Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prace Komisji Sejmiku Województwa Małopolskiego w roku 2011

Redakcja

Przedmiotem działania Komisji ds. Budowy Marki Małopolski oraz Organizacji Imprez Sportowych o Zasięgu Międzynarodowym jest koordynacja działań w zakresie organizacji na terenie Małopolski międzynarodowych imprez sportowych, a także kreowanie wizerunku regionu. – Małopolska ze względu na swoje miejsce w tradycji i kulturze narodu polskiego, a także całej Europy, ma wynikającą z tego wagę i wartość. Znane jest powiedzenie, że Małopolska to skarbiec kultury narodowej, a także "matka, stolica i głowa wszystkich ziem Królestwa Polskiego”. W oparciu o te wartości powinniśmy budować jeszcze lepszą jej markę, pomnażać, pokazywać światu i zachęcać do przyjazdu tu kolejnych turystów. Małopolska dzieli się na pięć subregionów i to również można wykorzystać w promocji. Z drugiej strony można oprzeć się na makroregionie Karpaty, do którego należymy. Małopolska powinna stać się więc centrum dziedzictwa, kultury, sportu oraz edukacji ekologicznej.

Kluczowe znaczenie ma postać błogosławionego Jana Pawła II. Związane z Ojcem Świętym miejsca mogą przyciągać do nas ruch pielgrzymkowy. Te wszystkie sprawy zostały ujęte w nowej strategii województwa małopolskiego. W oparciu o walory województwa możemy planować duże imprezy sportowe. Wprawdzie ominęło nas Euro 2012, ale możemy również spróbować organizować np. Puchar Świata w innych konkurencjach, mamy wszak doświadczenie. Właśnie zaczyna się Puchar Tatr w łyżwiarstwie szybkim – duża, międzynarodowa impreza. W ubiegłym roku gościliśmy Puchar Świata juniorów, chcielibyśmy być gospodarzami Pucharu Świata seniorów, a być może zorganizować mistrzostwa świata w konkurencjach klasycznych. Na najbliższym posiedzeniu komisji będziemy mówić o hierarchii spraw i spróbujemy ustalić, które z nich są najważniejsze – mówi przewodniczący komisji Franciszek Bachleda–Księdzularz.

Do zadań komisji należy tworzenie budżetu województwa, gospodarowanie mieniem wojewódzkim oraz czuwanie nad polityką finansową województwa. – Mamy dużą satysfakcję, bo realizacja budżetu przeszła nasze oczekiwania, a wskazują na to liczby. Po stronie dochodowej udało nam się wstrzelić w prognozy, a po stronie wydatków i inwestycji – będących wszak podstawą rozwoju – też udało się zrealizować wszystko w stu procentach. Budzi to satysfakcję nie tylko członków komisji, ale wszystkich radnych. Powiedziałbym, że zadania te udało się zrealizować nawet z nawiązką. By jednak nie mówić o samych sukcesach, dodam, że nie udało nam się do dzisiaj sprzedać budynku dawnego Szpitala Kolejowego, choć podejmowane były w tym kierunku wielokrotne próby. Sprzedaje się jednak raz i nie można zrobić tego pochopnie ani za bezcen. Nie ma obecnie dobrej koniunktury i jeżeli budżet nie musi generować nie wiadomo jakich dochodów to lepiej wstrzymać się ze sprzedażą i czekać na lepsze oferty – mówi przewodniczący komisji Kazimierz Czekaj.

Wśród tematów, którymi zajmowała się komisja w bieżącym roku znalazły się m.in.: efekty programu "Moje Boisko Orlik 2012” oraz prezentacja jego założeń programowych na 2011 r., prezentacja realizacji projektu "DiAMEnt”, którego celem jest wypracowanie i wdrożenie systemowych rozwiązań programowych i organizacyjnych służących wspieraniu rozwoju uzdolnień uczniów, podsumowanie pierwszego etapu wdrażania projektu pn. Małopolski System Informacji Turystycznej i harmonogram prac w 2011 r., analiza stanu realizacji projektów związanych z kształceniem zawodowym, doskonaleniem nauczycieli oraz podnoszeniem jakości poradnictwa zawodowo–edukacyjnego, wieloletni Program Rozwoju Bazy Sportowej Województwa Małopolskiego na lata 2011–2013, podsumowanie programu współzawodnictwa dzieci i młodzieży w 2010 r. i perspektywy na dalsze lata, ocena poziomu szkolnictwa zawodowego średniego i wyższego, założenia strategii rozwoju województwa małopolskiego w zakresie dotyczącym prac komisji. – Zajmowaliśmy się też perspektywami rozwoju Wyższych Szkół Zawodowych powstałych z inicjatywy województwa małopolskiego (odbyło się spotkanie z rektorami PWSZ w Tarnowie, Oświęcimiu, Nowym Sączu, Nowym Targu), wizytowalismy też Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych – Małopolska Szkola Gościnności w Myślenicach. Odbyła się także prezentacja zmian w nadzorze pedagogicznym oraz rozwoju jakości edukacji. Oceny poziomu szkolnictwa zawodowego, średniego i wyższego dokonali małopolski kurator oświaty Aleksander Palczewski i wicedyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Krakowie Krystyna Szmigel. Prócz tego komisja zajmowała się wspieraniem rozwoju turystyki w regionie (m.in. konkurs "Małopolska Gościnna” z 2010 r. oraz prezentacja wybranych projektów realizowanych w 2011 r.). Analizowaliśmy też założenia i planowane efekty programu promocji turystycznej na 2011 r. – mówi przewodnicząca Barbara Dziwisz.
Do zadań komisji należą kwestie związane z szeroko rozumianą kulturą i ochroną jej dóbr. – W bieżącym roku komisja zajmowała się funkcjonowaniem instytucji kultury województwa małopolskiego, wzmacnianiem potencjału organizacji pozarządowych w Małopolsce oraz wzmacnianiem roli systemów grantowych. Ważną rolę odgrywał też mecenat nad instytucjami i wydarzeniami kulturalnymi. Województwo małopolskie sprawuje bowiem opiekę nad ponad dwudziestoma instytucjami kulturalnymi. Są wśród nich m.in.: Teatr im. Słowackiego w Krakowie, Opera Krakowska, Filharmonia Krakowska, Muzeum Archeologiczne w Krakowie, Muzeum Etnograficzne w Krakowie, Muzeum Lotnictwa Polskiego, Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem, wojewódzkie centra kultury (Mościckie Centrum Kultury w Tarnowie, Małopolskie Centrum Kultury "Sokół” w Nowym Sączu), Teatr im. Witkiewicza w Zakopanem i inne.

– Najbardziej debatowaliśmy nad przyszłością instytucji kultury, szczególnie zaś w kontekście nowych inwestycji, które albo już zostały zakończone, albo zakończone zostaną dosłownie za chwilę. Zastanawialiśmy się, w jaki sposób je utrzymywać i w jaki sposób mają one w przyszłości funkcjonować – mówi przewodniczący komisji Leszek Zegzda.

Do zadań komisji należy ochrona środowiska, gospodarka wodna, bezpieczeństwo publiczne oraz ochrona praw konsumentów. – Bardzo ważną kwestią, jaką zajmowała się komisja, była sprawa ubiegłorocznej powodzi. Odbyła się dyskusja o jej skutkach, a nasza komisja niejako z definicji odgrywała tu wiodącą rolę. Sprawy powodziowe przewijały się też na licznych naszych posiedzeniach. W pewnym stopniu związane było z tym także wspólne posiedzenie komisji z przedstawicielami Rady Miasta Krakowa, a poświęcone tzw. Kanałowi Ulgi. Inicjatywa wspólnego posiedzenia wyszła z naszej strony i udało się to zrealizować. Zdania na temat kanału są podzielone, część głosów jest za, część przeciw. Prezydent miasta podtrzymywał swoją decyzję o rezygnacji z budowy kanału, niemniej są opinie twierdzące, że ta inwestycja jest rzeczywiście potrzebna. Sprawa będzie kontynuowana, wszystkie argumenty muszą zostać przeanalizowane. W roku 2011 pracowaliśmy nad Strategią Wojwództwa Małopolskiego podkreślając rolę ochrony środowiska i poprawy jakości powietrza i temat przeciwdziałania powodzi. Ważna była też sprawa tzw. ustawy śmieciowej. Poświęcimy jej najbliższe posiedzenie komisji. W przyszłym roku czeka nas też analiza kwestii wysypisk śmieci i spalarni. Jako komisja chcemy się włączyć również w te sprawy – mówi przewodniczący Adam Domagała.

Komisja działała zgodnie z planem, jaki nakreśliła w styczniu br. Objął on m.in. zapewnienie środków na inwestycje związane z tzw. programem dostosowawczym do wymogów, jakie powinny spełniać ZOZ–y pod względem sanitarnym i fachowym. Nie wszystkie placówki wymogi te spełniały.Bardzo ważnym zagadnieniem jest dostępność do świadczeń opieki zdrowotnej dla mieszkańców Małopolski. Rośnie liczba chorób onkologicznych i związanych z układem krążenia. Otwierane będą więc w regionie nowe oddziały, lub też już istniejące oddziały onkologiczne i kardiologiczne będą podnosić poziom swojego wyposażenia i fachowości.

– W pracach nad strategią rozwoju województwa w zakresie zdrowia szczególny nacisk kładliśmy na dostępność usług medycznych. W nadchodzących latach nastąpi szybki przyrost liczby osób w wieku starszym. Wiążą się z tym rosnące zagrożenia zdrowotne w społeczeństwie zwłaszcza schorzenia kardiologiczne i onkologiczne. Musimy także zwiększyć troskę o seniorów. Dlatego też powstały programy prozdrowotne, zostały one opracowane przez dwóch konsultantów wojewódzkich: prof. Piotra Podolca od kardiologii i prof. Krzysztofa Krzemienieckiego od onkologii. W zakresie onkologii stawiamy na edukację. Chcemy uświadomić mieszkańcom Małopolski, jakie są objawy, z którymi należy się zgłaszać do lekarza. Program kardiologiczny ma charakter bardziej szczegółowy i są weń zaangażowani lekarze podstawowej opieki zdrowotnej. Objęci są nim młodzi ludzie już w drugich klasach gimnazjalnych, a także osoby od 35. roku życia, ci, którzy jeszcze nie mają objawów, ale należą do grup ryzyka. Dla mnie osobiście bardzo ważny był program szczepień ochronnych dla dzieci przeciwko meningokokom i pneumokokom. Są to bardzo ważne szczepienia, których niestety nie ma w zestawie szczepień obowiązkowych i w związku z tym nie są refundowane. Postanowiliśmy więc trochę dzieci zaszczepić – mówi przewodnicząca komisji Małgorzata Radwan–Ballada.
W obszarze zadań komisji leży polityka prorodzinna i pomoc społeczna. Na początku roku komisja brała udział w tworzeniu Strategii Rozwoju Województwa Małopolskiego na lata 2011–2020. Komisja zwracała uwagę, że w strategii muszą się znaleźć propozycje działań na rzecz osób niepełnosprawnych, wykluczonych, a także starszych. Dzięki tym sugestiom w strategii pojawił się m.in. zapis dotyczący tzw. srebrnej gospodarki, nastawionej na osoby starsze. Członkowie komisji zwracali także uwagę, by w strategii odpowiednie miejsce zajęła sprawa opieki nad dziećmi (rozwój rodzinnych form opieki nad dziećmi, rodziny zastępcze, piecza zastępcza). Natomiast w toku pozostałych działań komisja na bieżąco zajmuje się np. problematyką niepełnosprawnych. – Zwróciliśmy uwagę na wsparcie osób niepełnosprawnych, w tym niepełnosprawnych sportowców. Z naszej inicjatywy patronatem województwa objęta została znana małopolska niepełnosprawna sportsmenka Katarzyna Rogowiec. Kolejny temat, którym się zajmowaliśmy to działania ośrodków adopcyjno–opiekuńczych w 2012 r. W czerwcu br. pojawiła się bowiem ustawa, która zmieniła organizację tych ośrodków i zasady działania rodzin adopcyjnych oraz zastępczych. We wrześniu komisja zwróciła się do zarządu o podjęcie działań mających na celu utworzenie przez województwo ośrodków adopcyjno–opiekuńczych, tak aby można było od pierwszego stycznia takie zadania przejąć. Powstała komórka w Regionalnym Ośrodku Polityki Społecznej, która ten temat będzie realizować. Z inicjatywy naszej komisji powstał także projekt rezolucji sejmiku w sprawie ciągle zmniejszających się środków na aktywizację zawodową bezrobotnych, którą sejmik przyjął. Cały czas też wspieramy organizacje pozarządowe, współpracujemy z nimi. Ja jako przewodnicząca biorę udział w posiedzeniach Małopolskiej Rady Pożytku Publicznego, gdzie mam okazję poznawać te problemy i przenosić je na grunt województwa – mówi przewodnicząca komisji Józefa Szczurek–Żelazko.

Głównym zadaniem Komisji Rewizyjnej jest kontrola działalności zarządu województwa i wojewódzkich samorządowych jednostek organizacyjnych, opiniowanie wykonania budżetu oraz wnioskowanie w sprawie absolutorium. W bieżącym roku komisja zajmowała się przede wszystkim przygotowaniem wniosku w sprawie udzielenia absolutorium zarządowi województwa z wykonania budżetu za rok 2010. Prócz tego przeprowadziła kontrole dotyczące działalności rozmaitych agend Urzędu Marszałkowskiego, jego departamentów bądź też instytucji województwa małopolskiego (np. Muzeum Archeologicznego, kolei regionalnych). – Bez wątpienia najważniejsze w naszej aktywności było przygotowanie wniosku w sprawie udzielenia absolutorium zarządowi województwa z wykonania budżetu za rok 2010. To jedno z podstawowych zadań komisji, wymienione explicite w ustawie. Nad wnioskiem pracowaliśmy w ten sposób, że komisja podzielona była na dwa zespoły kontrolne: jeden do spraw społecznych, drugi do spraw gospodarczych. Zespoły przygotowały opinię o wykonaniu budżetu i w oparciu o tę opinię komisja podjęła decyzję o wnioskowaniu o udzielenie przez Sejmik Województwa Małopolskiego absolutorium zarządowi – mówi przewodniczący komisji Zygmunt Berdychowski.

Komisja wspiera gospodarstwa ekologiczne poprzez inicjatywę dotyczącą utworzenia stałych stoisk przeznaczonych do sprzedaży bezpośredniej produktów pochodzących z certyfikowanych gospodarstw ekologicznych oraz produktów tradycyjnych i regionalnych na istniejących placach targowych. Ponadto wnioskowała o utworzenie strony internetowej poświęconej małopolskim gospodarstwom ekologicznym i ich produktom. Komisja Rolnictwa zabiegała również o dodatkowe środki na budowę dróg dojazdowych do gruntów rolnych w Małopolsce. W 2011 roku na ten cel przeznaczono 2 mln zł. – Z inicjatywy Komisji Rolnictwa odbyło się w Racławicach wspólne posiedzenie komisji sejmików pięciu województw, na którym wypracowano wspólne stanowisko dotyczące wprowadzenia priorytetów Wspólnej Polityki Rolnej po 2014 r., w czasie prezydencji Polski w UE ze szczególnym zagwarantowaniem potrzeb rolnictwa i obszarów wiejskich Polski południowo–wschodniej o rozdrobnionej strukturze agrarnej. Stanowisko to zostało przedstawione ministrowi rolnictwa. Komisja podjęła także działania wspierające małopolskie pszczelarstwo, jednym z tematów omawianych na posiedzeniach była sytuacja pszczelarstwa w Małopolsce. W spotkaniu brali udział przedstawiciele Związku Pszczelarzy, którzy przedstawili swoje problemy. Zwrócili uwagę na zagrożenie pszczół chorobami oraz wnioskowali o pomoc poprzez szkolenia i wsparcie sprzedaży ekologicznego miodu. Komisja podjęła także skuteczne działania w sprawie zmniejszenia populacji dzika w województwie w kontekście szkód rolniczych, jakie powodują te zwierzęta. Przyjęła też wniosek dotyczący badań prowadzonych przez Zakład Doświadczalnictwa Odmianowego w Węgrzcach nad odmianami roślin nadających się do uprawy w małopolskich gospodarstwach ekologicznych – podkreśla Lucyna Malec.

Najważniejszą sprawą, jaką zajmowała się komisja w tym roku była strategia rozwoju województwa małopolskiego. Po pracach w komisji strategia została uchwalona przez sejmik, a przyjęcie odbyło się jednogłośnie. Dokument wytycza kierunki rozwoju regionu w perspektywie najbliższych kilkunastu lat, do roku 2020. Jest też podstawą do ubiegania się o środki europejskie z kolejnego naboru od roku 2014. Komisja zajmowała się także aktywizacją współpracy zagranicznej, podtrzymując kontakty z regionami partnerskimi i wspierając organizację Forum Ekonomiczne w Krynicy. – Cieszy mnie, że opracowany przez nas dokument jest rzeczywistą strategią. Nie ma w nim wszystkiego, co tylko dało się wrzucić, ale są wypunktowane rzeczy najważniejsze dla rozwoju Małopolski, m.in. rozwiązania komunikacyjne (budowa dróg ekspresowych, linii kolejowych na Słowację), nacisk na rozwój nowych technologii, dzięki którym Małopolska będzie mogła w przyszłości konkurować i w Polsce, i w Europie, budowa Filharmonii, rozbudowa bazy medycznej (budowa nowego szpitala obsługującego na wysokim poziomie całe województwo). Jeżeli zaś chodzi o współpracę zagraniczną, na forum w Krynicy udało nam się zaprosić przedstawicieli wszystkich regionów, z którymi współpracujemy. Małopolska włączyła się tam aktywnie w kwestie współpracy gospodarczej, biznesowej, politycznej – mówi przewodniczący komisji Grzegorz Biedroń.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski