Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pracodawcy krytykują najnowsze zmiany w kodeksie pracy

Jan Matoga
fot. Tomasz Gola
Prawo. 22 lutego 2016 roku wejdą w życie zmiany kodeksu pracy. Nowelizacja nie wprowadza zmian w zakresie umów o pracę na czas nieokreślony, lecz dotyczy jedynie umów terminowych.

Pracodawcy będą mogli zawrzeć maksymalnie trzy umowy o pracę na czas określony, na okres nie przekraczający łącznie 33 miesięcy. Po przekroczeniu jednego z tych limitów umowa o pracę na czas określony przekształci się w umowę na czas nieokreślony. Wprowadzane zmiany mają przeciwdziałać częstemu wśród pracodawców procederowi zawieraniu długoterminowych umów o pracę na czas określony.

W ocenie specjalistów z Business Center Club, cel ten powinien być jednak realizowany poprzez kompleksową reformę prawa pracy i dostosowanie przepisów prawa pracy do zmian gospodarczych. Mnożenie nowelizacji kodeksu pracy, uchwalonego w 1974 roku, nie przynosi korzystnych, stałych zmian na rynku pracy.

Ustawodawca, wbrew stanowisku pracodawców, zdecydował się na podwójne limitowanie umów o pracę na czas określony (w zakresie liczby umów oraz łącznego czasu ich trwania). Od powyższej reguły przewidziane zostały wyjątki, w których wskazane limity nie znajdą zastosowania (m.in. przy zawieraniu umowy w celu zastępstwa nieobecnego pracownika, na okres kadencji, czy w przypadku wystąpienia obiektywnych przyczyn leżących po stronie pracodawcy).

Istotą zmianą jest uzależnienie długości okresu wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony od stażu pracy pracownika u danego pracodawcy. Warto jednak podkreślić, że nie zmienia się regulacja dotycząca uzasadniania wypowiedzenia tych umów. Pracodawca nadal nie będzie musiał wskazywać przyczyny wypowiedzenia pracownikowi umowy o pracę na czas określony.

Nowelizacja wprowadza również ograniczenie rodzajów umów o pracę. Nastąpić ma wkrótce likwidacja umowy o pracę na czas wykonywania określonej pracy, jednak do tego rodzaju umowy zawartej przed 22 lutego 2016 r. nadal będą stosowane przepisy dotychczasowe. Dopuszczono także możliwość ponownego zawarcia umowy na okres próbny z tym samym pracodawcą, jeżeli pracownik ma być zatrudniony przy wykonywaniu pracy innego rodzaju lub po upływie co najmniej 3 lat od dnia rozwiązania lub też wygaśnięcia poprzedniej umowy o pracę, jeżeli pracownik ma być zatrudniony przy wykonywaniu pracy tego samego rodzaju.

Z uwagi na brzmienie przepisów przejściowych, które w pewnych przypadkach nakazują stosowanie regulacji dotychczasowych, a w innych odsyłają do znowelizowanych przepisów, pracodawcy powinni już teraz przygotować się na nadchodzące zmiany i przeanalizować pod tym kątem umowy o pracę na czas określony podpisane z pracownikami przed 22 lutego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski