MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Prawdziwa rewolucja medyczna w Krakowie. Otworzono pierwsze w Polsce Uniwersyteckie Centrum Robotyki Pediatrycznej

Aleksandra Łabędź
Aleksandra Łabędź
Prawdziwa rewolucja medyczna w Krakowie. Otworzono pierwsze w Polsce Uniwersyteckie Centrum Robotyki Pediatrycznej
Prawdziwa rewolucja medyczna w Krakowie. Otworzono pierwsze w Polsce Uniwersyteckie Centrum Robotyki Pediatrycznej Andrzej Banaś
Dotychczas roboty medyczne asystowały tylko przy operacjach dla dorosłych, a lekarze musieli szkolić się poza granicami kraju. Poniedziałek, 13 maja okazał się rewolucyjny dla krakowskiej, polskiej, a także i międzynarodowej medycyny. Tego dnia w USDK otworzono Uniwersyteckie Centrum Robotyki Pediatrycznej. Dzięki nowoczesnemu robotowi, który się w nim znajduje, lekarze z USDK będą mogli wykonywać szereg zabiegów w trudno dostępnych miejscach, z mniejszym urazem tkanek. - Przekłada się to na mniej inwazyjne operacje, mniejsze blizny, mniejsze ryzyko powikłań oraz szybszą rekonwalescencję. Dzieci szybciej wracają do zdrowia i do normalnej aktywności - informuje szpital.

– Nasze Centrum jako pierwszy ośrodek w Polsce daje małym pacjentom dostęp do najnowocześniejszych technologii medycznych. Medycyna robotyczna jest kamieniem milowym w rozwoju techniki chirurgicznej i przyszłością chirurgii, także dziecięcej. Jest to bezpieczna i sprawdzona metoda leczenia. Na świecie wykonano już miliony operacji z asystą robota, w tym również u dzieci - mówił dr hab. Wojciech Cyrul, prof. UJ, dyrektor USDK.

Jak podkreślił prof. Cyrul, zakup najnowszego modelu robota to pierwsza część większego projektu - Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Robotycznej, który jest realizowany we współpracy ze Szpitalem Uniwersyteckim w Krakowie i Uniwersytetem Jagiellońskim. W USDK w przyszłości mają się pojawić kolejne narzędzia robotyczne, lecz to nie wszystko, ponieważ Szpital Uniwersytecki - po drugiej stronie ulicy - również ma zostać doposażony w nowe roboty operujące osoby dorosłe. - Dzięki temu powstanie największa baza dydaktyczno-naukowa i medyczna w Polsce - tłumaczył dyrektor USDK.

Dzięki UCMR studenci będą mogli wykonywać kilka podstawowych ćwiczeń na symulatorze, a Uniwersytet Jagielloński będzie pierwszą uczelnią oferującą studentom takie możliwości.

Robot chirurgiczny jest narzędziem w rękach lekarza

Nowoczesny robot, który znalazł się Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie składa się z konsoli i czterech ramion – trzy z nich wyposażone są w narzędzia, czwarte w kamerę wysokiej rozdzielczości, zapewniającą lekarzowi trójwymiarowy obraz. W trakcie zabiegu lekarz siedzi w konsoli nieopodal pacjenta i kontroluje pracę narzędzi robotycznych, które na wzór ludzkiej dłoni mogą się zginać i obracać. Niewielkie rozmiary ramion pozwalają na minimalne nacięcia. Robot przekłada ruchy dłoni chirurga na bardzo precyzyjne (bez mikrodrżenia) ruchy narzędzi robotycznych. Pozwala to na wykonywanie zabiegów w trudno dostępnych miejscach, z mniejszym urazem tkanek.

- Robot nie operuje. Operuje chirurg, który wykorzystuje najnowsze technologie, po to by uzyskać jak najlepsze efekty leczenia. Myślę, że to jest główna informacja, która dzisiaj od nas wychodzi. Certyfikowany chirurg, przeszkolony chirurg i cały zespół - będzie operował - w naszym przypadku - najmniejszych pacjentów. To jedyny system robotyczny w Polsce, jeden z niewielu w Europie dedykowany jedynie dzieciom - tłumaczył prof. Rafał Chrzan, dyrektor medyczny USDK: - Robot poprawia jakość obrazu i pokazuje to, czego normalnie okiem nie możemy zobaczyć. Powiększenie obrazu jest ok. 40-krotne. Robot pozwala też na większą precyzję operacji - wyjaśniał.

Zespół UCRP tworzą wysokiej klasy specjaliści: chirurdzy i urolodzy dziecięcy, anestezjolodzy oraz pielęgniarki przeszkolone w obsłudze robota. Łącznie jest to kilkanaście osób zaangażowanych w proces leczenia małych pacjentów z wykorzystaniem najnowszych technologii. Od wielu tygodni zespół UCRP szkolił się w Krakowie oraz w Paryżu i Arhus, gdzie wykonywane są zabiegi w asyście robota u dzieci.

Czas trwania zabiegu robotycznego zależy od jego typu i złożoności, ale zazwyczaj wynosi od 1 do 3 godzin. Bardziej zaawansowane zabiegi mogą trwać nawet do 8 godz. Lekarze krakowskiego szpitala dziecięcego planują przeprowadzanie od 100 do 120 zabiegów z wykorzystaniem najnowszego modelu robota rocznie.

Jakie zabiegi będą wykonywane?

W UCRP w asyście robota będą wykonywane zabiegi rekonstrukcji wad wrodzonych i chorób nabytych z zakresu chirurgii, urologii, ginekologii. Ponadto możliwe są także operacje w przypadku nowotworów płuc, układu moczowo-płciowego oraz przewodu pokarmowego. Pełna lista obejmuje kilkanaście typów zabiegów.

- Do zabiegów przy asyście robota chirurgicznego mogą być kwalifikowani mali pacjenci ze schorzeniami wymagającymi interwencji chirurgicznej, po wcześniejszej konsultacji z lekarzem specjalistą. Kwalifikacja odbywa się na podstawie szczegółowych badań i analiz, z uwzględnieniem wskazań i przeciwwskazań do tego typu operacji. Ostateczną decyzję podejmuje zespół chirurgów i urologów dziecięcych Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w porozumieniu z rodzicami/opiekunami dziecka - wyjaśnia szpital i zapewnia, że operacje z wykorzystaniem robota chirurgicznego są w pełni bezpieczne, co potwierdzają liczne badania naukowe i doświadczenia kliniczne na świecie.

Robot jest wyposażony w szereg zabezpieczeń i funkcji monitorujących, które minimalizują ryzyko błędów, jednak kluczową rolę odgrywa doświadczenie i umiejętności operującego chirurga. Lekarze wykonujący zabiegi muszą przejść kilkunastotygodniowy program szkoleniowy i uzyskać certyfikację.

Robot posłuży pacjentom pediatrycznym nie tylko z Krakowa, ale całej Polski: - Dzięki współpracy z innymi ośrodkami chcemy zapewnić dostęp do nowoczesnego leczenia dzieciom z różnych regionów kraju. W przypadku pacjentów spoza Małopolski zapewnimy wsparcie logistyczne i informacyjne, aby ułatwić im proces kwalifikacji i organizacji pobytu w naszym szpitalu - wyjaśnia USDK.

Grupę krwi u człowieka można zmienić, to przełom!

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski