Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

"Prawko" na skuter

SYP
POWIAT OLKUSKI. Szkoły mają obowiązek organizować uczniom egzaminy na karty rowerowe i motorowerowe. Niestety tego nie robią.

Podczas egzaminu na kartę motorowerową w kluczewskim gimnazjum. Fot. Jacek Sypień

- W związku z telefonami dzieci, rodziców i nauczycieli informujemy, że Komenda Powiatowa Policji w Olkuszu nie wydaje kart rowerowych i motorowerowych. Organem wydającym tego typu dokumenty dzieciom i młodzieży są szkoły, zgodnie z art. 97 Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym. Kartę rowerową może wydać dyrektor szkoły podstawowej, średniej i gimnazjum, a kartę motorowerową dyrektor gimnazjum lub szkoły ponadgimnazjalnej. Organizowanie egzaminów na te uprawnienia leży w gestii placówek oświatowych. Niestety karty motorowerowe wydaje niewiele gimnazjów i szkół średnich w naszym powiecie - przyznaje mł. asp. Łukasz Czyż, Oficer Prasowy KPP w Olkuszu.

O ile egzaminy na kartę rowerową organizuje większość podstawówek, to egzaminy na kartę motorowerową przeprowadzają nieliczne gimnazja i szkoły średnie. Szkoły tłumaczą się, że nie zawsze są w stanie zapewnić skuter, na którym ma się odbywać część praktyczna egzaminu. Taki "szkolny" egzamin składa się z dwóch części, teoretycznej, którą przeprowadzają nauczyciele i praktycznej, przy której asystuje policja. - Zwracamy uwagę, czy uczniowie potrafią jeździć i stosować w praktyce przepisy ruchu drogowego. Mówimy o zasadach bezpieczeństwa, o konieczności jazdy w kaskach. Niestety nagminną praktyką, szczególnie na wsiach jest jeżdżenie na skuterach bez kasków, a często bez żadnych uprawień - wyjaśnia Łukasz Czyż.

Warto pamiętać, że kartę rowerową mogą uzyskać dzieci, które ukończyły 10 lat, wcześniej mogą poruszać się po drogach publicznych tylko pod opieką dorosłych. Z kolei kartę motorowerową można uzyskać po ukończeniu 13 lat.

Uczniowie, którzy nie zdobędą teraz kart motorowerowych mogą wkrótce tego żałować i będą mieli słuszne pretensje do swojej byłej szkoły. Od nowego roku wchodzi, bowiem w życie uchwalona w styczniu br. ustawa o kierujących pojazdami (Dz.U. 2011 nr 30 poz. 151), która likwiduje kartę motorowerową i zastępuje ją prawem jazdy kategorii AM (na motorowery i lekkie quady), które będzie można zdobyć po ukończeniu 14 lat. To znaczy, że osoby, które nie zdobędą teraz kart motorowerowych w szkołach będą musiały uzyskać orzeczenie lekarskie, przejść szkolenie i zdać państwowy egzamin, aby uzyskać prawo jazdy kategorii AM. To wszystko będzie pochłaniało czas i pieniądze, które trzeba będzie wydać na kurs, egzamin i otrzymanie dokumentu. Nowa ustawa likwiduje możliwość kierowania skuterami bez żadnych uprawnień przez osoby pełnoletnie - tak, jak to ma miejsce obecnie. Dorośli, aby jeździć skuterem, też będą musieli mieć prawo jazdy kategorii AM. Z tym, że prawo jazdy kategorii AM nie będzie wymagane od osób, które ukończyły 18 lat przed wejściem ustawy w życie, czyli przed 5 stycznia br. Bez żadnych uprawnień wszyscy pełnoletni będą mogli kierować tylko rowerami.

Kolejna nowość polega na zwiększeniu ilości miejsc, gdzie można zdobyć kartę rowerową. Poza szkołami podstawowymi, takie dokumenty, (po wcześniejszym sprawdzeniu umiejętności praktycznych i znajomości przepisów ruchu drogowego) będą wydawały Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego oraz ośrodki szkolenia kierowców, które spełnią odpowiednie wymagania. Całe szczęście nowa ustawa przewiduje, że do 18 stycznia 2013 roku będą jeszcze wydawane karty motorowerowe na starych zasadach, czyli przez szkoły. Mając taką kartę motorowerową będzie można kierować skuterami do 18 roku życia, a już po skończeniu 14 lat taki dokument będzie można wymienić na prawo jazdy AM.

(SYP)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski