Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pracownicy, małżonkowie oraz samotni rodzice mogą oczekiwać zwrotu PIT 2024 w określonej kwocie, zgodnie z przeprowadzonymi wyliczeniami

redpp
Małżeństwa z dziećmi mają najkorzystniejszą sytuację!
Małżeństwa z dziećmi mają najkorzystniejszą sytuację! Pixabay
Tegoroczne zwroty podatku PIT z całą pewnością nie będą tak wysokie jak w latach ubiegłych. Na specjalny przywilej mogą liczyć etatowcy korzystający z ulgi na dzieci. Tu wysokość zwrotu powinna równa wysokości ulgi - a jeszcze więcej mogą otrzymać osoby samotnie wychowujące dzieci oraz małżonkowie. Ile dokładnie?

Mniejsze zwroty podatku 2024

Podczas rozliczeń podatku PIT za 2023 rok nie będziemy mogli spodziewać się korzystnych zwrotów z poziomu jeszcze wcześniejszego roku. Nie zmienia to jednak faktu, że na pewne zwroty podatku cały czas możemy liczyć. A ile możemy dostać?

Jeśli pracownik ma prawo do ulg lub preferencji, może liczyć na zwrot. Dotyczy to sytuacji, gdy tych preferencji i ulg pracodawca nie uwzględniał podczas wpłacania zaliczek. To oznacza czasem nawet pokaźne sumy pieniędzy.

Zwroty podatku dla pracowników

W przypadku pracodawcy naliczanie oraz pobieranie zaliczki na PIT na bieżąco powinno oznaczać, że rozliczenie ostateczne wychodzi na zero. Wiele jednak zmienia się w trakcie roku - sytuacja podatnika może ulec zmianie np. z racji wejścia w związek małżeński. Przy wspólnym rozliczeniu można maksymalnie liczyć nawet na 27,6 tys. złotych!

Pracownik z dzieckiem

Jeśli w trakcie roku podatnikowi urodzi się dziecko, ma on prawo do rozliczenia ulgi prorodzinnej. Musi oczywiście spełnić również inne warunki niezbędne. Ulga jest liczona za liczbę miesięcy, w których urodziło się dziecko. Dotyczy to zarówno pierwszego, jak i każdego kolejnego dziecka.

Ile zwrotu podatku mogą dostać małżonkowie?

Małżonkowie mogą wspólnie dokonać rozliczenia podatku PIT, o ile spełnią konkretne warunki:

  • w danym roku byli w związku małżeńskim - co istotne, chodzi o to, aby chociaż jeden dzień był w tym właśnie stanie. To oznacza, że ślub można wziąć nawet pod koniec grudnia i można liczyć na możliwość skorzystania ze wspólnego rozliczenia majątkowego;

  • konieczne jest posiadanie wspólności majątkowej;

  • muszą rozliczać dochody w kraju lub być nierezydentami i spełniać warunki dodatkowe znajdujące się w ustawie o PIT.

  • złożyć wspólne zeznanie PIT, zaznaczają rozliczenie wspólne,

  • muszą rozliczać PIT na zasadach ogólnych,

  • żaden ze współmałżonków nie może opodatkowywać przychodów pochodzących z działalności gospodarczej z ryczałtem lub podatkiem liniowym.

Jakie są korzyści wspólnego rozliczenia się współmałżonków?

Warto skorzystać z tego rozwiązania, jeśli jeden ze współmałżonków ma dochody poniżej kwoty wolnej od podatku, a drugi powyżej - wtedy też są brane pod uwagę dwie kwoty wolne od podatku wynoszące łączeni 60 tysięcy złotych. Istotne jest to, że łącznie nie mogą zarobić jednak więcej niż 120 tys. złotych.

Dysproporcja istniejąca pomiędzy dochodami małżonków również jest dobrym argumentem za wykorzystaniem wspólnego rozliczenia.

Wreszcie warto to zrobić, gdy jeden z małżonków ma dochód powyżej 30 tys. złotych, a drugi nie ma żadnego.

Co z osobami samotnymi?

W przypadku osób samotnie wychowujących dziecko stosuje się podobne wyliczenia, co w przypadku małżonków. Dlatego też wystarczy spełniać ogólne warunki stosowania ulgi dla samotnych rodziców i można sporo na tym zyskać.

Zasiłek dla bezrobotnych 2024. Komu przysługuje? Ile wynosi ...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska