PRAWO JAZDY: będzie łatwiej zdać? Sprawdź, jakie zmiany w...

PRAWO JAZDY: będzie łatwiej zdać? Sprawdź, jakie zmiany w prawie jazdy wejdą w życie w 2019 roku

a.w.

Dziennik Łódzki

Aktualizacja:

Dziennik Łódzki

Prawo jazdy 2019: o jakich zmianach piszemy?
1/10

Przejdź do
galerii zdjęć

©motofakty / Polska Press

PRAWO JAZDY 2019. Kurs na prawo jazdy i egzamin na nowych zasadach. Zmiany w prawie jazdy 2019 były zapowiadane już wcześniej, kilka z nich dalej jest w trakcie wdrażania. Sprawdź jakie zmiany w prawie jazdy 2019 obowiązują od dziś, a o jakich dyskutują posłowie w Sejmie i specjaliści. Jak będą wyglądały egzaminy na prawo jazdy na nowych zasadach? Nowy projekt zmian w prawie jazdy ma ukrócić proceder oblewania kursantów podczas egzaminów na prawo jazdy. Kiedy możemy się spodziewać nowych wytycznych dla WORD?

Prawo jazdy 2019. Zmiany, które wchodzą w życie


Zmiany w prawie jazdy, o których mówi się już od co najmniej roku wiążą się z egzaminami na prawo jazdy. Odnoszą się zarówno do instruktorów nauki jazdy, przyszłych kierowców jak i egzaminatorów, którzy współpracują z Wojewódzkimi Ośrodkami Ruchu Drogowego.

Z doniesień medialnych wynika, że projekt ustawy o zmianach w prawie jazdy jest już przygotowany. Aktualnie trwają konsultacje z reprezentantami instruktorów nauki jazdy i egzaminatorów. Jest szansa, że gotowy projekt trafi pod obrady Sejmu i Senatu jeszcze w tym roku.

Prawo jazdy do poprawki


Statystyka nie kłamie. Polska jest daleko w tyle w raportach zdawalności egzaminów na prawo jazdy. Taka sytuacja nie zawsze wynika z małych umiejętności kursantów i przyszłych kierowców. W Polsce egzamin na prawo jazdy zdaje średnio 35 % podchodzących do niego osób. W Wielkiej Brytanii podobny egzamin, umożliwiający prowadzenie samochodu zdaje prawie połowa kursantów (47 %) a w Niemczech rekordowo nawet 70 %. Na ile możemy brać przykład z naszych zachodnich sąsiadów i mieć wpływ na sytuację? Jakie zmiany w prawie jazdy są potrzebne, żeby niepokojący trend się odwrócił?

Zobacz galerię

Prawo jazdy – kurs jak zdać egzamin?


Jedną z bolączek obecnego stanu rzeczy jest podejście do kursu na prawo jazdy i samego egzaminu. Instruktorzy, którzy przygotowują przyszłych kierowców do egzaminu od dawna narzekają na fakt, że w praktyce nie uczą jak bezpiecznie jeździć tylko jak skutecznie zdać egzamin. Podobne przekonanie jest u osób, które decydują się na kurs na prawo jazdy. Większość z nich jest zdania, że kurs nie uczy jeździć. Żeby skutecznie reagować w sytuacjach nagłych lub przy gwałtownej zmianie pogody trzeba udać się na specjalne kursy np. jazdy w poślizgu czy z łańcuchami w terenach górskich.

Co wiesz o prowadzeniu auta zimą? QUIZ

Prawo jazdy 2019: mniej biurokracji


W trakcie egzaminu na prawo jazdy nie jest wymagana bezpieczna i płynna jazda (choć to oczywiście też podlega ocenie egzaminatora). Najważniejsze jest poprawne wykonywanie pojedynczych manewrów. Egzaminator zwraca też szczególną uwagę na dokładną interpretację przepisów. Na egzaminie nie ma błędów większych czy mniejszych, nieistotnych i zagrażających życiu. Jeden błąd skutkuje ostrzeżeniem, drugi wyklucza z dalszej części egzaminu.

Egzaminatorzy literalnie podchodzą do przepisów kodeksu drogowego w trakcie egzaminu, ponieważ to się po prostu opłaca. Większość wpłat do Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego to właśnie opłaty za egzamin na prawo jazdy. Z raportu NIK sporządzonego w 2016 roku wynika, że aż 88 % dochodów WORD-ów pochodzi z egzaminów, z czego prawie 70 % to egzaminy poprawkowe.

CZYTAJ TAKŻE: Nowy Kodeks Drogowy 2018. Sprawdź, co już się zmieniło

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Jan Mosiński w rozmowie z dziennikarzem TVN24bis komentował, że obecna sytuacja związana z dużą ilością egzaminów poprawkowych jest patologiczna. Receptą na tę sytuację ma być m.in. zmiana sposobu finansowania WORD-ów. Partia rządząca chce, by ośrodki te były finansowane przez wojewodę, czyli z budżetu państwa. Wynagrodzenia egzaminatorów miałyby być określane odgórnie, bez związku z ilością przeprowadzonych egzaminów.

Zobacz galerię

Prawo jazdy 2019: zmiany już w tym roku?Projekt ustawy jest już w procesie legislacyjnym. Projekt zmiany finansowania egzaminatorów jest gotowy, w tym momencie jest dyskutowany z tkanką społeczną,czyli przedstawicielami środowiska instruktorów nauki jazdy oraz egzaminatorów. Kolejnych kroków, w tym złożenia projektu w Sejmie oraz głosowania możemy się spodziewać jeszcze w tym roku.

Prawo jazdy: zmiany


Czego możemy się spodziewać w tym roku? Czy zmiany w prawie jazdy wejdą w życie? Dyskusja o zmianach trwa już co najmnij od roku. O tym się mówiło w 2018 roku.

Komentarze (99)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
szmal

woziu (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

przepraszam a ile to teraz bedzie kurna mac kosztowac ???

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Pozdrowienia

maciek12 (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

Pozdrawiam WORD Bydgoszcz. Cieszę się, że niedługo skończy się wasza samowola i dojenie kursantów.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
w 1991 roku zdawalem w kanadzie ontario , egzamin mialem

za komuny lepiej szkolili (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

z jazdy z egazaminatorem kandayjskim , bylem prosto z Polski I poszedlem na zywiol bez zajec teoretycznych I zdalem za pierwszym razem z jedna uwaga na dokumnencie fail to observe the...rozwiń całość

z jazdy z egazaminatorem kandayjskim , bylem prosto z Polski I poszedlem na zywiol bez zajec teoretycznych I zdalem za pierwszym razem z jedna uwaga na dokumnencie fail to observe the intersection zbyt pozno rozgladalem sie przy dojezdzaniu do skrzyzowania Aha jazda po highway tez byla I nie wymieklem na 8 pasach w jedna stronezwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
i pensja dla instruktorów !!!

Anna (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

może też stała pensja dla instruktorów?


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Jprd

Omg (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2

Przecież o tym mowa w artykule .....

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
prawo jazdy

abc (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

zdałem za drugim razem praktykę - egzaminator Pan Łukasz Michalski - dziękuję jest to normalny egzaminator a takich niewielu !

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
zlikwidować plac manewrowy

doradca_darmowy (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 7 / 4

przede wszystkim-zlikwidować plac manewrowy!!! co to za głupota-jazda po łuku oznaczonym pachołkami albo pokazywanie palcem gdzie wlewać płyny!!!! umiejętność jazdy tyłem po łuku i jazdy pod górkę...rozwiń całość

przede wszystkim-zlikwidować plac manewrowy!!! co to za głupota-jazda po łuku oznaczonym pachołkami albo pokazywanie palcem gdzie wlewać płyny!!!! umiejętność jazdy tyłem po łuku i jazdy pod górkę zweryfikować w terenie!!! a umiejętność kontroli poziomu oleju czy wlania płynu zweryfikuje życie zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Propozycja uaktualnienia projektu zmian.

Grzegorz 20 (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

To świetny pomysł.
Jestem zwolennikiem opłacania egzaminatorów z budżetu Państwa według ustalonej miesięcznie pensji.
Jeśli chodzi o jazdę z opiekunem warto byłoby obniżyć wiek jazdy z rodzicem...rozwiń całość

To świetny pomysł.
Jestem zwolennikiem opłacania egzaminatorów z budżetu Państwa według ustalonej miesięcznie pensji.
Jeśli chodzi o jazdę z opiekunem warto byłoby obniżyć wiek jazdy z rodzicem do np 16 lat spójrzmy USA. Co może skutkować lepszym i podkreślę dłuższym okresem oswajania się z pojazdem 4 kołowy. Proszę o uwzględnienie mojego pomysłu, lub skomentowania. Pozdrawiam Gregory 20 #PrawoJazdy #Word #Zmiany #2019zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Amerykańscy kierowcy.

Chris (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

Tak wiele się u nas słyszy o amerykańskich kierowcach z konwojów wojskowych. Większość z nich u nas raczej by oblała.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Patologia i korupcja rządzi także zdobywaniem praw jazdy

Rademenes (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 8 / 1

Polska jest w świecie na niechlubnym pierwszym miejscu, w niskiej zdawalności egzaminów na prawo jazdy. Przyczyna? Mafijny system monopolu związany ze szkoleniem przesycony absurdalnymi wymogami...rozwiń całość

Polska jest w świecie na niechlubnym pierwszym miejscu, w niskiej zdawalności egzaminów na prawo jazdy. Przyczyna? Mafijny system monopolu związany ze szkoleniem przesycony absurdalnymi wymogami formalnymi (np. manewrowanie na parkingu z centymetrową dokładnością), lekceważący elementy techniki, prawa dynamiki jazdy i kultury na drodze. Złodziejski system terroru wysokich opłat, których podział (niemal wszystko dla CENTRALI) prowokuje wręcz do powtarzania opłat (egzaminów), bo wówczas zostają one w WORD-ach. Reasumując: kandydat na kierowcę jest traktowany jak podatnik, którego należy łupić, a jego przygotowanie do użytkowania pojazdu samochodowego na fatalnych drogach, jest dla monstrualnie rozbudowanej pasożytniczej machiny urzędów i "licencjonowanych ośrodków" jedynie źródłem utrzymania...
Zbędne są te wielkie WYDZIAŁY KOMUNIKACJI z armią urzędników i monstrualnymi kolejkami.; absurdalne ośrodki WORD z armią egzaminatorów, bo wystarczy skorzystać z dorobku krajów wyżej rozwiniętych z demokracją godną współczesności. W Anglii nauczyciel, który ma 35% zdawalności swoich uczniów jest negatywnie oceniany i zazwyczaj traci pracę.
To wszystko już było i obecne "zmiany" to tylko dalsza "kosmetyka" uzasadniająca dalszą wegetację systemu , który w funkcjonowaniu jest bardzo podobny do struktury mafijnej, z marginalnym interesem do wykształcenia dobrego kierowcy.
zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
to chodzi o zdawalnosc czy bezpieczenstwo?

instruktor (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 5 / 9

to że ludzie nie zdają to jest wina szkół jazdy i osób zdających.
Jeśli szkoły jazdy nie przeprowadzają egzaminów wew. nie weryfikują umiejętnosci zdających a kursanci liczą że może sie uda zdać...rozwiń całość

to że ludzie nie zdają to jest wina szkół jazdy i osób zdających.
Jeśli szkoły jazdy nie przeprowadzają egzaminów wew. nie weryfikują umiejętnosci zdających a kursanci liczą że może sie uda zdać to zdawalnośc jest taka a nie inna.Powinno się kontrolowac szkoły o najniższej zdawalności, chodzić na szkolenia i zobaczyć co sie robi w czasie jazdy z kursantami a nie papierologia.Jeśli chodzi o wordy to...egzaminy sa nagrywane..co prawda nie wszystko jest wstanie uchwycić kamera ale ludzie boją sie,nie che im się pisac odwołań skarg i później egzaminatorzy sa nie mili lub komentują zbędnie jazde tym samym strofując egzaminowanego.Nie można generalizowac zachowań egzaminatorów.Większość jest miła,tych nie miłych można nauczyć kultury przez składanie skarg na sposób przeprowadzenia egzaminu.Jedna skarga druga trzecia na dana osobę i już będzie lepiej:):):)zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
drogi autorze

gosc (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 6 / 4

jaka bzdura uprzejmie proszę o wskazanie podstawy prawnej zwalniajacej kierowcę/egzaminowanego z obowiązku bezpiecznego poruszania się po drodze publicznej

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo