Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prawybory 2015. Prezentacja zwycięzców w prawyborach do Senatu [SYLWETKI]

(CZG), (MAW), (łb), (Alf)
Stanisław Bisztyga, PO OW 30
Stanisław Bisztyga, PO OW 30 Archiwum
Nasze prawybory dobiegły końca. Prezentujemy sylwetki kandydatów na senatorów

Stanisław Bisztyga, PO OW 30
Ukończył Akademię Ekonomiczną w Krakowie - Wydział Ekonomiki Obrotu Towarowego i Usług oraz turystykę na Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie (ma stopień doktora).

W wyborach do Senatu startuje po raz trzeci. W 2007 roku w okręgu krakowskim, kiedy wybierano z niego 4 senatorów, zdobył ponad 314 tysięcy głosów i zasiadł w Senacie. Cztery lata temu ubiegał się o reelekcję, ale już w jednomandatowym okręgu chrzanowsko-myślenickim. Dostał wtedy 92 697 głosów i przegrał, bo miał o 84 głosy mniej od rywala. W 2001 r. bez efektu próbował dostać się do Sejmu, a w 2014 r. - do Parlamentu Europejskiego. W rankingu TVP na koniec VII kadencji Senatu został zaliczony do najaktywniejszych senatorów.

Zanim jednak trafił do ogólnokrajowej polityki, przez dwie kadencje (1994-2002) był radnym miasta Krakowa. W 2006 r. został radnym małopolskiego sejmiku. Przez lata pracował jako dyrektor ds. ekonomicznych i pracowniczych w Chemobudowie Kraków, a obecnie jest wiceprezesem Małopolskiej Agencji Rozwoju Regionalnego.

Żonaty. Jego córką jest Paulina Bisztyga, wokalistka i kompozytorka. On sam jest gwiazdą Reality Shopka Show, którą co roku wystawiano w teatrze Groteska, i w której politycy żartowali z samych siebie. Występował tam m.in. w duecie z Krzysztofem Cugowskim.

Włodzimierz Okrajek, PSL OW 31
Ma 54 lata. Do podstawówki chodził w Pietrzejowicach. Ukończył Zasadniczą Szkołę Rolniczą w Luborzycy, a poźniej Technikum Rolnicze w Piotrkowicach Małych. Studiował na Akademii Rolniczej w Krakowie - jest magistrem inżynierem rolnictwa o specjalności ekonomika i organizacja produkcji rolnej. Ukończył także studia podyplomowe „Wiedza o Unii Europejskiej” na Akademii Rolniczej w Krakowie oraz studium Prawno-Samorządowe w Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.

W latach 1995-1996 był nauczycielem przedmiotów rolniczych w Zespole Szkół Rolniczych w Piotrkowicach Małych. W latach 1997-1999 był prezesem Krakowskiej Izby Rolniczej, a od 1999 do 2002 prezesem Małopolskiej Izby Rolniczej. Od 2002 roku pracuje w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, najpierw na stanowisku kierownika Biura Identyfikacji i Rejestracji Zwierząt, później zastępcy dyrektora, a od 2007 r. dyrektora Małopolskiego Oddziału Regionalnego.

Politycznie od zawsze związany z ruchem ludowym, jest jednym z liderów Polskiego Stronnictwa Ludowego w Małopolsce. Do tej pory działał głównie w samorządzie. W latach 1990-2002 był przewodniczącym Rady Gminy Kocmyrzów-Luborzyca. Od 2003 roku do teraz jest radnym powiatu krakowskiego.

W najbliższych wyborach parlamentarnych kandyduje do Senatu w okręgu podkrakowskim.

Mieczysław Gil PiS OW 32
Legenda nowohuckiej „Solidarności”. W sierpniu 1980 r. był rzecznikiem strajkujących hutników, następnie przewodniczył Komisji Robotniczej Hutników NSZZ „Solidarność” w Hucie im. Lenina, a w stanie wojennym organizował strajki, za co został skazany na 4 lata.

Od początku zmian ustrojowych brał czynny udział w życiu politycznym. Uczestniczył w obradach „okrągłego stołu”, z ramienia Komitetu Obywatelskiego wszedł do Sejmu w czerwcu 1989 roku, dwa lata później ponownie został posłem z komitetu popierającego prezydenta Lecha Wałęsę. Potem na długie lata zniknął z pierwszego planu sceny politycznej, bezskutecznie próbował startu w wyborach do parlamentu z poparciem Akcji Wyborczej Solidarność czy Partii Centrum. Ale np. w latach 1998-2002 był radnym małopolskiego sejmiku. Cztery lata temu został senatorem z rekomendacji PiS, ale w województwie świętokrzyskim. Teraz partia, której nie jest członkiem, wystawiła go w Nowej Hucie.

W Senacie kończącej się kadencji był członkiem Komisji Kultury i Środków Przekazu oraz Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą. Działał też w zespołach parlamentarnych: energetyki, ds. obrony ideałów „Solidarności” oraz ds. zbadania przyczyn katastrofy smoleńskiej, a także senackiego zespołu infrastruktury.

Łukasz Gibała niezależny OW 33
Ma niespełna 40 lat, a już bardzo bogaty życiorys polityczny. W 2004 r. wstąpił do PO, dwa lata później został radnym małopolskiego sejmiku. Po kolejnym roku był już posłem i pełnił tę funkcje przez 8 lat. Cztery lata temu dostał się do Sejmu z list PO, ale kilka miesięcy po wyborach przeszedł do Ruchu Palikota. W lipcu ubiegłego roku i tę formację porzucił, zostając posłem niezależnym. W takiej formule ubiega się teraz o mandat senatora.

Bez względu na to, gdzie był na scenie politycznej, zawsze angażował się w sprawy ważne dla Krakowa. Był inicjatorem akcji „Kierunek Kraków”, w ramach której wolontariusze zebrali 40 tysięcy ankiet na temat najważniejszych problemów miasta, wypełnionych przez krakowian. W ubiegłym roku wystartował w wyborach na prezydenta Krakowa pod hasłem „Logiczny wybór”. Zdobył blisko 30 tys. głosów, ale nie dostał się do drugiej tury. Wysokie poparcie skłoniło go do powołania stowarzyszenia „Logiczna Alternatywa”, które obserwuje działania władz miasta i proponuje własne rozwiązania.

Startuje do Senatu, bo uważa, że obecni senatorowie nie dbają o interesy naszego regionu, czego dowodem były głosowania przeciwko przyznaniu pieniędzy z budżetu państwa na budowę drogi S7 czy północnej obwodnicy Krakowa. Oprócz starań dla naszego miasta chce walczyć o dobre rozwiązania dla przedsiębiorców.

Grzegorz Przybyło KORWiN, OW 34
Z wykształcenia politolog. Mimo stosunkowo młodego wieku (33 lata) związany jest z sektorem ekonomii społecznej i organizacji pozarządowych już od 8 lat.

Należy ponadto do Subregionalnej Rady ds. Funduszy UE w subregionie tarnowskim na lata 2014- 2020, powołanej przez marszałka województwa małopolskiego Marka Sowę.

Społecznie pełni funkcję prezesa Federacji Organizacji Pozarządowej Regionu Brzeskiego - BrzesFOP (od roku 2011), która skupia 28 organizacji.

Grzegorz Przybyło to także prezes Spółdzielni Socjalnej „Bella Vita” (spółdzielnia osób prawnych), która jest przedsiębiorstwem usługowo-handlowym. Z powodzeniem prowadzi Fitness Club Strong Gym w Tarnowie. Został wyróżniony przez Newsweek, Polsko-Amerykańską Fundację Wolności i Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce, jako Społecznik Roku 2014, za swoje zaangażowanie i pracę podejmowaną na rzecz lokalnej społeczności

Od 2013 roku jest sołtysem wsi Wola Dębińska (gmina Dębno). Przeprowadził też wiele inicjatyw na terenie gmin Dębno oraz Brzesko - prezentacje i wystawy oraz indywidualne występy o charakterze kulturalnym m.in. na zamku w Dębnie.

W wolnych chwilach najchętniej wędkuje, sporo podróżuje i... uprawia ogród.

Łukasz Węgrzyn, PSL OW 35
39 lat. Wykształcenie wyższe ekonomiczne oraz ukończone podyplomowe studia w Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Mieszka w Nowodworze koło Tarnowa.

Nie należy do żadnej partii politycznej. W wyborach parlamentarnych startuje z listy PSL. Zdecydował się na to, bo zna problemy i bolączki mieszkańców regionu.

Przez 8 lat pracował w tarnowskich Zakładach Osprzętu Elektrycznego w Woli Rzędzińskiej, gdzie skutecznie zajmował się pozyskiwaniem środków unijnych.

Od sześciu lat jest związany z Zespołem Opieki Zdrowotnej w Dąbrowie Tarnowskiej, od 2014 roku pełni funkcję dyrektora tej lecznicy. Sporo w niej inwestuje, wykorzystując wypracowane przez ZOZ fundusze, a także te zdobyte z Unii Europejskiej. Dzięki temu szpital jest jednym z najładniejszych w regionie. Placówka dysponuje też najnowocześniejszym sprzętem, wygodnymi salami i przestronnym parkingiem. Lecznica ma ponadto wszystkie konieczne certyfikaty oraz akredytację Ministerstwa Zdrowia.

W wolnych chwilach lubi jeździć na rowerze, gra w piłkę, bywa w teatrze.
Żona Małgorzata, podobnie jak on, jest ekonomistą. Razem wychowują dwoje dzieci: 13-letnią Julię i 8-letniego Igora.

Stanisław Hodorowicz, PO OW 36
Stanisław Hodorowicz, rodem z Bukowiny Tatrzańskiej, zdecydowanie większe doświadczenie ma w pracy naukowej niż parlamentarnej.

Od 1993 roku jest profesorem zwyczajnym, a jego specjalnością jest chemia. W dorobku ma już ponad 300 naukowych publikacji, pracę na kilku renomowanych uczelniach w Polsce i Stanach Zjednoczonych, w tym głównie wykładanie na Uniwersytecie Jagiellońskim (trzykrotnie był dziekanem Wydziału Chemii, a także prorektorem UJ do spraw badań i nauki). Jest także jednym z założycieli i wieloletnim rektorem Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu.

Przygodę z polityką rozpoczął w 2011 roku, gdy z listy Platformy Obywatelskiej został wybrany senatorem. W czasie ostatniej kadencji zasiadał w Komisji Środowiska oraz Komisji Nauki, Edukacji i Sportu.

Za swój największy sukces w pracy parlamentarnej uznał - podobnie jak poseł Andrzej Gut Mostowy - zapewnienie finansowania nie tylko dla budowy zakopianki na odcinku Lubień - Rabka-Zdrój, ale także powstanie tzw. węzła poronińskiego- nowego skrzyżowania na zakopiance w Poroninie (ma rozwiązać problem korków na drodze do Zakopanego).

Oprócz pracy senatorskiej i naukowej, Hodorowicz zajmuje się także propagowaniem góralszczyzny. Pełni funkcję hetmana starszyzny zbójeckiej na Podhalu. Jest żonaty, ma troje dzieci.

Stanisław Kogut, PiS OW 37
Senatorem jest trzecią kadencję. Ma 62 lata, żonę i troje dzieci. Ukończył Średnie Studium Zawodowe w Grybowie o profilu mechanicznym. Od lat jest związany z koleją, również jako działacz „Solidarności”. Założył i prezesuje Fundacji Pomocy Osobom Niepełnosprawnym w Stróżach.

Senator Kogut to także miłośnik piłki nożnej, był m.in. wiceprezesem Kolejarza Stróże. Wielokrotnie nagradzano go też za wkład w obronę wartości chrześcijańsko-narodowych. Na koncie ma np. prestiżową Nagrodę im. Jerzego Ciesielskiego.

Od 1990 do 1998 r. był radnym gminy Grybów, następnie - do 2005 roku - zasiadał w Sejmiku małopolskim. Po raz pierwszy senatorem został w 2005 r., startując z listy Prawa i Sprawiedliwości. Jak sam zapewnia, od 12 lat jest wierny stwierdzeniu: „Inni mówią, a ja robię”.

- Jestem zadowolony ze swojej pracy i wydaje mi się, że niczego bym w niej nie zmieniał - mówi Stanisław Kogut. - Od zawsze stoję na straży polskiej rodziny i tradycji. Dlatego tak cenię sobie pracę w komisjach rodziny, czy polityki senioralnej - dodaje.

Senator zaznacza również, że w ważnych sprawach, jak na przykład zrealizowana budowa obwodnicy Biecza, czy budowa szybkiej linii kolejowej Piekiełko - Podłęże, nadal będzie stawał ponad podziałami politycznymi. - Nie zamierzam się zmieniać. Jedyne co mogę obiecać, to to, że będę nadal sumiennie pracował - zapewnia Stanisław Kogut.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski