Prawo pracy. Warto wiedzieć! Czytelnicy pytają, ekspert...

Prawo pracy. Warto wiedzieć! Czytelnicy pytają, ekspert odpowiada

Józefa Piotrowska-Strigl

Gazeta Krakowska

Aktualizacja:

Gazeta Krakowska

Prawo pracy. Warto wiedzieć! Czytelnicy pytają, ekspert odpowiada
Prawo pracy. Warto wiedzieć! Czytelnicy pytają, ekspert odpowiada

Prawo stażysty do urlopu


Krystian W. z Krakowa: Zostałem skierowany przez urząd pracy na staż. Czy za ten okres przysługuje mi urlop wypoczynkowy? Jeśli tak, to ile dni?
- Tak. Organizator stażu - na wniosek osoby odbywającej staż - zobowiązany jest do udzielenia mu przysługujących dni wolnych w wymiarze:
za każde 30 dni kalendarzowych odbywania stażu należą się 2 dni wolne
za ostatni miesiąc odbywania stażu dni wolnych należy udzielić przed upływem terminu jego zakończenia.

Zaliczka na poczet wynagrodzenia z umowy o dzieło


Czytelnik z Wadowic: Jestem przedsiębiorcą. Wykonawcy dzieła wypłaciłem zaliczkę na poczet wynagrodzenia należnego mu po wykonaniu umowy. Pozostałą kwotę należności osoba ta otrzyma po wykonaniu dzieła. Czy przy wypłacie zaliczki na poczet wynagrodzenia muszę wywiązać się z takich samych obowiązków płatnika, jak w przypadku wypłaty wynagrodzenia?
- Zaliczka na poczet wynagrodzenia jest przychodem, który należy opodatkować, tak jak otrzymane wynagrodzenie. Przedsiębiorca zamawiający dzieło ma obowiązek jako płatnik opodatkować każdą wypłatę należności wynikającą z umowy o dzieło, także zaliczkową, a pobraną zaliczkę na podatek lub zryczałtowany podatek dochodowy przekazać do urzędu skarbowego w terminie do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym podatek ten pobrał.

Okres wypowiedzenia wlicza się do stażu


Katarzyna z Oświęcimia: Od nowego roku pracodawca rozwiązuje ze mną umowę o pracę i nie pytając mnie o zgodę przez cały okres wypowiedzenia zwalnia mnie z obowiązku przychodzenia do zakładu i świadczenia pracy. Czy taka nieobecność powinna być wliczona do stażu pracy?
- Oczywiście. Bez względu na to, czy zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy wynika z jednostronnej decyzji pracodawcy, czy zostało uzgodnione z pracownikiem, zalicza się je do stażu, czyli do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze. Fakt ten powinien być również potwierdzony w świadectwie pracy wydanym pracownikowi odchodzącemu z firmy w związku z rozwiązaniem umowy o pracę.

FLESZ: Jak napisać dobre CV? Przestrzegaj tych zasad


KONIECZNIE SPRAWDŹ:
Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo