Prawie połowa na oświatę

PK
Wczoraj po długiej i bardzo wnikliwej dyskusji (po dwóch godzinach zgłoszono wniosek o jej zamknięcie) bocheńscy radni przyjęli bez głosów przeciw (17 głosów "za" i 3 wstrzymujące się) budżet miasta na bieżący rok. Wcześniej projekt tej najważniejszej dla lokalnej społeczności uchwały został pozytywnie zaopiniowany przez Regionalną Izbę Obrachunkową w Krakowie oraz Komisję Budżetu i Finansów Rady Miejskiej.

BOCHNIA. Jest budżet

   Dochody miasta ustalono na kwotę 42,5 mln zł, a wydatki na 42,4 mln zł. Różnica wynosząca 124 tys zł stanowi nadwyżkę przeznaczoną na spłatę pożyczek i kredytów zaciągniętych w latach poprzednich. Planowane dochody są wyższe od przewidywanego wykonania za 2003 rok o kwotę 1,7 mln zł, to jest niewiele ponad 4%.
   W uchwale uwzględniono wiele wniosków zgłaszanych do przedstawionego wcześniej jej projektu. Odnosząc się do nich, burmistrz Wojciech Cholewa powiedział, że wyczuwa się nutkę niezadowolenia, która wynika z faktu, iż oczekiwania radnych były o wiele większe w stosunku do tego, co zawierał projekt budżetu. - "Było tego kilkadziesiąt stron i jak co roku okazało się, że przerasta to możliwości nie tylko jednorocznego budżetu, ale nawet jednej kadencji rady. Problem w tym, że na wybór "co ważniejsze" w wielu przypadkach patrzymy różnie." Na szczęście (dla miasta) radni są zgodni co do tego, że w inwestowaniu sprawą najwyższej wagi są: kanalizacja i wodociągowanie oraz modernizacja Zakładu Uzdatniania Wody.
   Omawiając wydatki budżetowe, burmistrz powiedział, że zauważa wzrost wydatków bieżących w stosunku do lat poprzednich, przeciętnie o 5,3 proc. każdego roku. Główną tego przyczyną jest wdrożenie reformy oświatowej. Znacznie wzrosły wydatki osobowe, a także rzeczowe związane z utrzymaniem obiektów oświatowych. Wzrosły także wydatki (dotacje) związane z realizacją zadań kulturalnych oraz sportowych, dotyczy to zwłaszcza funkcjonowania krytej pływalni. Nie ma natomiast większych rozbieżności w porównaniu do lat ubiegłych wydatków związanych z remontami chodników i ulic, utrzymaniem czystości i zieleni czy oświetleniem ulic.
   W strukturze wszystkich miejskich wydatków największą i wciąż rosnącą pozycję stanowią środki przeznaczone na oświatę, wychowanie i edukacyjną opiekę wychowawczą. - "Funkcjonowanie przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjów oraz świetlic szkolnych pochłonie w tym roku kwotę ponad 18 milionów złotych, co stanowić będzie ponad 43 proc. budżetu. Warto zaznaczyć, że z roku na rok państwo zmniejsza kwotę subwencji na ten cel, w tym roku do przekazanych z Warszawy niespełna 10 milionów zł miasto Bochnia z pieniędzy podatników dołoży ponad 8 milionów zł" - zauważyli radni z klubu Bochnia i Ziemia Bocheńska Razem. Natomiast przewodniczący rady Jan Olszewski, występując w imieniu klubu Bochniacy dla Bochni, poparł tegoroczny budżet, lecz powiedział, że wkrótce trzeba będzie odpowiedzieć sobie na kilka pytań dotyczących sposobu konstruowania przyszłych uchwał budżetowych. Najpoważniejszy dylematem jest to, czy można i trzeba utrzymywać obecny poziom dotowania sportu, rekreacji i kultury oraz czy możliwe będzie utrzymywanie sensownego poziomu inwestowania przy znacznie niższych od maksymalnych stawkach podatków lokalnych.
   Zawsze najciekawsze dla mieszkańców są wydatki inwestycyjne. W tym roku przewidywane są m.in.: remont sali gimnastycznej w Szkole Podstawowej nr 5, zakończenie kanalizacji os. Kurów, Krzyżaki, Proszowskie, Kolanów, Krzyżanowicka, Krzeszowska i Karosek, rozpoczęcie budowy wodociągu dla mieszkańców Kurowa II oraz ulic Sondla, Grodeckiego, Czerwieniec, Wiśnickiej, Myśliwskiej i Krzyżaki, nawierzchnia ma być wykonana na ulicach Brzozowa, Goslara, Pagórek, Trynitatis (I etap) i Dębcza, modernizacje i remonty obejmą także ulice Dołuszycką - boczna, Maissa, Spiską, Rejtana, Hoszarda, Kolanowską i Krakowskie Przedmieście, remontowane będą chodniki przy ulicach Oracka (kontynuacja), Bernardyńska, Konstytucji 3 Maja, Regis, i Kraszewskiego. W bieżącym roku planowane jest także przygotowanie dokumentacji hali widowiskowo-sportowej. Inwestycji może być jednak znacznie więcej, gdyż trwają zaawansowane już starania o środki z zewnątrz, np. na modernizację Zakładu Uzdatniania Wody czy budowę nowych - obecnej "donikąd" oraz przyszłej Śródmiejskiej. (PK)

W jaki sposób udzielane jest wsparcie w ramach mikropożyczki?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie