Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prawa małżeństw jednopłciowych muszą być respektowane we wszystkich krajach UE. Trybunał sprawiedliwości wydał wyrok

a.w.
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok w sprawie prawa do legalnego pobytu małżonków w krajach członkowskich UE.
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok w sprawie prawa do legalnego pobytu małżonków w krajach członkowskich UE. pixabay
Trybunał Sprawiedliwości UE 5 czerwca 2018 wydał ważny wyrok, który oddziałuje na wszystkie kraje UR, w tym Polskę. Prawa małżeństw homoseksualnych muszą być respektowane we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Chodzi m.in o prawo do legalnego pobytu. W dalszym ciągu prawo do dopuszczenia małżeństw jednej płci pozostaje po stronie krajów członkowskich.

Trybunał Sprawiedliwości ws praw par homoseksualnych

Sprawa, którą zajął się Trybunał Sprawiedliwości EU, dotyczyła obywateli Rumunii, Relu Adrian Comana i USA Clabourna Hamiltona. Para gejów najpierw mieszkała razem w Stanach Zjednoczonych, po czym w 2010 r. zawarła związek małżeński w Brukseli.

Historia homoseksualnego małżeństwa rozpoczęła się w momencie, w którym rumuńskie organy poinformowały Comana i Hamiltona, że Amerykańskiemu partnerowi nie przysługuje prawo do pobytu w kraju, jako współmałżonkowi. Hamilton otrzymał zgodę na legalny 3 miesięczny pobyt. Rumuńskie organy nie przyznały prawa do pobytu powołując się na fakt, że to państwo nie uznaje małżeństw par tej samej płci.

Wniosek o prawo do pobytu współmałżonka został złożony w grudniu 2012 roku i to od tego czasu para walczyła o legalny pobyt w Rumunii.

Para gejów walczy o prawo do legalnego pobytu

Coman i Hamilton po nieskutecznych staraniach o legalny pobyt w kraju dla jednego z małżonków, wnieśli skargę o dyskryminację ze względu na orientację seksualną. Sprawa nabrała również szerszy kontekst, ponieważ ma to związek z prawem do swobodnego przemieszczania się w granicach Unii Europejskiej.

Sprawą na początku zajął się rumuński Trybunał Konstytucyjny, który zwrócił się do unijnego Trybunału Sprawiedliwości o rozstrzygnięcie, czy Hamiltona obejmuje pojęcie „współmałżonka” jako obywatela Unii Europejskiej, który skorzystał ze swobody przemieszczania się. Rumuński Trybunał Konstytucyjny w całości oddał inicjatywę organom UE dając szeroką wątpliwość do rozstrzygnięcia - czy w sytuacjach par homoseksualnych współmałżonkom przysługuje prawo do stałego pobytu w Rumunii?

Trybunał Sprawiedliwość EU wydał wyrok

We wtorek 5 czerwca unijny organ wydał wyrok, który może być początkiem wielkich zmian w respektowaniu prawa do legalnego pobytu we wszystkich krajach członkowskich.

Chociaż państwa członkowskie mają prawo decydowania, czy chcą dopuścić możliwość zawierania małżeństw homoseksualnych, to nie mogą naruszać swobody pobytu obywatela Unii na swoim terytorium, odmawiając wydania jego mającemu tę samą płeć współmałżonkowi, będącemu obywatelem państwa nienależącego do Unii, pochodnego prawa pobytu na swoim terytorium

Kampania Przeciw Homofobii o wyroku Trybunału Sprawiedliwości

Do wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE odniosła się również polska organizacja Kampania Przeciw Homofobii. Rozstrzygnięcie Trybunału zostało bardzo pozytywnie przyjęte przez środowisko LGBT.

Trybunał po raz pierwszy zdefiniował pojęcie „małżonka” w kontekście przemieszczania się stwierdzając, że odnosi się ono również do osób żyjących w związku małżeńskim z osobą tej samej płci. Oznacza to, że wszystkie państwa członkowskie UE, w tym również Polska, muszą traktować małżeństwa osób tej samej płci na równi z małżeństwami osób różnej płci, gdy korzystają one z prawa do swobodnego przemieszczania się.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski