Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prawo, zarządzanie, informatyka... Studia pełne innowacyjnych rozwiązań

materiał informacyjny WSB-NLU
Dr Dariusz Woźniak, prof. WSB-NLU
Dr Dariusz Woźniak, prof. WSB-NLU materiały prasowe WSB-NLU
Rozmowa z rektorem Wyższej Szkoły Biznesu – National Louis University w Nowym Sączu dr. Dariuszem Woźniakiem, prof. WSB-NLU.

– Zarządzanie, psychologia, informatyka, a teraz doszło jeszcze prawo. Jest satysfakcja z uruchomienia nowego kierunku?
– Tak! To było w naszych planach od dawna. Bardzo mnie cieszy, że po kilku latach starań udało nam się uzyskać pozwolenie. Z jednej strony to dla nas zaszczyt, ponieważ prawo jest kierunkiem, który nie każda uczelnia oferuje, a z drugiej strony mamy poczucie obowiązku i odpowiedzialności. Chcemy, by na rynku pracy nasi absolwenci prawa byli traktowani na równi z absolwentami najlepszych uczelni w Polsce.

– Kiedy rozpoczęła się rekrutacja na prawo?
– Rejestrować można się od 15 września i już widać, że nowy kierunek cieszy się dużym zainteresowaniem kandydatów. Przygotowaliśmy około 50 miejsc, zajęcia rozpoczną się 15 października. W tym roku zdecydowaliśmy się uruchomić na kierunku prawo tylko studia niestacjonarne, w przyszłym zaś dojdą studia stacjonarne. Planujemy również wzbogacić ofertę o studia podyplomowe na kierunku prawo.

– Teraz prawo, a co dalej? Mają Państwo w planach uruchamianie kolejnych kierunków?
– Cały czas rozwijamy naszą ofertę dydaktyczną i to nie tylko na studiach. Mamy także dużą liczbę słuchaczy na studiach podyplomowych i kursach. W tym zakresie nasza oferta jest bardzo szeroka, ale nie spoczywamy na laurach. Planujemy uruchamiać kolejne kierunki, które mogłyby uzupełnić nasz profil.
Bardzo zależy nam na tym, by kierunki, które obecnie oferujemy, były bardziej zdywersyfikowane. Dlatego myślimy m.in. o stworzeniu kierunku łączącego kilka kompetencji – np. kompetencji cyfrowych z podbudową psychologiczną. Obecnie rynek pracy bardzo takich ludzi potrzebuje – fachowców posiadających nie tylko wiedzę i umiejętności w wąskiej dziedzinie. Trudno teraz przewidzieć, co będzie potrzebne za 10 lat, więc firmy poszukują pracowników uniwersalnych, o szerokich kompetencjach – tych twardych (specjalistyczna wiedza z różnych dziedzin), ale i tych miękkich. Nasza uczelnia odpowiada na te potrzeby, dostosowując swoją ofertę do potrzeb dynamicznie zmieniającego się rynku pracy.

– Rozmawiamy o poszerzaniu oferty edukacyjnej, ale przecież nie tylko tym może się pochwalić Wyższa Szkoła Biznesu w Nowym Sączu, prawda?
– Oczywiście dydaktyka stanowi niezwykle ważną część naszej działalności, ale nie skupiamy się wyłącznie na niej. Obok tego prowadzimy również działalność aplikacyjną, konferencyjną, wydawniczą i doradczą w różnorodnych obszarach tematycznych (informatyka, zarządzanie itd.).
Na naszej uczelni działa m.in. bardzo duża firma programistyczna wspierana przez Centrum Badań i Programowania. To specjalna jednostka realizująca najbardziej ambitne projekty informatyczne – zarówno na potrzeby uczelni, jak i na zlecenie firm z kraju i zagranicy. Specjalizuje się ona w projektowaniu i programowaniu aplikacji internetowych, desktopowych oraz mobilnych. Flagowym projektem informatycznym CBiP jest system Cloud Academy, wspierający kompleksowo działalność organizacji sieciowych, np. uczelni.
Warto też wspomnieć o naszym Centrum Komercji i Biznesu, które oferuje usługi m.in. w zakresie organizacji kursów, szkoleń, seminariów i konferencji, doradztwa z zarządzania projektem oraz ekspertyz biznesowych i audytów projektów.
Ponadto powołaliśmy Instytut Diagnostyki, Opiniodawstwa i Pomocy Psychologicznej. Jego podstawowy cel to upowszechnianie specjalistycznej wiedzy z zakresu psychologii i psychiatrii, a także wspomaganie nauczycieli, rodziców i opiekunów w pracy dydaktycznej, wychowawczej, terapeutycznej i rehabilitacyjnej.

– W ostatnim czasie nowosądeckie WSB intensywnie się rozwija. Ten rozwój to także inwestycje. Jakie?
– Oprócz ogromnych środków przeznaczanych na infrastrukturę informatyczną obecnie naszą największą inwestycją jest budowa akademika. Jak wiadomo, od pewnego czasu są problemy na rynku mieszkaniowym, m.in. w związku z napływem uchodźców z Ukrainy brakuje lokali do wynajęcia, a studenci muszą przecież gdzieś mieszkać. Dlatego postanowiliśmy wyjść naprzeciw ich potrzebom.
To ogromna inwestycja, jeśli chodzi o wielkość zaangażowanych środków finansowych. Na dniach spodziewamy się uzyskać ostateczne pozwolenie na budowę, mamy już także wybranego inwestora zastępczego i niebawem ogłosimy przetarg. Mamy nadzieję że pierwsze prace budowlane ruszą jeszcze w listopadzie.
Akademik będzie zlokalizowany w bezpośrednim sąsiedztwie budynków uczelni, tuż za halą sportową. Docelowo jest przewidziany na 180 miejsc. Będą się w nim mieścić również sale dydaktyczne. Budowa potrwa dwa lata. Zakładamy, że pierwsi studenci zaczną się wprowadzać do nowego akademika jesienią 2024 roku.
Rozmawiała Paulina Szymczewska

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski