Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prace ogrodowe w marcu. Zadbaj o ogród i przygotuj go na nowy sezon. 11 prac do wykonania w ogrodzie i na działce w tym miesiącu

Agata Kaźmierczak
W marcu trzeba pamiętać o przycięciu wielu drzew i krzewów, ale to tylko jedna z prac ogrodniczych na ten miesiąc.
W marcu trzeba pamiętać o przycięciu wielu drzew i krzewów, ale to tylko jedna z prac ogrodniczych na ten miesiąc. jackf/123rf.com
Marzec to początek intensywnych prac w ogrodzie. Ważne są porządki po zimie, ale też przygotowanie do nowego sezonu i wszystkie prace wstępne związane z ziemią, jak nawożenie. To również czas, by przyciąć wiele gatunków krzewów i drzew, ozdobnych i owocowych. Można także siać warzywa i kwiaty, głównie na rozsady, ale również pierwsze do gruntu. Oto 11 prac ogrodniczych na marzec.

Spis treści

Marzec w ogrodzie

W marcu jest coraz więcej cieplejszych dni. Nawet jeśli zima była łagodna, i tak „czuć” zmianę w powietrzu. Do ogrodu wychodzimy częściej i z większą chęcią. W czasie przedwiośnia wracają nam chęci do życia i pracy na świeżym powietrzu. Jeśli tak jest to bardzo dobrze, bo w marcu lista prac obowiązkowych jest dość obszerna. Wszystko jednak zależy od pogody. To ona wyznacza termin, kiedy rozpoczniemy prace w ogrodzie. Jeśli warunki atmosferyczne są dość dobre, marcowe prace rozpoczynamy już od początku miesiąca. W tym roku, po wyjątkowo ciepłym lutym, temperatury w marcu mają być bardziej umiarkowane i właściwe dla tego miesiąca.

Na liście prac, które powinniśmy wykonać już w marcu, jest kilka rzeczy. Oto najważniejsze z nich.

Sprawdź stan ogrodu i działki

Na początku miesiąca koniecznie rozejrzyj się po całym ogrodzie czy działce. Przede wszystkim sprawdź stan drzew, krzewów, trawnika i rabatek. Taki przegląd pozwoli zaplanować dalsze prace. Zrób ostatnie porządki, żeby nie tracić na nie czasu, kiedy nastaną cieplejsze dni.

Zbadaj odczyn gleby

Ustalenie po zimie odczynu gleby to konieczność, by móc w dalszej kolejności prawidłowo nawieźć ziemię. Marzec jest najlepszym do tego czasem. Warto zakupić kwasomierz chemiczny i pobrać z ogrodu kilka próbek gleby. Można również wykorzystać papierki lakmusowe, które przyłożone do ziemi zaczną się odbarwiać, pokazując odczyn gleby. Pamiętaj, aby gleba w przypadku badania kwasomierzem pochodziła z niższych warstw. Warto wiedzieć, że wiele roślin nie znosi gleby zakwaszonej, a inne właśnie taką muszą mieć.

Wiosenne nawożenie

Najlepiej sprawdzi się kompost, można także stosować obornik, ale tylko suszony (świeżym nawozi się wyłącznie jesienią). Można także zastosować nawozy mineralne, dostarczając do gleby azot, fosfor i potas. Praktyczne są nawozy wieloskładnikowe o zbilansowanym składzie. Pamiętajmy, żeby po tym zabiegu obficie podlać grządki. W marcu nawozimy również rabatę bylinową, a także trawnik. Pamiętajmy, że niektóre rośliny należy zasilać nawozami specjalistycznymi, np. zakwaszającymi ziemię. Należą do nich m.in. hortensje, ale też borówki amerykańskie.

Przytnij drzewa i krzewy

Pamiętaj, że cięcia powinny być prześwietlające. Usuń gałęzie złamane, te, które rosną do środka korony oraz takie, które krzyżują się ze sobą. Nie zapomnij o drzewkach posadzonych jesienią. Takie przycinamy w drugiej połowie marca. Podczas przycinania sprawdzaj stan gałęzi. Te zajęte chorobą bakteryjną przytnij powyżej uszkodzeń. Pamiętaj o krzewach agrestu i porzeczek zostawiając najsilniejsze gałęzie (te krzewy można już przyciąć już pod koniec lutego).

Jeżeli ktoś uprawia w swoim ogródku rośliny kwitnące latem na pędach jednorocznych, np. hortensję bukietową czy tawułę japońską, powinien ściąć ich gałązki około 20 cm nad ziemią. W marcu trzeba zająć się również wrzosami, od których odcinamy zeszłoroczne kwiatostany.

Sprawdź: Jakie drzewa i krzewy trzeba przyciąć w marcu

Usuń zimowe okrycia roślin

W tym roku temperatury były dość łagodne i można było usunąć okrycia z większości roślin już wcześniej (w marcu zwykle usuwamy otuliny z iglaków, hortensji ogrodowych, magnolii czy róż). Jednak w marcu musimy zachować wyjątkową czujność – przymrozki mogą jeszcze się zdarzyć, a rozbudzone wcześniejszym ciepłem rośliny będą na nie szczególnie wrażliwe. Dlatego należy śledzić prognozy pogody i jeśli zapowiadane są przymrozki – trzeba okryć wrażliwe rośliny. Szczególną uwagę zwróćmy na hortensje ogrodowe i rododendrony, bo jeśli omrozi im pączki, to nie zakwitną.

Zadbaj o trawnik

W marcu koniecznie wygrab też liście z trawnika i rabatek. Jeśli trawnik jest starszy, a jego wygląd nie jest zadowalający, wiosną można również wykonać aerację (napowietrzanie) oraz wertykulację.

Posadź krzewy i drzewka

W marcu sadzimy np. iglaki, ale tylko odmiany wrażliwsze na mrozy, inne sadzimy jesienią. Sadzimy także róże, jednak nie przycinamy ich. Robimy to dopiero po dwóch latach od ukorzenienia. Zawsze w kwietniu. Marzec i kwiecień (oraz jesień) to najlepszy czas na sadzenie różnych drzew i krzewów z tzw. gołym korzeniem. Są one tańsze niż sadzonki w pojemnikach, a przyjmują się dobrze. Wybieramy sadzonki, które nie mają rozwiniętych pąków (liściowych ani kwiatowych). Zwróćmy też uwagę, czy nie są nadłamane, przesuszone itp. (w sklepie albo szkółce korzenie takich sadzonek powinny być okryte ziemią albo wilgotnymi trocinami). Pamiętajmy, że po posadzeniu rośliny podlewamy, ale ich nie nawozimy.

Wstrzymaj się z sadzeniem cebulek kwiatów

W marcu można spotkać w sprzedaży cebulki i bulwy letnich kwiatów, takich jak mieczyki, begonie, dalie, czy kanny. Ale z sadzeniem do gruntu wstrzymajmy się do kwietnia. Niektóre (np. kanny) można wcześniej posadzić do doniczek, ale nie należy ich jeszcze wystawiać na dwór.

Wysiej nasiona na rozsady

Wysiej w domu nasiona ciepłolubnych warzyw, żeby mieć własną rozsadę. Przygotujmy też rozsadę kwiatów. Na grządkach wysiej groch, marchew, pietruszkę. Posadź dymkę (dobrze byłoby ją wcześniej zaprawić). Wysiewamy także większość roślin jednorocznych, np. nagietki czy groszek pachnący.

Zatroszcz się o wygląd oczka wodnego

Usuń stare liście i inne resztki. Jeśli tego nie zrobisz, dasz glonom świetną pożywkę. Przytnij zeszłoroczne pędy roślin wodnych i nadbrzeżnych. Rozpocznij dokarmianie ryb, gdy temperatura powietrza wzrośnie powyżej 12 stopni Celsjusza. Stopniowo zwiększaj dawki pokarmu.

Podlej rośliny, jeśli nie pada

Przedwiośnie to okres wysuszających wiatrów, nie zawsze też jest dostateczna ilość opadów. W tym roku IMGW na marzec zapowiada opady w normie dla tego miesiąca (z wyjątkiem południa Polski, gdzie ma być ich więcej). Jednak warto pamiętać, że prognozy długoterminowe nie zawsze się sprawdzają, a są rośliny wrażliwe na tzw. suszę fizjologiczną. Aby jej uniknąć, gdy nie pada, podlewamy wszystkie rośliny iglaste, rododendrony, trzmieliny Fortune`a i inne rośliny, które nie zrzucają liści na zimę. Sprawdźmy tylko bieżącą prognozę pogody i nie róbmy tego przed przymrozkiem. 

Polecjaka Google News - RegioDom

Narzędzia niezbędne w Twoim ogrodzie

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Prace ogrodowe w marcu. Zadbaj o ogród i przygotuj go na nowy sezon. 11 prac do wykonania w ogrodzie i na działce w tym miesiącu - RegioDom.pl

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski