Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Superwtorek 2020: Wyniki. Kto wygra prawybory w USA? Kogo Demokraci wystawią przeciwko Trumpowi? Kandydaci, zasady, kalendarium

Sebastian Rosłon
W 2020 r. Amerykanie wybiorą nowego prezydenta. Zanim to jednak nastąpi, Partia Demokratyczna musi wybrać swojego kandydata, który później zmierzy się z Donaldem Trumpem. Zobacz, jak wygląda procedura prawyborów w USA oraz kto będzie prawdopodobnie reprezentował Demokratów w walce o najważniejszy urząd na świecie. Decydujący dla końcowego rozstrzygnięcia może być tzw. Super Wtorek - 3 marca prawybory odbywają się bowiem w aż 14 stanach.

Joe Biden zdominował super wtorek, ale Sanders zdobył Kalifornię

To punkt zwrotny w przebiegu prawyborów. Z częściowych wyników super wtorku wynika, że Joe Biden odniósł zwycięstwo w dziesięciu z czternastu stanów super wtorku stanach. Dotychczas jego wyniki były rozczarowujące i wydawało się, że wyraźnym faworytem został Bernie Sanders, który po pierwszej, lutowej turze w czterech stanach (Iowa, New Hampshire, Nevada, Południowa Karolina) zgromadził największą pulę delegatów. Wielu komentatorów spisywało Bidena na straty, ale super wtorek pokazał, że były wiceprezydent nie tylko wciąż liczy się w grze o nominację prezydencką, ale jest jej zdecydowanym faworytem.

- Jeszcze parę dni temu, media i eksperci ogłosili, że ta kampania jest martwa. I potem przyszła Południowa Karolina (...) mówili nam, że kiedy przyjdzie super wtorek to będzie koniec. I to może rzeczywiście być koniec, ale dla tego drugiego gościa! - mówił do swoich zwolenników Joe Biden na wiecu w Los Angeles.

Joe Biden na pewno wygrał w:

  • Alabamie
  • Arkansas
  • Massachusetts
  • Minnesocie
  • Północnej Karolinie
  • Oklahomie
  • Maine
  • Tennessee
  • Teksasie
  • Virginii

Za największy sukces Bidena uznaje się jego zwycięstwo w Teksasie, stanie który przed super wtorkiem był uznawany za pewne zwycięstwo dla Sandersa. W wynikach poszczególnych hrabstw widać wyraźnie, że Sanders zdobył te rejony, na których znajdują się duże miasta oraz kampusy uniwersyteckie, a Biden okalające je, mniej zurbanizowane tereny. Teksas to drugi pod względem możliwych do zdobycia delegatów stan (228). Do zwycięstwa Bidena przyczyniło się poparcie, udzielone mu dzień wcześniej przez Amy Klobuchar, Pete'a Buttigieg'a oraz pochodzącego z Teksasu członka Izby Reprezentantów Beto O'Rourke'a. Wszyscy trzej wycofali się wcześniej z ubiegania o nominację prezydencką. Nie bez znaczenia pozostaje również fakt, że Biden zdobywa ogromne, nieporównywalnie większe do innych kandydatów, poparcie wśród czarnych Amerykanów.

Najpoważniejszy kontrkandydat Bidena, Bernie Sanders, może się pochwalić wygraną tylko w czterech stanach. Oprócz Utah, Vermontu i Kolorado, 78-letni senator odniósł zaskakujące zwycięstwo w Kalifornii, gdzie do zdobycia jest największa liczba delegatów (415). Ostateczne wyniki super wtorku nie są jeszcze znane, dlatego nie wiadomo, jaka liczba delegatów trafi do Sandersa. Dane zebrane z 93% komisji wskazują na to, że Sanders może liczyć na prawie 10% przewagi nad Joe Bidenem. Tak dobry wynik Sandersa w Kalifornii to zasługa młodych liberałów, do których trafiają hasła o powszechnej służbie zdrowia, darmowych uniwersytetach i opodatkowaniu najbogatszych.

Bloomberg i Warren największymi przegranymi

Setki miliony dolarów wydanych przez Michaela Bloomberga na reklamy telewizyjne starczyły wyłącznie na wygraną na jednej, małej wyspie na Pacyfiku, która formalnie nie jest nawet jednym z amerykańskich stanów, ale bierze udział w prawyborach prezydenckich. Na Amerykańskim Samoa, Bloomberg zdobył niemal połowę możliwych do zdobycia głosów, a drugie miejsce z wynikiem 29% zajęła Tulsi Gabbard, która w pozostałych stanach super wtorku tylko dwa razy przekroczyła próg jednego procenta.

W pozostałych stanach, Bloomberg przeważnie zajmował trzecie miejsce, za Bidenem i Sandersem, ale przed Elizabeth Warren, która przegrała wyścig o nominacje nawet w swoim, domowym stanie Massachusetts i może się uważać za największego przegranego super wtorku. Mimo tego, Warren nie rezygnuje z ubiegania się o nominację prezydencką i zachęca swoich zwolenników do głosowania na nią 10 marca, kiedy prawybory odbędą się w kolejnych sześciu stanach. Sztab Berniego Sanders po cichu liczył na to, że po przegranej w super wtorku, bliska mu ideologicznie Elizabeth Warren wycofa się z wyścigu i przekaże swoje poparcie Sandersowi.

"To takie samolubne, że Elizabeth Warren pozostaje w wyścigu. Nie ma żadnych szans na wygraną, tylko krzywdzi Berniego. To tyle, jeśli chodzi o ich wspaniałą, liberalną przyjaźń. Czy kiedykolwiek się do niej odezwie? (...) Establishment Demokratów zebrał siły i zmiażdżył Berniego Sandersa po raz KOLEJNY!" - tak skomentował wyniki prawyborów Donald Trump.

liczba delegatów zdobyta przez poszczególnych kandydatów
Infogram

Biden odbudowuje swoją kampanię. Wszystkie ręce na pokład przeciw Sandersowi

Po rozczarowujących wynikach w pierwszych trzech stanach, Joe Biden ma w końcu powody do zadowolenia. Prawybory w Południowej Karolinie, które odbyły się w ostatni dzień lutego okazały się dla byłego wiceprezydenta wyjątkowym sukcesem. Biden wygrał zdecydowania, wyprzedzając każdego ze swoich rywali o ponad sto pięćdziesiąt tysięcy głosów, co w sumie dało poparcie wynoszące 48,4%. Na drugim miejscu znalazł się Bernie Sanders z wynikiem 19,9%.

Wygrana Bidena w Południowej Karolinie to przede wszystkim zasługa głosów czarnoskórych Amerykanów, którzy są bardziej skłonni głosować na bardziej umiarkowanego kandydata niż lewicowego Berniego Sandersa. Wygrana w Południowej Karolinie oznacza odbudowanie kampanii Joe Bidena, który przed zbliżającym się super wtorkiem znowu wyrasta na głównego kandydata do nominacji demokratów. W utrwaleniu tego wizerunku pomocni stali się również jego niedawni kontrkandydaci. Po rozczarowujących wynikach w Południowej Karolinie i nie zdobyciu ani jednego delegata, umiarkowani kandydaci Amy Klobuchar i Pete Buttigieg, postanowili wycofać się z wyścigu o nominację prezydencką i poprzeć Joe Bidena.

Wyniki poszczególnych kandydatów w prawyborach prezydenckich Partii Demokratycznej
style="color:#989898!important;text-decoration:none!important;" target="_blank" rel="nofollow">Infogram

Pete Buttigieg przekazał swoją decyzję w niedzielę 1 marca w South Bend, mieście w którym sprawował urząd burmistrza. W decyzji o rezygnacji miał mu pomóc Jimmy Carter, były prezydent, z którym Buttigieg tego samego dnia zjadł śniadanie. Następnego dnia, Amy Klobuchar podążyła śladami Buttigieg'a i na konwencji wyborczej Bidena w Dallas oficjalnie przekazała mu swoje poparcie. Nagłą zmianę w prawyborach demokratów natychmiast skomentował Donald Trump. "Szykują pucz przeciw Berniemu!" - grzmiał prezydent USA na swoim koncie na Twitterze. Środowisko umiarkowanych demokratów uważa, że Bernie Sanders ze względu na swoje radykalne poglądy nie ma żadnych szans w starciu o prezydenturę z Trumpem. Tego samego zdania jest sam prezydent, dlatego od wielu miesięcy krytykuje Partie Demokratyczną, zarzucając jej nieczystą grę przeciw senatorowi z Vermont.

Super Wtorek będzie testem dla siły skrzydła umiarkowanego i samego Bidena w starciu z niezwykle popularnym wśród młodych Sandersem. Super Wtorek to również pierwszy test dla skuteczności kampanii Michaela Bloomberga. Miliarder zdecydował się nie brać udziału w prawyborach w pierwszych czterech stanach, zamiast tego skupił swoje zasoby na reklamach telewizyjnych w stanach super wtorku. Bloomberg wydał już na reklamy 500 milionów dolarów, najwięcej ze wszystkich kandydatów. Taki sposób prowadzenia kampanii spotkał się z szeroką krytyką pozostałych kandydatów, którzy zarzucają miliarderowi próby "kupienia prezydentury". Problemem dla Bloomberga może okazać się jego słaby występ w jednej z lutowych debat telewizyjnych, gdzie nie potrafił się wytłumaczyć z zarzutów o niestosowne komentarze skierowane do swoich pracownic.

Wyniki wyborów w stanie New Hampshire. Bernie Sanders triumfuje

W stanie New Hampshire zakończyły się prawybory Partii Demokratycznej. Zwycięzcą tego etapu wyścigu o nominacje demokratów na urząd prezydenta okazał się Bernie Sanders. 78-letni senator może być zadowolony z utrzymania się w czołówce walki o nominację, aczkolwiek cztery lata wcześniej w tym samym stanie pokonał Hilary Clinton, zdobywając 60% głosów, przy 37% swojej jedynej poważnej kontrkandydatki.

Drugie i trzecie miejsce w New Hampshire zajęli Pete Buttigieg i Amy Klobuchar, umiarkowani kandydaci, którzy swoją retoryką zdecydowanie odstają od Sandersa i Elizabeth Warren, stanowiących najbardziej lewicowe skrzydło Partii Demokratycznej. Tak duże poparcie dla skrzydła lewicowego i umiarkowanego oznacza kłopoty dla Joe Bidena, który w New Hampshire pogorszył swój wynik z Iowa, dając się wyprzedzić szerzej nie znanej Amy Klobuchar. Były wiceprezydent, jeszcze przed ogłoszeniem wyników, oczekiwał słabego rezultatu i w nocy opuścił New Hampshire, udając się do Południowej Karoliny, gdzie pod koniec lutego będzie próbował odbudować swoją kampanie.

USA: Prawybory w Iowa. Pełne wyniki opóźnione, Sanders wygrał... rzut monetą

W stanie Iowa opóźniło się ogłoszenie pełnych wyników prawyborów prezydenckich w Partii Demokratycznej. Jak tłumaczyła rzeczniczka partii, zawiódł system komputerowy i głosy trzeba było liczyć ręcznie. Podkreśliła jednak, że nie jest to spowodowane atakiem hakerskim.

Ostatecznie, na czele wyścigu znalazł się Pete Buttigieg, burmistrz South Bend w stanie Indiana. Wynik Buttigieg'a to dla wielu zaskoczenie, przed prawyborami nie dawano mu dużych szans na wygraną. Po piętach depcze mu jednak senator ze stanu Vermont Bernie Sanders. Różnica pomiędzy dwoma pierwszymi miejscami wynosi zaledwie 0,1%.

O rozczarowaniu może z pewnością mówić Joe Biden. Faworyt do zdobycia nominacji Partii Demokratycznej znajduje się na czwartym miejscu z 15,8% głosów. Taki wynik daje mu wyłącznie 6 delegatów na Krajową Konwencje Demokratów w lipcu.

Ostateczne wyniki prawyborów w stanie Iowa:

  • Pete Buttigieg - 26,2%
  • Bernie Sanders - 26,1%
  • Elizabeth Warren - 18%
  • Joe Biden - 15,8%
  • Amy Klobuchar - 12,3%
  • Andrew Yang - 1%
  • Tom Steyer - 0,3%

W jednym z okręgów w stanie Iowa o podziale delegatów zdecydował... rzut monetą. Ta metoda została zastosowana, ponieważ kandydaci uzyskali taką samą liczbę głosów. Los okazał się łaskawy dla Berniego Sandersa, który uzyskał w ten sposób dwóch delegatów. Rzut odebrał szansę na uzyskanie trzeciego delegata dla byłego burmistrza miasteczka w Indianie Pete’a Buttigiega. W tym okręgu jednego delegata zdobyła senator Elizabeth Warren.

Źródło: STORYFUL/x-news

Prawybory prowadzą do wyłonienia kandydatów, którzy dostaną partyjne nominacje i będą rywalizować w jesiennych krajowych wyborach prezydenckich. Ponieważ faworytem Partii Republikańskiej jest urzędujący prezydent Donald Trump, uwaga mediów skupia się na kandydatach Partii Demokratycznej: tu wśród faworytów są wymieniani m.in. senator Elizabeth Warren, senator Bernie Sanders i były wiceprezydent Joe Biden oraz były burmistrz miasteczka w Indianie Pete Buttigieg.

PRAWYBORY W USA. ZOBACZ, KIM SĄ KANDYDACI DEMOKRATÓW

Superwtorek 2020: Wyniki. Kto wygra prawybory w USA? Kogo De...

Kiedy wybory prezydenckie w USA 2020?

Wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych odbędą się dopiero 3 listopada, ale już teraz w Partii Demokratycznej trwa zażarta bitwa o nominację na oficjalnego kandydata. W USA, w przeciwieństwie do wielu państw europejskich, kandydatem na prezydenta nie jest lider partii, lecz jeden z jej członków wybrany w prawyborach. Wyboru dokonują nie tylko członkowie partii, ale również jej zarejestrowani wyborcy. Jest to zasadnicza różnica, pomiędzy amerykańskim i polskim systemem prawnym, gdzie wybór kandydata na premiera/prezydenta odbywa się za zamkniętymi drzwi w ścisłym gronie kierownictwa partii.

Na tak skonstruowanej procedurze zyskać mogą kandydaci, nieposiadający dużych wpływów, a nawet szerzej nieznani. Prezydent Donald Trump uzyskał nominację wbrew dużej części establishmentu Partii Republikańskiej, a osiem lat wcześniej Barack Obama, wówczas mało znany senator z Chicago, zyskał popularność swoimi przemowami i wygrał z faworyzowaną Hilary Clinton.

Jak wyglądają prawybory w USA? Zasady

Procedura prawyborów jest skomplikowana oraz rozciągnięta w czasie. Wystarczy wspomnieć, że pierwsza debata pomiędzy demokratami odbyła się 26 czerwca 2019 r., a liczba kandydatów była tak duża, że trzeba było rozłożyć ją na dwa dni. Na obecnym etapie kandydaci jeżdżą po kraju, zbierając poparcie wśród mieszkańców różnych stanów. Weryfikacja ich skuteczności rozpocznie się dopiero na początku lutego, kiedy w stanie Iowa (3 lutego) odbędzie się pierwsze głosowanie.

W procesie prawyborów, Amerykanie w poszczególnych stanach oddają swoje głosy w jednej z dwóch rodzajów procedur:

  • primaries - organizowane są przez władze stanowe i mają charakter przypominający polskie wybory parlamentarne,
  • caucuses - organizowane są przez partie i przypominają wiece poparcia.

W ich trakcie nie odbywa się jednak bezpośrednie głosowanie, a tylko wybór elektorów, którzy na konwencji krajowej wybiorą kandydata na prezydenta zgodnie z głosem swojego stanu.

Te pierwsze realne, niepochodzące z sondażów wyniki poparcia są bardzo ważne i mogą wpłynąć na dalszy los kandydatów. Pięć lat temu, wyborcy w stanie Iowa zaskoczyli i największym poparciem obdarowali Berniego Sandersa po stronie demokratów i Teda Cruza po stronie republikanów. Ten wstępny sukces nie przełożył się na dalsze wyniki i ostatecznie w wyborach prezydenckich w szranki stanęli Donald Trump i Hilary Clinton.

Po pierwszym głosowaniu w stanie Iowa rozpoczyna się 5-miesięczny maraton, którego punktem kulminacyjnym jest tzw. super tuesday. W tym dniu (3 marca) jednocześnie prawybory przeprowadza kilkanaście stanów, a głosy zebrane w tym dniu stanowią niemal 40 proc. wszystkich możliwych do zdobycia w prawyborach. W super wtorek głosują m.in. Kalifornia i Texas, czyli dwa stany z największą pulą delegatów do zdobycia. Super Tuesday jest kluczem do zdobycia upragnionej nominacji prezydenckiej. Każdy, kto realnie myśli o prezydenturze, musi w ten dzień zdominować głosowanie. Jeśli ten plan się powiedzie, to droga do nominacji prezydenckiej stoi otworem.

Zakończenie głosowania we wszystkich stanach nie oznacza automatycznego końca prawyborów. Ostatnim punktem tej długiej procedury są Krajowe Konwencje Demokratów i Republikanów, na których dokonuje się ostatecznego i oficjalnego wyboru kandydata na prezydenta. Demokraci prawybory zwieńczą w dniach 13-16 lipca w Milwaukee w stanie Wisconsin. Wybór tego miejsca nie jest przypadkiem. Komentatorzy wskazują, że jedną z przyczyn przegranej Hilary Clinton w 2015 r. była nadmierna alienacja wyborców z tzw. Midwest (północno-zachodniej części USA). Demokraci nie chcą dwa razy popełnić tego samego błędu i dlatego kładą szczególny nacisk na te stany. Taka strategia może być korzystna dla pierwszego w sondażach - Joe Bidena - którego siłą jest właśnie przyciąganie białych wyborców z tego regionu Ameryki.

Prawybory w Partii Demokratycznej - sondaż

W najnowszym sondażu (18 stycznia) przygotowanym przez SurveyUSA na czele stawki, ubiegającej się o nominację, znajduje się Joe Biden z 28,4 proc. poparcia wśród ankietowanych.

  1. Joe Biden - 28,4 proc.
  2. Bernie Sanders - 20,4 proc.
  3. Elizabeth Warren - 14,8 proc.
  4. Pete Buttigieg -7,2 proc.
  5. Michael Bloomberg - 7 proc.
  6. Andrew Yang - 3,8 proc.

Prawybory w USA. Debaty Demokratów

Nieodłącznym elementem prawyborów są debaty organizowane przy udziale szerokiej publiczność. Demokraci w 2019 r. od czerwca do grudnia odbyli już sześć. Kolejne sześć odbędzie się w tym roku, a ostatnia będzie miała miejsce w kwietniu.

W obozie republikanów ze względu na poparcie urzędującego prezydenta, debat się nie przeprowadza. Nie oznacza to, że Donald Trump nie ma żadnych kontrkandydatów. Marzenia Trumpa o reelekcji chcą zepsuć Joe Walsh i William Feld, ale ze względu na niskie poparcie nie mają szans w walce o nominacje.

Debaty to świetna okazja do zaistnienia dla mniej znanych kandydatów oraz podważenia autorytetu tzw. front-runnerów. Jedna z najgłośniejszych wymian zdań w zeszłym roku miała miejsce pomiędzy Joe Bidenem, byłym wiceprezydentem i najbardziej prawdopodobnym kandydatem, oraz Kamalą Hariis, senator ze stanu Kalifornia. Harris zarzuciła Bidenowi, że ten w latach 70. sprzeciwiał się busingowi - procedurze polegającej na dowożeniu dzieci do szkół spoza własnego rejonu w celu zmniejszenia segregacji rasowej wśród uczniów mieszkających w wyłącznie białej lub czarnej okolicy. Biden odpowiadając na zarzut, tłumaczył, że sprzeciwiał się busingowi, narzucanemu przez Departament Edukacji, a nie władze stanowe.

W pamięci zapisał się również Andrew Yang, który na początku wrześniowej debaty zadeklarował, że w ramach promocji swojego flagowego pomysłu dochodu podstawowego, będzie wypłacał 1000 dolarów miesięcznie dziesięciu losowo wybranym rodzinom w Stanach Zjednoczonych.

Na ostatniej debacie 14 stycznia, szerokim echem odbiło się spięcie pomiędzy Bernim Sandersem i Elizabeth Warren. Sandersowi zarzucono, że w 2018 r. miał powiedzieć Warren, że kobieta nie da sobie rady z pokonaniem Donalda Trumpa. Sanders zaprzeczył jakoby miał użyć takiego sformułowania, a po zakończeniu debaty, kiedy skierował się w jej stronę z wyciągniętą ręką, ta odmówiła mu uścisku dłoni.

USA: Prawybory w Partii Demokratycznej. Kandydaci Demokratów

Lista kandydatów w prawyborach partii demokratycznej wahała się przestrzeni wielu miesięcy. Wielu z kandydatów, którym wróżono duży sukces porzuciło już sen o prezydenturze i zapewne w najbliższych miesiącach udzieli swojego poparcia innym, wciąż ubiegającym się o nominacje demokratom. Wśród wielkich przegranych, którzy już wycofali się z wyścigu są Beto O'Rourke, Kamala Harris i Cory Booker.

W grze pozostaje sześć osób:

  • Joe Biden
  • Tulsi Gabbard
  • Bernie Sanders
  • Elizabeth Warren

Jednak realne szansę na zdobycie nominacji mają wyłącznie: Joe Biden, Bernie Sanders.

Prawybory w USA 2020. Kalendarium:

Debaty wśród Demokratów:

  • 14 stycznia

  • 7 lutego

  • 19 lutego

  • 25 lutego

  • 15 marca

  • kwiecień (dokładna data jeszcze nie jest znana)

  • 3 lutego - prawybory w stanie Iowa (pierwsze z kolei)

  • 3 marca - super wtorek

  • 13-16 lipca - Krajowa Konwencja Demokratów

  • 24-27 sierpnia - Krajowa Konwencja Republikanów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Superwtorek 2020: Wyniki. Kto wygra prawybory w USA? Kogo Demokraci wystawią przeciwko Trumpowi? Kandydaci, zasady, kalendarium - Portal i.pl

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski