, aktualnie utrzymuje się na poziomie najniższym od 1991 r. Więcej pracy w kraju to jednak nie jedyny czynnik sprzyjający zahamowaniu emigracji zarobkowej. Duża część badanych (64%) utrzymuje, że chce zostać w kraju ze względu na przywiązanie do rodziny i przyjaciół w Polsce. 14% respondentów wskazało nieznajomość języków obcych jako ważną barierę powstrzymującą przed emigracją.

Ciągle najpopularniejsze są Niemcy

Większość Polaków myślących o wyjeździe do pracy za granicę planuje wyjazd do Niemiec (31% respondentów wskazało ten kraj jako pożądany kierunek migracji). Dosyć zaskakująca jest druga w kolejności preferencja. Coraz bardziej popularna wśród polskich emigrantów jest Holandia (15%). Wielka Brytania pozostaje na trzecim miejscu w hierarchii preferowanych kierunków migracji (6%).

Aż 21% Polaków rozważających wyjazd do pracy za granicę nie wie, który kraj wybrać.

Emigrować chcą przede wszystkim młodzi Polacy ze wschodniej Polski

Emigrację zarobkową rozważają przede wszystkim młodzi Polacy. O wyjeździe myśli 35% respondentów z grupy 18-24 lata. Co ciekawe, znacznie zmniejszył się odsetek chętnych na wyjazd wśród osób w wieku 25-34 lata. Tylko 16% z nich rozważa wyjazd za granicę do pracy. W porównaniu z ubiegłym rokiem wynik spadł o 13,3 p.p. Nieco większe zainteresowanie emigracją zanotowano wśród grupy osób w wieku 35-44 lata (o 6 p.p.).

Praca za granicą: Polacy już nie chcą wyjeżdżać do pracy za granicę. Wolimy zarabiać w kraju
Work Service: "Migracje zarobkowe Polaków VIII"

Największą skłonność do emigracji mają osoby mieszkające na Mazowszu i w województwie łódzkim. Najmniejsze zainteresowanie wyjazdami wykazuje się w województwie opolskim i na Dolnym Śląsku.

Walka o pracownika trwa

Trudna sytuacja na rynku pracownika w Unii Europejskiej sprawia, że firmy wcześnie ogłaszają rekrutacje. Walka o pracowników sezonowych rozpoczyna się już pod koniec zimy. W Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Gdańsku rekrutacja do sadzenia drzew w Szwecji rozpoczęła się w lutym. Od 7 marca chętnych do pracy przez Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy szukała hiszpańska sieć hoteli. Wakatów było 180. Najczęściej zagraniczni pracodawcy poszukują kelnerów, zbieraczy owoców, pokojówek i animatorów czasu wolnego.

Według badania Work Service tylko 5% Polaków zgłasza, że problemem powstrzymującym przed migracją jest złe traktowanie zatrudnionych. Jednocześnie jednak coraz mniej pracowników z Polski chce wykonywać najprostsze prace za granicą. Osoby z wyższym wykształceniem wskazują, że nie myślą o emigracji zarobkowej, ponieważ w kraju dostają satysfakcjonujące oferty zatrudnienia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Praca za granicą: Polacy już nie chcą wyjeżdżać do pracy za granicę. Wolimy zarabiać w kraju - Portal i.pl

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski