Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prawo do wglądu

PIM
Biblioteka prawna gromadzi na bieżąco ukazujące się akty prawne i udostępnia je nie tylko pracownikom urzędu, ale również zainteresowanym mieszkańcom. W swoich zbiorach posiada m. in. wszystkie numery Dziennika Ustaw od 1946 roku, Monitora Polskiego od 1950 roku i Dziennika Urzędowego Województwa Małopolskiego. Prenumeruje też fachowe pisma, jak "Gazeta Prawna", czy "Murator". Biblioteczne zbiory obejmują również ponad 700 pozycji książkowych dotyczących prawa administracyjnego, konstytucyjnego, cywilnego, karnego, budowlanego oraz prawa finansowego. Są to głównie komentarze do aktów prawnych. - Jednak komentarze te bardzo szybko się dezaktualizują z powodu zmieniających się przepisów, a są to wydawnictwa niejednokrotnie bardzo drogie - mówi kierująca Biblioteką Prawną Danuta Sikora. - Mimo to biblioteka i tak dobrze sobie radzi. Jeżeli ktoś poszukuje konkretnej pozycji, a nie mamy jej u siebie, wówczas staramy się ją sprowadzić z jednej z zaprzyjaźnionych bibliotek w innych miastach.

W Kętach

   Od tego roku Biblioteka Prawna, która powstała w 1996 roku przy Urzędzie Gminy w Kętach, udostępnia do wglądu akty prawa miejscowego.
   Z bibliotecznych zbiorów, oprócz gminnych urzędników, korzystają przede wszystkim studenci. Zaglądają tu również przedsiębiorcy i doradcy podatkowi. - Z tego, co mówią po dotarciu do nas w poszukiwaniu konkretnych informacji, wynika, że nie wszyscy jeszcze wiedzą o istnieniu biblioteki - dodaje Danuta Sikora. - Okazuje się jednak, że taka placówka jest bardzo potrzebna.
   Od roku Biblioteka Prawna gromadzi też wszelkie wydawnictwa książkowe dotyczące bliższej i dalszej okolicy Kęt, tworząc w ten sposób Biblioteczkę Regionalną. Pomysł bardzo szybko zaczął się cieszyć sporym zainteresowaniem. Książki, foldery, mapy, przewodniki, poradniki, pisma lokalne, a także wycinki prasowe stanowią obecnie cenny materiał dla uczniów i studentów piszących prace na temat swego miasta, wsi lub regionu. Biblioteczka obejmuje obecnie, oprócz pozycji na temat samych Kęt, także wydawnictwa dotyczące historii i czasów obecnych m. in. Żywca, Międzybrodzia Bialskiego, Międzybrodzia Żywieckiego, Porąbki, Kóz.
   Od tego roku biblioteka, której siedziba mieści się na parterze budynku urzędu, udostępnia również do wglądu akty prawa miejscowego. - Zainteresowanie nimi na razie jest niewielkie, lecz być może ludzie jeszcze nie wiedzą o takiej możliwości - mówi Danuta Sikora.
(PIM)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski