MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pracodawcy otrzymają mniej pieniędzy na zatrudnianie niepełnosprawnych

Redakcja
POLITYKA SPOŁECZNA. Nowe przepisy mogą sprawić, że niepełnosprawni zaczną tracić pracę. Zagrożone są przede wszystkim osoby najciężej upośledzone.

Do końca ubiegłego roku pracodawcy zatrudniający niepełnosprawnych otrzymywali z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych wsparcie, które w 100 procentach pokrywało koszty pracy tych osób. W styczniu weszła w życie nowelizacja ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, która ograniczyła wsparcie PFRON do 75 proc. wydatków związanych z zatrudnieniem niepełnosprawnych. Taka zmiana wynikała z dostosowania polskich przepisów do unijnej dyrektywy.
Sylwia Boratyńska, dyrektor Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, twierdzi jednak, że zakłady pracy chronionej powinny otrzymać w tym roku dotacje porównywalne z ubiegłorocznymi. A wszystko dlatego, że nowe przepisy dają pracodawcom możliwość otrzymania dotacji na zatrudnienie niepełnosprawnych emerytów (do tej pory było to niemożliwe). Tomasz Leleno, rzecznik Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych podkreśla, że dotąd nie doszło do drastycznego zmniejszenia zatrudniania wśród niepełnosprawnych.
Urzędowego optymizmu nie potwierdzają jednak doniesienia o wręczonych już wypowiedzeniach w województwach pomorskim i zachodniopomorskim. Adam Hadław, dyrektor Oddziału Małopolskiego Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych, uważa, że zwolnienia w tej grupie pracowników to tylko kwestia czasu. Jak wynika z informacji POPON wielu niepełnosprawnym wkrótce wygasają czasowe umowy o pracę i nie wszystkim zostaną przed- łużone. A ci, którzy będą musieli odejść, nie znajdą się w rejestrach zwolnionych. - Rezygnacja z pracy świadczonej przez niepełnosprawnych to efekt nie tylko zmiany przepisów, ale także pogarszającej się sytuacji ekonomicznej zakładów, przede wszystkim tych, które żyją z eksportu towarów i usług - zaznacza Adam Hadław.
Zmiana przepisów najbardziej dotknie osoby ze schorzeniami specjalnymi, np. niewidomych czy chorych psychicznie. Jeśli pracodawca nie otrzyma zwrotu wszystkich kosztów - a są one bardzo wysokie - wówczas na jego miejsce zatrudni mniej niepełnosprawnego, z reguły bardziej wydajnego.
Dotąd o refundację kosztów zatrudnienia niepełnosprawnych mogły ubiegać się tylko zakłady pracy chronionej. Obowiązująca od kilku tygodni nowela daje to prawo wszystkim pracodawcom. Tak jest w krajach Unii Europejskiej, gdzie w efekcie pracuje dziś od 40 do 50 proc. wszystkich niepełnosprawnych, u nas - zaledwie 16 proc.
Dorota Stec-fus
[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski