Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prawo jazdy w szkolnym pakiecie

(mei)
W niektórych szkołach prowadzone są zajęcia przygotowujące uczniów do  uzyskania prawa jazdy kategorii B
W niektórych szkołach prowadzone są zajęcia przygotowujące uczniów do uzyskania prawa jazdy kategorii B fot. Michał Pawlik
Szkolny bonus. To duże udogodnienie, gdy można w szkole perfekcyjnie przygotować się do egzaminu na prawo jazdy.

Warto wiedzieć, że nauka w szkołach zawodowych daje w niektórych przypadkach dodatkowe korzyści. Na przykład gimnazjaliści, którzy interesują się mechaniką oraz samochodami, w ramach zajęć szkolnych mogą uzyskać nie tylko wiedzę teoretyczną o budowie oraz prowadzeniu pojazdów, ale również opanować tę umiejętność, nie ponosząc kosztów.

Z wyjaśnień Ministerstwa Edukacji Narodowej wynika, że do zawodów, w których uczniowie przygotowywani są w szkołach do uzyskania prawa jazdy kategorii B, należą: mechanik pojazdów samochodowych, technik pojazdów samochodowych, elektromechanik pojazdów samochodowych, mechanik-operator pojazdów i maszyn rolniczych, technik mechanizacji rolnictwa.

Zapisy w podstawie programowej kształcenia w tych zawodach przewidują wyposażenie uczniów w liczne umiejętności: wykonywanie czynności kontrolno-obsługowych pojazdów, stosowanie przepisów prawa dotyczących ruchu drogowego i kierujących pojazdami, przestrzeganie zasad kierowania pojazdami, wykonywanie czynności związanych z prowadzeniem i obsługą pojazdu samochodowego w zakresie niezbędnym do uzyskania prawa jazdy kategorii B.

Dyrektor szkoły, ustalając szkolny plan nauczania, ujmuje w nim zajęcia edukacyjne przygotowujące uczniów do nabycia umiejętności kierowania pojazdem silnikowym w zakresie umożliwiającym uzyskanie prawa jazdy określonej kategorii.

Zajęcia przygotowujące uczniów do uzyskania prawa jazdy kategorii B winny odbywać się w szkole albo we wskazanym przez szkołę ośrodku szkolenia kierowców, uwzględniającym pełen zakres programu szkolenia, czyli: część teoretyczną przeprowadzoną w formie wykładów i ćwiczeń w zakresie podstaw kierowania pojazdem i uczestnictwa w ruchu drogowym oraz obowiązków i praw kierującego pojazdem; część praktyczną w zakresie kierowania pojazdem, zwaną nauką jazdy, przeprowadzaną: na placu manewrowym, w ruchu miejskim oraz w ruchu poza obszarem zabudowanym; naukę udzielania pierwszej pomocy przeprowadzaną w formie wykładów i zajęć praktycznych; kontrolne sprawdzenie poziomu opanowanej wiedzy i umiejętności, zwane egzaminem wewnętrznym.

Pozytywny wynik egzaminu wewnętrznego stanowi potwierdzenie nabycia przez ucznia umiejętności prowadzenia i obsługiwania pojazdów samochodowych w zakresie niezbędnym do uzyskania prawa jazdy kategorii B. Szkoły wydają uczniom dokumenty konieczne do przystąpienia do egzaminu państwowego.

MEN wyjaśnia również, że określone w podstawie programowej umiejętności oznaczają obowiązek szkoły do przygotowania ucznia do uzyskania prawa jazdy kategorii B, nie ma natomiast obligatoryjności jego uzyskania przez ucznia w trakcie nauki w szkole. Egzamin na prawo jazdy jest egzaminem przeprowadzanym poza systemem oświaty i nie ma wpływu na ukończenie szkoły. Posiadanie lub nieposiadanie prawa jazdy nie ma też wpływu na przebieg egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski