Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pracownicy obsługi i administracji w szkołach wciąż czekają na szczepienia. Odebrano im możliwość rejestracji

Patrycja Dziadosz
Patrycja Dziadosz
Pracownicy administracji szkół nie zaszczepią się wraz z nauczycielami. MZ zmienia zasady
Pracownicy administracji szkół nie zaszczepią się wraz z nauczycielami. MZ zmienia zasady Fot. Lukasz Kaczanowski/Polska Press
Pracownicy administracji i obsługi szkół oraz przedszkoli dwa tygodnie temu zostali poinformowani, że będą szczepieni razem z nauczycielami. Kilka dni później Ministerstwo Zdrowia szybko wycofało się z tej obietnicy, tłumacząc się ograniczoną liczbą szczepionek. - Ile jeszcze mamy czekać? - pytają rozgoryczeni.

FLESZ - Wzrost zakażeń. Będą szpitale tymczasowe

Chaos informacji w związku ze szczepieniem nauczycieli, a także innych osób zatrudnionych w oświacie trwa od samego początku.
Zarówno jedni i drudzy najpierw w ogóle nie byli brani pod uwagę w programie szczepień. Gdy jednak okazało się, że znalazły się dla nich dawki preparatu, grupę uprawnionych do szczepień zmieniano kilka razy.

W końcu pod koniec lutego Ministerstwo Edukacji i Nauki ogłosiło, że "wszystkie osoby zatrudnione w jednostkach systemu oświaty, znajdują się w pierwszej grupie uprawnionych do szczepień". Pracownicy oświaty odetchnęli wówczas z ulgą, bo oznaczało to, że na termin szczepienia zapisywać się mogą również woźne, konserwatorzy czy pracownicy administracji szkół i przedszkoli. Apelowali o to m.in. Związek Nauczycielstwa Polskiego i sami dyrektorzy, którzy zwracali uwagę na to, że np. woźne często pomagają przebierać się dzieciom w szatni i mają bezpośredni kontakt z uczniami.

Szczepionkowa ruletka

O dacie rozpoczęcia rejestracji MEN obiecało informować w późniejszym terminie. Kilka dni później rozporządzenie jednak zmieniono, wykreślając z listy uprawnionych "innych pracowników szkoły". Dlaczego? Jak się okazuje w opublikowanym w Systemie Informacji Oświatowej komunikacie skierowanym do dyrektorów szkół poinformowano, że „w związku ze szczepieniem dodatkowej grupy seniorów i nauczycieli z grupy 65-69 lat, szczepienia personelu administracyjnego szkół zostają przesunięte, ale nadal będą odbywać się w grupie 1”.

Jednak z rozporządzenia określającego kolejność szczepień wcale to nie wynika - pracownicy obsługi nie są w tym etapie przewidziani. Kiedy i na jakiej podstawie szczepienia w tej grupie zostaną przeprowadzono, jednak nie wiadomo. W rozporządzeniu na ten temat nie ma ani słowa.

Z kolei Ministerstwo Edukacji i Nauki oprócz zapewnień, że o pracownikach administracji i obsługi pamięta, nie składa żadnych deklaracji.

- Na razie nie przewidujemy żadnego dodatkowego szczepienia, na razie przewidujemy w pewnej perspektywie czasowej, ale ciągle w grupie pierwszej, szczepienia pracowników administracji szkolnej" - powiedział kilka dni temu Przemysław Czarnek.

Zdaniem Arkadiusza Boronia, prezesa małopolskiego oddziału ZNP, tak nagłe zmiany i brak spójnej strategii potęgują niepotrzebny niepokój związany z całą akcją szczepień.

- Od początku zabiegaliśmy o to, aby pracownicy administracji i obsługi szkół mogli się zaszczepić razem z nauczycielami. Rozumiemy trudności z dostępem do szczepionki, jednak jak się powiedziało A to trzeba też powiedzieć B. Woźne, kucharki czy też inni pracownicy administracji tak samo spotykają się z uczniami, co wiąże się z ryzykiem zakażenia. Tak chaotycznie komunikacja w sprawie szczepień w oświacie potęguje tylko niepotrzebny niepokój - tłumaczy Boroń.

Podobnego zdania jest dyrektora jednego z krakowskich liceów. - Pracownicy administracji i obsługi są nawet jeszcze bardziej narażeni na możliwość zarażenia się koronawirusem. Mamy teraz próbne matury, w szkole jest wielu uczniów, są nauczyciele, wiele osób przychodzi do sekretariatu. To absurdalne, że pracujemy obok siebie -ja mogę się zaszczepić, ale sekretarka już nie - zauważa kobieta.

Wszystkie dzieci po Wielkanocy wrócą do szkół?

Tymczasem Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki, powiedział na początku tygodnia w jednej z audycji radiowych, że po Wielkanocy możliwe będą rozmowy o powrocie do nauki stacjonarnej. Ma się to wiązać z zakończeniem akcji szczepienia nauczycieli, która potrwa najdalej do 14 marca.

- Nauka zdalna to tylko proteza. Epidemia jasno pokazała, że nie da się zastąpić bezpośrednich relacji na linii uczeń-nauczyciel. Ze względu na dobro dzieci i przebieg całego procesu kształcenia chcemy wrócić do nauki stacjonarnej, jednak powrót ten musi mieć zagwarantowane bezpieczne warunki. Takimi są szczepienia zarówno wśród nauczycieli jak i pracowników administracji i obsługi, a także zapewnienie im profesjonalnych maseczek medycznych z filtrami FFP2 lub FFP3, o które wielokrotnie apelowaliśmy - dodaje Boroń.

Co z nauczycielami akademickimi?

Pod znakiem zapytania w ostatnich dniach stanęły także dalsze szczepienia nauczycieli i wykładowców. To pokłosie wypowiedzi prof. Andrzeja Horbana z początku tego tygodnia, który na pytanie dziennikarzy, czy widzi sens szczepień nauczycieli akademickich odpowiedział, że Rada Medyczna stoi na stanowisku, że należy szczepić ludzi starszych, ponieważ to oni są najbardziej zagrożeni powikłaniami COVID-19

Na szczepienia nie mogą liczyć także pracownicy administracji uczelni oraz doktoranci, którzy nie prowadzą zajęć dydaktycznych, choć zarówno władze poszczególnych szkół wyższych, jak i Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich zwracały się do MEN-u o wpisanie ich do pierwszej grupy szczepień.

Zgodnie z planami rządu wszyscy nauczyciele mają otrzymać pierwszą dawkę do 14 marca.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Pracownicy obsługi i administracji w szkołach wciąż czekają na szczepienia. Odebrano im możliwość rejestracji - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski