Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pracodawcy kształcą razem z PK

(MS)
google maps
Studia. 1 czerwca rusza rekrutacja na Politechnikę Krakowską. Uczelnia oferuje 5,5 tys. miejsc, nowe kierunki i specjalności.

Na kandydatów czeka w letnim naborze 25 kierunków studiów i ponad 5 tysięcy miejsc na studiach I i II stopnia. W ofercie są nowe kierunki i specjalności.

- Przygotowaliśmy bogatą ofertę studiów, każdy młody człowiek zainteresowany pracą inżyniera może coś dla siebie znaleźć. Oprócz wiedzy i umiejętności nasi studenci już w trakcie kształcenia zdobywają praktyczne zawodowe doświadczenia. Jest to możliwe dzięki współpracy uczelni z pracodawcami różnych branż, którzy uczestniczą w tworzeniu programów studiów, oferują praktyki i staże.
Najświeższym przykładem takiej współpracy są nasze nowe kierunki i
specjalności , które będziemy prowadzić wspólnie z pracodawcami z Krakowskiego Holdingu Komunalnego czy firmy Newag
- mówi rektor PK prof. Jan Kazior. - Wiedza i umiejętności ze studiów, wsparte praktycznym doświadczeniem, dają naszym absolwentom znakomitą pozycję na rynku pracy, w pół roku po dyplomie pracuje 92 procent naszych wychowanków, większość znajduje zatrudnienie jeszcze podczas studiów.

W tegorocznej ofercie PK znalazł się jeden nowy kierunek - odnawialne źródła energii i infrastruktura komunalna oraz 4 nowe specjalności: inżynieria pojazdów szynowych, analityka danych, inżynieria dróg wodnych, energy systems and machinery (na energetyce na Wydziale Mechanicznym, studia II stopnia).

Odnawialne źródła energii i infrastruktura komunalna

Nowość na studiach I stopnia proponuje Wydział Inżynierii Środowiska. Kierunek powstał na bazie dyscyplin: gospodarka przestrzenna i inżynieria środowiska, będzie prowadzony wspólnie ze specjalistami z firm Krakowskiego Holdingu Komunalnego. To właśnie zapotrzebowanie pracodawców było głównym motywem utworzenia tego unikatowego w Polsce kierunku. PK wykształci inżynierów znających nowoczesne rozwiązania infrastrukturalne i energetyczne, wykorzystywane w inteligentnie zarządzanych miastach. Pracę znajdą przede wszystkim w przedsiębiorstwach miejskich i lokalnych, zajmujących się eksploatacją zaawansowanej infrastruktury zaopatrującej miasta w ciepło, wodę i energię.

Inżynieria pojazdów szynowych na potrzeby pracodawców

Nową specjalność na I stopniu studiów na kierunku transport wprowadza Wydział Mechaniczny. Będzie prowadzona we współpracy z firmą NEWAG, czołowym polskim producentem nowoczesnego taboru szynowego oraz z innymi wiodącymi firmami z branży transportu szynowego. Studenci będą odbywać płatne staże w firmach oraz uczestniczyć w zajęciach prowadzonych przez praktyków z branży.

Nowa specjalność także jest odpowiedzią na potrzeby pracodawców. - Firmy zgłaszają nam bardzo duże zapotrzebowanie na fachowców z dziedziny budowy, eksploatacji i bezpieczeństwa pojazdów szynowych. Poszukują ich często bez efektu, mimo oferowania bardzo atrakcyjnych warunków pracy. Ta kadrowa luka w branży kolejowej związana jest z upadkiem kształcenia na kierunkach związanych z transportem szynowym w latach 90. - mówi dr inż. Grzegorz Zając, dyrektor Instytutu Pojazdów Szynowych Politechniki Krakowskiej. Instytut działa na PK od lat 70. i pełni rolę czołowego polskiego ośrodka eksperckiego w dziedzinie budowy i eksploatacji pojazdów szynowych. To właśnie bogate doświadczenia badawcze i praktyczne oraz współpraca z otoczeniem gospodarczym ekspertów PK pozwoliła uruchomić nową specjalność. Program kształcenia powstał we współpracy specjalistów z PK i Newagu.

Obejmie takie zagadnienia, jak: budowa środków transportu szynowego, projektowanie pojazdów szynowych, ich napęd i hamowanie, materiały i technologia pojazdów szynowych, systemy eksploatacji, diagnostyka i utrzymanie; układy elektryczne i elektroniczne, mechanizmy w pojazdach szynowych, specjalistyczna dokumentacja techniczna; bezpieczeństwo, niezawodność i certyfikacja pojazdów. W ostatnim semestrze 3,5-letnich studiów przewidziana jest płatna, specjalistyczna praktyka inżynierska (z możliwością zatrudnienia na umowę o pracę) w firmach przemysłu szynowego. Promotorami prac będą wspólnie: pracownik Instytutu Pojazdów Szynowych PK i przedstawiciel firmy branżowej. - Ze względu na obecny dynamiczny rozwój przedsiębiorstw produkujących i eksploatujących nowoczesny tabor szynowy na potrzeby rynku wewnętrznego i na eksport, rynek pracy łatwo absorbuje inżynierów tej specjalności. Sam Newag złożył deklarację przyjęcia całej grupy absolwentów wykształconych według programu, w tworzeniu którego firma uczestniczy - mówi dr hab. inż. Andrzej Sowa z WM PK, opiekun nowej specjalności. Więcej o niej na stronie internetowej PK.

Analityka danych - specjalność przyszłości

To nowa specjalność na II stopniu kierunku informatyka na Wydziale Fizyki, Matematyki i Informatyki. Rekrutacja rozpocznie się w czerwcu br., mogą w niej uczestniczyć kandydaci z tytułem inżyniera lub licencjata informatyki. - Otwarcie specjalności jest odpowiedzią na lawinowy wzrost zapotrzebowania na specjalistów o interdyscyplinarnej wiedzy i umiejętnościach z tej dziedziny. O analityków danych starają się m.in. międzynarodowe korporacje, urzędy państwowe i samorządowe, banki, firmy ubezpieczeniowe. W prowadzeniu kształcenia będziemy się opierać na naszej współpracy z firmami (m.in. IBM, Comarch, Interia), jak i na naszych kontaktach międzynarodowych ze specjalistami z Francji i USA - zapowiada dr inż. Jerzy Jaworowski, prodziekan Wydziału Fizyki, Matematyki i Informatyki.

Analityka danych obejmuje zarówno teoretyczne metody analizy danych i ekstrakcji wiedzy z informacji, jak i narzędzia służące do pozyskiwania i analizy informacji. - Ta specjalność znajduje się na pograniczu informatyki i statystyki, a jej zastosowania obejmują szereg aspektów współczesnej cywilizacji - od eksperymentów fizyki wysokich energii, w których gromadzone są terabajty danych, poprzez dane finansowe, giełdowe i bankowe, których poprawna analiza i interpretacja warunkuje prawidłowe funkcjonowanie firm i gospodarki - mówi dr inż. Jaworowski. -_ Aktualnie problemem gospodarki nie jest pozyskiwanie informacji, ale ekstrakcja użytecznej wiedzy z informacji docierającej w nadmiarze.
Świadome stosowanie narzędzi informatycznych służących do ekstrakcji wiedzy z informacji wymaga dobrych podstaw matematycznych. Z kolei swobodne operowanie narzędziami używanymi do zarządzania zbiorami danych i informacją wymaga silnych podstaw informatycznych. Celem specjalności jest przygotowanie przyszłych absolwentów do skutecznego rozwiązywania problemów z __tak zdefiniowanego obszaru. P_rogram studiów obejmuje takie obszary, jak: analiza, przetwarzanie, akwizycja i pozyskiwanie danych, metody odkrywania wiedzy, sieci neuronowe, modelowanie matematyczne, symulacje komputerowe, statystyka, metody i narzędzia analizy dużych zbiorów danych, szeregi czasowe w analizie danych finansowych i ekonomicznych, modele regresji, wnioskowanie statystyczne, analiza wariancji i metody klasyfikacji, statystyka nieparametryczna. Większość zajęć będzie miała charakter praktyczny, a prowadzone będą nie tylko przez ekspertów PK, ale i praktyków branży.

Rekrutacja na nowy rok rozpoczyna się 1 czerwca i odbywa elektronicznie za pośrednictwem formularza na stronie www.pk.edu.pl w dziale „Rekrutacja”. Można tam znaleźć wzory dokumentów oraz harmonogram i przewodniki po rekrutacji na poszczególne wydziały. Pomocny będzie także dedykowany kandydatom portal: maturzysta.pk.edu.pl.

WIDEO: Mówimy po krakosku - odcinek 5

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, NaszeMiasto

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski