Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prawdziwy chleb wraca na stoły. To świadomy wybór młodych rodzin [ZDJĘCIA]

Małgorzata Stuch
Chleb na zakwasie potrzebuje wiele godzin do wyrośnięcia.
Chleb na zakwasie potrzebuje wiele godzin do wyrośnięcia. Fot. Andrzej Wiśniewski
Plac Wolnica. Przez dwa dni, podczas pokazów w trakcie Święta Chleba krakowianie mogli obserwować, jak powstaje ten produkt. Swój kunszt demonstrowali piekarze z piekarni Buczek.

Święto Chleba w Krakowie przypomina o ginącym zawodzie piekarza. W ciągu ostatnich lat wiele głośnych, krakowskich piekarń przestało istnieć. - Najczęstszą przyczyną był tutaj brak spadkobierców, bardzo agresywna polityka sprzedażowa wielkich sieci, a nawet przez jakiś czas to, że krakowianie odwrócili się od tradycji - na rzecz wygody - mówią piekarze.

Pieczywo stało się w pewnym momencie nieistotnym dodatkiem do śniadania i kolacji. Na szczęście sytuacja się zmienia. Coraz więcej z nas zaczyna cenić chleb i świadomie go kupować. W ogromnej mierze to świadomy wybór młodych rodzin, dla których wartości prozdrowotne jedzenia są najważniejsze.

Zasada, im taniej - tym lepiej powoli zamienia się w świadomy wybór prawdziwego pieczywa. Pokazać, czym jest prawdziwe pieczywo - taka idea przyświecała jednemu z najsłynniejszych krakowskich piekarzy- Antoniemu Madejowi, kiedy zaczął organizować Święto Chleba.

To właśnie pan Antoni przywrócił do życia jeden z najsłynniejszych chlebów Krakowa - chleb prądnicki. A organizowane od kilku lat Święto Chleba cieszy się coraz większym zainteresowaniem krakowian.

W czasie tej imprezy widzieliśmy, jak wygląda pieczenie prawdziwego pieczywa. W ten weekend oglądaliśmy tworzenie chleba przez piekarzy z piekarni Buczek. Taki chleb jest bez zmian pieczony w tej piekarni od 70 lat. To pieczywo z mąki pszennej na prawdziwych drożdżach. Jego niepowtarzalny smak zawdzięczamy długiemu, bo 12-godzinnemu wyrastaniu.

Oglądaliśmy też na żywo pieczenie chleba żytniego, powstającego wyłącznie na naturalnym zakwasie. On też do pełnego wyrośnięcia potrzebuje wielu godzin i specjalnej temperatury, dlatego też na placu Wolnica zobaczyliśmy tylko niektóre elementy całego długiego procesu pieczenia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski