Prawdziwa Nowa Huta

WT
Fot. Grzegorz Ziemiański
Fot. Grzegorz Ziemiański
Z okazji jubileuszu 60-lecia budowy Nowej Huty przygotował Pan wystawę prezentującą dzieje tej dzielnicy.

Fot. Grzegorz Ziemiański

Na nasze pytania odpowiada Adam Gryczyński

- Z okazji 750-lecia lokacji Krakowa na placu Centralnym była prezentowana wystawa "Nowa Huta - najmłodsza siostra Krakowa". W tym roku w parku przy Nowohuckim Centrum Kultury przedstawiamy skróconą jej wersję - "Nowa Huta 1949-1989". W stosunku do poprzedniej nie ma tu zdjęć przedwojennych, współczesnych ani lotniczych. Na wystawie znalazło się ponad 60 wielkoformatowych, monochromatycznych zdjęć, z których część jest pokazana po raz pierwszy. Szczególnej uwadze widzów polecam zdjęcia artystów tej miary co Stanisław Senisson, Robert Kosieradzki, Stanisław Markowski i Adam Bujak.
Poprzednia wystawa cieszyła się sporym powodzeniem, bo mieszkańcy Nowej Huty wciąż jeszcze chyba mało wiedzą o przeszłości dzielnicy? Czy odczuł Pan to zainteresowanie?
- W czasie trwania tamtej wystawy i nieco później otrzymałem właśnie od nich całe mnóstwo materiałów: fotografii, wspomnień i wywiadów, jakie zamieściłem w niedawno wydanej książce "Czas zatrzymany 2", a obecnie pracuję nad kolejną pozycją i wystawą, które prawdopodobnie ukażą się jeszcze w tym roku.
Jaka jest Nowa Huta prezentowana na wystawie?
- Przede wszystkim jest prawdziwa, tętniąca życiem, własnym niebanalnym rytmem odmierzanym przez lokalne wydarzenia. Starałem się unikać powielania groteskowych klisz i schematów, które dawniej były propagandowym przekłamaniem, ale i do dziś fałszują rzeczywistość. W dziejach Nowej Huty zogniskowały się blaski i cienie całej powojennej historii Polski: potężne zrywy ku niepodległości, ale i fala wywłaszczeń w latach 50. XX w., prześladowania, ideologiczna indoktrynacja. Walka o własną tożsamość, wolność i w obronie wiary została dobitnie wyrażona w kwietniu 1960 r. obroną nowohuckiego krzyża. Dokonał się wtedy radykalny zwrot w społecznej świadomości, co także skutkowało zmianą wizerunku robotniczej dzielnicy Krakowa. W 1977 roku wybudowano tu pierwszy kościół - Arkę Pana w Bieńczycach. Papież Jan Paweł II w homilii wygłoszonej w czasie mszy św. odprawionej 9 czerwca 1979 roku przed opactwem oo. Cystersów w Mogile przypomniał, że gdy budowano Nową Hutę "może nie uświadamiano sobie, że powstaje ona przy tym Krzyżu, przy tej relikwii, którą wraz z prastarym opactwem cysterskim odziedziczyliśmy po czasach piastowskich". W latach 80. Nową Hutę, bastion "Solidarności", ogarnęła potężna fala strajków, demonstracji. Od kuli funkcjonariusza SB zginął Bogdan Włosik, a jego pogrzeb był wielką manifestacją na rzecz wolności. (WT)

Strefa Biznesu: Wypalenie zawodowe coraz większym wyzwaniem dla firm

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie