Prawie tysiąc biegaczy

PK
Mimo, iż czwarty bocheński Półmaraton Niepodległości ukończyło ćwierć tysiąca zawodników (startujących było więcej) na podium nie znalazł się żaden Polak, a dopiero na czwartym miejscu uplasował się najbardziej utytułowany biegacz z… Ukrainy, Oleksandr Holovnytskvy - zwycięzca Pucharu Świata w biegu na 100 km i zdobywca VI miejsca w Mistrzostwach Świata na tym samym dystansie.

Czwarty bocheński Półmaraton Niepodległości

Półmaraton w Bochni wygrał natomiast zdecydowanie Kenijczyk - Richard Rotich, który przybiegł do mety w czasie 1:05:13. Aż minutę i 21 sekund trzeba było czekać na drugiego zawodnika, którym okazał się Serhiy Zachepa trenujący w klubie Dinamo (Ukraina). Jeszcze dłużej oczekiwano na brązowego medalistę. Był nim także Ukrainiec - Serhiy Fiskovych z Nowowołyńska.
   W klasyfikacji generalnej kobiet triumfowały już Polki. - Zwyciężyła Wioletta Uryga z Kluczborka (1:16:54) - medalistka Mistrzostw Polski w maratonie, uczestniczka sztafety maratońskiej w Pucharze Świata. Drugie miejsce zdobyła Janina Malska z Bolesławia - mistrzyni Polski w maratonie, a także zwyciężczyni ubiegłorocznego Półmaratonu Niepodległości i tegorocznego Memoriału Majora Bacy w Bochni. Trzecia była Barbara Twardochleb z Wrocławia.
   Prowadzący imprezę podkreślał, że takie wyniki świadczą o jej bardzo wysokim poziomie sportowym. Niestety, nie przekłada się on na wzrost zainteresowania biegami długodystansowymi wśród mieszkańców miasta. W półmaratonie wystartowało ich zaledwie trzech. Najszybszy był doświadczony już biegacz Roman Maciejasz, który poprawił swój ubiegłoroczny wynik i był na mecie 58. Postęp zanotował także niedawny debiutant Tomasz Głód, który tym razem przybiegł jako 71. Natomiast Artur Kaszewski był 178.
   Masowości nie można było natomiast odmówić biegom na krótszych dystansach, w których wystartowało około 700 uczniów i uczennic szkół wszystkich typów z całego powiatu oraz wielu przyjezdnych, nawet z bardzo odległych miast. Drużynowo wśród szkół podstawowych w kategorii klas I - III zwyciężyła SP nr 2, przed SP nr 4 i SP nr 5 (wszystkie z Bochni), a w kategorii klas IV - VI pierwsze miejsce zajęła SP w Łapanowie, drugie - SP nr 2 w Bochni, trzecie - SP nr 5 w Bochni. Wśród gimnazjów triumfowała także placówka z Łapanowa, przed Gimnazjum nr 2 w Bochni i reprezentacją Koźmic Wielkich. Indywidualnie wśród najmłodszych startujących zwyciężyli Bartosz Nowak z SP nr 2 w Bochni i Julia Sikora z Łapanowa, a wśród uczniów klas IV - VI: Paweł Mikulski z SP nr 2 w Bochni i Natalia Kolarz z SP nr 7 w Bochni. Wśród gimnazjalistów najszybsi byli: Grzegorz Stawowy z Jaworzna i Magdalena Duda z Bukowna, a wszystkich licealistów pokonał Piotr Kinta z Mszany Dolnej.
   Nauczyciele wychowania fizycznego, którzy opiekowali się biegaczami z podstawówek, po raz kolejny zwracają się do organizatorów o rozdzielenie ich klasyfikacji na więcej grup. - Powtarzają, że nie można łącznie oceniać uczniów z klas IV i VI, różnice w wydolności ich organizmów są zbyt duże, a nierówna rywalizacja rodzi niepotrzebne stresy. Podział podniósłby też bezpieczeństwo biegających ulicami (w sobotę doszło do kilku upadków, odwożono dzieci do szpitala) gdyż biegi odbywałyby się w mniejszych grupach.