MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Praca zdalna i nowelizacja kodeksu pracy. Nowe przepisy regulują szereg kwestii, w tym... kontrolę trzeźwości

Redakcja Kraków
Redakcja Kraków
freepik.pl
Wybuch pandemii COVID-19 spowodował, że praca zdalna stała się często jedyną opcją umożliwiającą wykonywanie zawodu. 27 stycznia po trzech latach taka forma pracy została uregulowana, a jej termin na stałe pojawił się w kodeksie pracy. Nowelizacja kodeksu pracy otrzymała już podpis prezydenta, a termin jej obowiązywania rozpocznie się w ciągu 14 dni od daty jej ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Teraz pojawia się pytanie, jakie obowiązki będą mieć pracodawcy, a jakie pracownicy?

Sytuacja pracownika na rynku pracy

od 16 lat

Od wybuchu pandemii minęły niespełna trzy lata. Ten czas w szczególności dla pracowników biurowych był okresem wielkich zmian, które obróciły rynek nie do poznania. Przez to, że praca zdalna - która jeszcze kilka lat temu stanowiła przywilej dla wybranych grup, dzisiaj stała się standardem, niezbędna okazała się nowelizacja w kodeksie pracy i regulacja pewnych kwestii związanych z tym jakie warunki musi spełnić pracownik, a jakie pracodawca.

Jakie zmiany wprowadzi nowelizacja w kodeksie pracy dotycząca pracy zdalnej?

Konieczne może okazać się wcześniejsze przygotowanie do zmian, gdyż niektóre elementy bez stopniowego wdrożenia mogą okazać się trudne do zrealizowania. Uchwalone przez sejm przepisy mają zastąpić przepisy dotyczące dotychczasowej telepracy, sama praca zdalna ma opierać się na porozumieniu pomiędzy pracownikiem i pracodawcą. Okazuje się, że w obowiązku pracodawcy znajdzie się pokrycie kosztów Internetu czy prądu. Istotne jest, to, że zmiany dotyczące pracy zdalnej, wejdą w życie po upływie dwóch miesięcy od dnia ogłoszenia ustawy, dając tym samym czas na dostosowanie się do nowych przepisów.

Dla kogo opcja pracy zdalnej?

Według nowych przepisów wniosek o prace zdalną będzie mógł złożyć: pracownik będący rodzicem dziecka, które legitymuje się orzeczeniem o niepełnosprawności albo orzeczeniem o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności, kobieta w ciąży, pracownik sprawujący opiekę nad innym członkiem najbliższej rodziny czy pracownik wychowujący dziecko do 4. roku życia,

Jak podaje PIT.pl - Odmowa pracy zdalnej możliwa będzie tylko w przypadku kiedy jej wykonanie nie będzie możliwe do realizacji.

PIT.pl informuje dodatkowo, że "Na wniosek pracownika będzie można zezwolić na 24 dni pracy zdalnej w ciągu roku. Do pracy zdalnej okazjonalnej nie będą miały zastosowania wszystkie regulacje dotyczące pracy zdalnej. Pracodawca np. nie będzie musiał zapewniać do niej materiałów i narzędzi".

Koszty pracy zdalnej dla pracodawcy

Według nowych przepisów pracodawca otrzyma szereg obowiązków do spełnienia wobec pracownika wykonującego pracę zdalną. Jednym z nich będzie pokrycie kosztów związanych z pracą zdalną. Kolejnym zapewnienie pracownikowi materiałów i narzędzi pracy, w tym urządzeń technicznych. Pracodawca będzie zobowiązany także do pokrycia kosztów związanych z opłatami - z imienia wykonywania pracy zdalnej - takich jak Internet czy prąd.

Praca zdalna a kontrola trzeźwości

Praca zdalna zdaje się być utrudnioną formą dla pracodawcy jeśli chodzi o stwierdzenie nietrzeźwości pracownika. Okazuje się jednak, że będzie mogła być stwierdzona na dwa sposoby:

Pierwszy sposób mówi o uzasadnionym podejrzeniu, że pracownik stawił się do pracy pod wpływem alkoholu albo pił alkohol w pracy. Takie badanie trzeźwości będzie mogła przeprowadzić policja. Natomiast drugim sposobem jest przeprowadzenie przez pracodawcę samodzielnej, prewencyjnej kontroli nawet w przypadku jeśli pracownik (będący na pracy zdalnej) nie przejawia oznak bycia pod wpływem alkoholu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski