Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prace, które warto dobrze zaplanować

Monika Kaczyńska
Mycie okien to usługa, którą zlecamy częściej niż pranie tapicerki
Mycie okien to usługa, którą zlecamy częściej niż pranie tapicerki Fot. 123rf
Domowe porządki. Gruntowne porządki w mieszkaniu czy domu to spore przedsięwzięcie logistyczne. Jest jeszcze szansa, żeby zdążyć przed świętami wysprzątać mieszkanie „na błysk”. Wszystkie prace trzeba jednak odpowiednio rozplanować.

Sporządzenie listy zadań do wykonania pomaga ustalić ich kolejność i rozplanować je w czasie tak, by wykonując jedne nie ubrudzić tego, co już posprzątane. To istotne, także gdy część prac zamierzamy zlecić. Termin, jaki ustalimy z wykonawcami, determinuje bowiem harmonogram pozostałych działań.

Okna jak łza

Czynnością, bez której nie sposób wyobrazić sobie wiosennych porządków jest mycie okien. Jednocześnie jest to zadanie, które chyba najchętniej zrzucamy na barki profesjonalistów. Dobra wiadomość jest taka, że firm i osób gotowych ją wykonać nie brakuje, efekt utrzymuje się długo, nie trzeba więc robić tego na przykład w Wielki Piątek. Ale im bliżej świąt, tym trudniej może być o ustalenie dogodnego terminu. Zlecając mycie okien warto porównać nie tylko ceny, ale także zakres i sposób wykonania usługi. Ta pierwsza może być wyrażona w cenie za metr kw. okna lub (choć rzadziej) za sztukę.

Jeśli chodzi o zakres usługi – standardowo ogranicza się ona do umycia szyb i ram przy użyciu powszechnie stosowanych detergentów. Warto ustalić, czy zapewnia je ekipa myjąca (najczęściej), czy trzeba zapewnić własne. Gdy jednak oczekujemy ponadstandardowych czynności – na przykład pokrycia szyb roztworem wody i gliceryny, dającym silniejszy połysk – trzeba nieco dopłacić. I ta dopłata na ogół jest negocjowana.

Choć sprawna ekipa myjąca okna na ogół pozostawia po sobie idealny porządek, to jednak jeśli mamy wykładzinę dywanową, której czyszczenie planujemy, bezpieczniej zaplanować tę czynność po myciu okien.

Karcherem w tapicerkę

Przed czyszczeniem wykładzin, dywanów, tapicerki, myciem żaluzji czy odświeżaniem rolet, warto też zrobić porządki w szafach (jeśli takie planujemy) oraz nade wszystko odkurzyć książki. Odwrócenie kolejności tych prac sprawi, że czyszczenie tapicerki i dywanów trzeba będzie, niestety, powtórzyć. Czyszczenie wykładzin i tapicerki mebli przy użyciu myjki ciśnieniowej (tzw. Karchera) daje bardzo dobry efekt, jednak należy do kosztowniejszych usług. Można jednak wypożyczyć samo urządzenie i dołożyć własną pracę. Wtedy koszty na pewno są mniejsze.

Kto nie planuje takich wydatków, może poradzić sobie samodzielnie. Preparatów ułatwiających to zadanie na półce w każdym supermarkecie można znaleźć co najmniej kilka, kolejne – bardziej specjalistyczne i droższe oferują np. sklepy z dywanami. W zależności od rodzaju można za opakowanie zapłacić od 6, 7 do kilkudziesięciu złotych. Najczęściej występują one w postaci szamponu tworzącego gęstą pianę, bywają także w postaci proszku.

Od podłogi po sufit

Zamiast zamawiania poszczególnych usług osobno, można zlecić kompleksowe posprzątanie mieszkania. Planując takie rozwiązanie trzeba się jednak pospieszyć. Terminy tuż przed świętami w większości firm są już pozajmowane. Ceny takich usług są bardzo zróżnicowane, w zależności od szczegółowego zakresu prac, firmy itp. W niektórych przypadkach cenniki opiewają na stawki za godzinę pracy. Jeśli to tylko możliwe, lepiej zawierania tego typu umów unikać. Z reguły bowiem zlecającemu wydaje się, że ekipa mogłaby pracować szybciej, zaś sprzątającym, że zleceniodawca oczekuje rzeczy niemożliwych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski