Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pracują na dziełach mistrzów

SZEL
Tablica interaktywna umożliwia dokładne przeanalizowanie prac mistrzów światowego malarstwa Fot. (SZEL)
Tablica interaktywna umożliwia dokładne przeanalizowanie prac mistrzów światowego malarstwa Fot. (SZEL)
EDUKACJA. Nowoczesną salę plastyczną otwarto wczoraj w Gimnazjum nr 3 w Nowym Sączu. Młodzież zdobywa tam wiedzę o sztuce, malując obrazy na sztalugach i poznając zasady kompozycji na tablicy interaktywnej.

Tablica interaktywna umożliwia dokładne przeanalizowanie prac mistrzów światowego malarstwa Fot. (SZEL)

Dzięki wsparciu Ministerstwa Edukacji Narodowej udało się wyposażyć pracownię w najnowocześniejsze zdobycze techniki. Jedną z nich jest tablica interaktywna, umożliwiająca "rozłożenie na czynniki pierwsze" dowolnych prac mistrzów światowego malarstwa. Tak było wczoraj, gdy na warsztat wzięto twórczość Edgara Degasa, jednego z twórców impresjonizmu. Na przykładzie jego znanych obrazów pokazujących tancerki, studiowano zasady kompozycji, światła i kolorów. Ponieważ mistrz stworzył te dzieła pastelami, to właśnie taką techniką pracowali wczoraj gimnazjaliści.

- Malowanie to świetny sposób spędzania czasu - przekonuje Krzysztof Bojarczuk, nauczyciel plastyki i informatyki w Gimnazjum nr 3, artysta malarz. - To odskocznia od codziennych problemów i ucieczka z wirtualnego świata komputerów, które stały się częścią życia współczesnej młodzieży. Malując czy rysując, młodzi ludzie wracają do realnego świata. Opisują go i przetwarzają.

Chociaż pracownię oficjalnie otwarto dopiero wczoraj, na ścianach klasy już wiszą obrazy będące pokłosiem poprzednich lekcji. Większość z nich pozwala sądzić, że wśród gimnazjalistów nie brak autentycznych talentów.

- Zależy nam na tym, by młodzież oswoiła się ze sztuką - podkreśla Danuta Bojarczuk, dyrektor Gimnazjum nr 3. - Stąd bogaty program zajęć obejmujący między innymi wizyty w galeriach i muzeach. Uczniowie chętnie malują i rysują pod okiem artysty plastyka. Jeśli część z nich przy tej okazji odkryje w sobie pasję i autentyczny talent, to będziemy mieli satysfakcję, że być może szkoła miała w tym swój niewielki udział.

Dyrektor Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Waldemar Olszyński, który odwiedził wczoraj Gimnazjum nr 3 i przyglądał się lekcji w pracowni plastycznej, nie ma wątpliwości, że tak się stanie.

- Współczesna szkoła musi zabiegać o ucznia, więc z oczywistych względów dba o to, by jej oferta była coraz atrakcyjniejsza - stwierdził Waldemar Olszyński. - To już kolejna pracownia przedmiotowa uruchomiona w tym gimnazjum. Wierzę, że będzie miejscem narodzin talentów plastycznych, z których w przyszłości wszyscy będziemy dumni. (SZEL)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski