Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pracownicy Elektrowni Siersza niepewni swego losu

Magdalena Balicka(MB)
Elektrownia Siersza zatrudnia 351 pracowników. Kiedyś było ich kilka tysięcy.
Elektrownia Siersza zatrudnia 351 pracowników. Kiedyś było ich kilka tysięcy. Fot. Magdalena Balicka
Trzebinia-Siersza. Załoga zakładu boi się, że mogą nastąpić zwolnienia. W Tauronie twierdzą, że Siersza to ważna część krajowej energetyki.

Elektrownia Siersza, obok Rafinerii Trzebinia, to w tej chwili największy pracodawca, jaki pozostał w gminie. Niegdyś – wraz z kopalnią w Sierszy – zatrudniała kilka tysięcy osób.

Mocno już ograniczona załoga Elektrowni boi się teraz o swoją przyszłość, przekonana, że dni zakładu – podobnie, jak zlikwidowanej przed dziesięcioma laty kopalni – są już policzone.

Tylko jeden blok
_– W Elektrowni jest sześć bloków energetycznych z czego od __paru miesięcy działa tylko jeden ! Dlaczego? – _zastanawia się pan Dawid (nazwisko do wiadomości redakcji), jeden z pracowników Elektrowni, który liczy, że dzięki nam dowie się, jakie losy czekają jego firmę. W Elektrowni nic oficjalnie nie można się dowiedzieć.

Jest przekonany, że polityka Tauronu, pod który podlega zakład, w niedługim czasie doprowadzi do jego zamknięcia.

– Wśród pracowników krąży plotka o zakupie prądu z Niemiec i Czech, przez co Elektrownia działa na minimum możliwości. W tym momencie działa ze względu na dostarczaną energię cieplną do __pobliskich osiedli – alarmuje nasz Czytelnik, przypominając falę redukcji wśród pracującej tam załogi sprzed dwóch lat.

_– Niemal wszystkich pracowników administracji przeniesiono do centrali w Katowicach. Odprawiono emerytów, a na ich miejsce nie przyjęto nikogo nowego – _twierdzi pan Marian, kolejny z pracowników Elektrowni.

Nie wierzy w budowę nowych kotłów, jakie zapowiadali szefowie spółki, ani we współpracę z kopalnią w Sierszy, która ma być reaktywowana. _– Tak, jak różne zagrywki doprowadziły do likwidacji świetnie prosperującej kopalni, tak będzie i w __przypadku Elektrowni – _obawia się trzebinianin.

Pan Artur z dwunastoletnim stażem w Elektrowni, porównuje swój zakład do chrzanowskiego Fabloku – pierwszej w kraju fabryki lokomotyw.

_– Doprowadzono ją do upadłości, teraz złomiarze rozkradają sprzęt, a syndyk masy upadłościowej od __prawie roku nie może znaleźć inwestora – _mówi pan Artur. Dodaje, że wraz z kolegami martwi się każdego dnia, czy nie dostanie wypowiedzenia, jak większość jego starszych kolegów.

Centralizacja i dyrektywa
Patrycja Hamera, rzeczniczka spółki Tauron Wytwarzanie SA, w której struktury wchodzi Elektrownia Siersza, informuje, że właśnie zakończył się proces restrukturyzacji spółki, który polegał m.in. na centralizacji części procesów.

_– Stąd zmiana miejsca wykonywania pracy części pracowników Elektrowni Siersza. Obecnie zakład zatrudnia 351 osób – _zaznacza Patrycja Hamera.

Z uwagi m.in. na dyrektywę w sprawie emisji przemysłowych (IED), Tauron Wytwarzanie SA musi przygotować się do odstawienia starych, nieefektywnych oraz nieekologicznych jednostek wytwórczych i zastąpienia ich nowymi mocami.

_– Plan wycofań z eksploatacji zakłada, że zostawienie dwóch bloków o mocy 120 MW w Elektrowni Siersza nastąpi po przepracowaniu 17,5 tysięcy godzin, począwszy od 1 stycznia 2016 roku, a jednego do __końca 2015 roku – _tłumaczy Patrycja Hamera, rzeczniczka Tauronu.

Przypomina również , że dodatkowo te dwa bloki o mocy 120 MW Elektrowni Siersza zostały zgłoszone do przetargu prowadzonego przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A. na świadczenie usługi interwencyjnej rezerwy zimnej.

_– W przypadku ich zakwalifikowania wydłuży okres eksploatacji do końca 2017 lub nawet 2019 roku – _informuje Hamera.

Czy to oznacza, że Elektrownia Siersza ma zabezpieczony byt tylko do 2019 roku?

_– Wkrótce mają rozpocząć się dyskusje o __sposobie zastąpienia wycofywanych jednostek 120 MW nowymi mocami. Elektrownia Siersza jest ważnym elementem Krajowego Systemu Elektroenergetycznego. Zamknięcie zakładu byłoby nierozważne – _ucina Patrycja Hamera.

Fakty o Elektrowni

*Wybudowana została w latach 1962 – 1970. Jako elektrownia systemowa, zawodowa, posiadająca sześć bloków energetycznych opalanych węglem kamiennym, o łącznej mocy zainstalowanej 740 MW.

* Od 1990 roku prowadzona jest modernizacja zakładu. W szczególności uwzględnia założenia ekologiczno-techniczne, a także odbudowę mocy i przedłużenie żywotności zakładu na dalsze 20 lat. W ramach kompleksowej modernizacji dwa bloki energetyczne wyposażone zostały w instalację odsiarczania spalin, która dzięki szybkiej realizacji inwestycji i osiąganym parametrom technicznym została uznana w ogólnopolskim konkursie „Budową Roku”. Modernizacja „odpopielania i odżużlania”.

* Od 1996 roku całkowicie wyeliminowano depowanie odpadów paleniskowych na zakładowym składowisku. W miejsce istniejących bloków energetycznych nr 1 i 2 powstały nowoczesne bloki energetyczne z kotłem fluidalnym i elektrofiltrem oraz turbiną kondensacyjną najnowszej generacji o mocy znamionowej 153 MW. Są to pierwsze w Polsce kotły fluidalne na węgiel kamienny tej mocy, z wtórnym przegrzewaczem pary i generatorem chłodzonym powietrzem. Podwyższono moc osiągalną Elektrowni do 813 MW.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski