Pracodawca bezpieczny jak małopolski Man Trucks z Niepołomic

Pracodawca bezpieczny jak małopolski Man Trucks z Niepołomic

Zdjęcie autora materiału
Zbigniew Bartuś

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Wszyscy wyróżnieni w Małopolsce razem na pamiątkowym zdjęciu.
1/7
przejdź do galerii

Wszyscy wyróżnieni w Małopolsce razem na pamiątkowym zdjęciu. ©OIP Kraków

Firma Man Trucks z Niepołomic wygrała w ogólnopolskim konkursie organizowanym przez Państwową Inspekcję Pracy - „Pracodawca – Organizator Pracy Bezpiecznej” w kategorii przedsiębiorstw zatrudniających ponad 250 pracowników.
W krajowym finale XXV edycji konkursu Małopolskę reprezentowali tegoroczni regionalni zwycięzcy w trzech kategoriach.
- Promujemy pracodawców dbających o pracowników, przestrzegających przepisów prawa pracy oraz organizujących pracę w sposób zapewniający najwyższy poziom bezpieczeństwa i ochrony zdrowia – wyjaśnia Anna Majerek z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Krakowie. Dodaje, że w Małopolsce pracodawcy wielu branż bardzo chętnie uczestniczą w rywalizacji. Wśród uczestników poprzednich edycji znalazły się duże zakłady produkcyjne, kosmetyczne, a także mniejsze firmy usługowe i hotelarskie.

- Mamy również swoich laureatów na Złotej Liście, czyli w zestawieniu najlepszych firm w skali kraju – podkreśla Anna Majerek.

W rywalizacji biorą udział firmy, które w ciągu trzech ostatnich lat nie odnotowały śmiertelnych, ciężkich lub zbiorowych wypadków przy pracy. Kandydatów weryfikuje i ocenia okręgowa komisja, powołana przez Okręgowego Inspektora Pracy. Małopolską Kapitułę konkursu tworzą: Mariusz Pyrcz, Zastępca OIP w Krakowie - Przewodniczący (nie wizytuje zakładów), Wacław Andruszko, Dyrektor Izby Przemysłowo-Handlowej w Krakowie, Marek Piwowarczyk, Kanclerz Małopolskiej Loży BCC, Artur Samek, nadinspektor pracy, Sekcja Prewencji i Promocji OIP w Krakowie, Stanisław Staszewski, nadinspektor pracy, Sekcja Statystyki i Analiz OIP w Krakowie, Anna Majerek, starszy specjalista, Sekcja Prewencji i Promocji OIP w Krakowie i Wiesław Owsiński, starszy specjalista, Sekcja Prewencji i Promocji OIP w Krakowie.

W skali Małopolski nagrody w kategorii do 50 zatrudnionych otrzymali: Urząd Gminy w Iwanowicach, krakowskie spółki Codete i BRB Central Eastern Europe oraz oświęcimski EU-TRANS. W kategorii od 51 do 250 zatrudnionych wyróżniono spółki Austrotherm z Oświęcimia i TLC z Gorlic oraz Okręgową Spółdzielnię Mleczarską w Skale. W kategorii pracodawców posiadających ponad 250 zatrudnionych laureatami zostały Zakłady Mechaniczne Tarnów S.A., Dubiel Vitrum sp.j. Rabka Zdrój, nowosądeckie Fakro oraz Man Trucks z Niepołomic. I właśnie ta ostatnia firma odniosła spektakularny sukces w wielkim ogólnopolskim finale.

- Laureaci poprzednich edycji konkursu często podkreślają, że zadowolony pracownik promuje pracodawcę o wiele lepiej niż zatrudnieni w celach reklamowych celebryci – mówi Anna Majerek.
Każdy z nagrodzonych pracodawców nie skupia się wyłącznie na zwiększaniu obrotów firmy, ale dąży również do tego, by praca była źródłem satysfakcji i gwarancją bezpieczeństwa dla najważniejszego kapitału firm, czyli ludzi.

Buduj Bezpiecznie - nagroda za ZakopiankęW drugim konkursie inspekcji pracy - „Buduj bezpiecznie” - statuetki powędrowały w tym roku do firm: IDS - BUD za budowę drogi ekspresowej S-7 Kraków Rabka-Zdrój na odcinku Lubień-Naprawa (I miejsce), Expres -Konkurent w Krakowie Sp. z o.o. spółka komandytowa za budowę kompleksu mieszkalnego przy ul. Białoruskiej (II miejsce) oraz Krakowskiego Konsorcjum Krakoin Sp. z o.o. za budowę kompleksu mieszkaniowo-usługowego przy ul. Turniejowej w Krakowie (III miejsce).

- Małopolska to wielki plac budowy. Dzięki działaniom wyróżnionych pracodawców, jest on coraz bezpieczniejszy – mówi Anna Majerek.

Efekt ten udaje się osiągnąć przez odpowiednią organizację pracy na budowie, kontrolę wejść i wyjść, specjalistyczne szkolenia dla załogi, nowoczesne rozwiązania w zakresie ochrony indywidualnej i zbiorowej. Laureaci „Buduj bezpiecznie” podkreślali, że inwestycja w bezpieczeństwo załogi jest wysoce opłacalna nie tylko z powodów społecznych, ale i czysto ekonomicznych, bezwypadkowa realizacja budowy przebiega sprawnie, a zarazem buduje wizerunek firmy na rynku budowalnym.

Najlepsi społęczni inspektorzy pracyOkręgowy inspektor pracy w Krakowie Józef Bajdel i jego zastępczyni do spraw prawno-organizacyjnych Anna Szczapa wyróżnili także najbardziej zaangażowanych społecznych inspektorów pracy. Pierwsze miejsce w Małopolsce zajął Andrzej Grabski z ArcelorMittal w Krakowie, drugie - Wiesław Chechelski z Przewozów Regionalnych w Krakowie, a trzecie Bolesław Hendzel z firmy Tameh. Wyróżnienia otrzymali: Tadeusz Sałapatek z Przewozów Regionalnych w Krakowie i Władysław Kucharski z ArcelorMittal Distribution Solution Oddział w Krakowie.

Laureaci podkreślali, że ich sukces jest efektem ścisłej współpracy z pracodawcą i całymi zespołami pracowników oraz OIP.

KONIECZNIE SPRAWDŹ:FLESZ: Wybory samorządowe 2018. Cisza wyborcza - co oznacza?


Komentarze (1)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
gosć

gość (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Kto pracował w tej firmie to chyba nie wierzy własnym oczom... szok

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo