Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Preferencje dla inwestorów po nowemu: weszły w życie szczegółowe przepisy dotyczące ulg. Każda gmina może być strefą ekonomiczną!

Zbigniew Bartuś
Zbigniew Bartuś
- Specjalne Strefy Ekonomiczne działają już od 24 lat. Wciąż na tych samych zasadach. Czas to zmienić i dostosować ich funkcjonowanie do zmieniających się trendów gospodarczych. Stawiamy na ambitne przedsięwzięcia, które będą miały pozytywny wpływ na naszą gospodarkę. Szerzej otwieramy się na MŚP, które dotychczas w niewielkim stopniu były reprezentowane w Strefach - tłumaczy minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.
- Specjalne Strefy Ekonomiczne działają już od 24 lat. Wciąż na tych samych zasadach. Czas to zmienić i dostosować ich funkcjonowanie do zmieniających się trendów gospodarczych. Stawiamy na ambitne przedsięwzięcia, które będą miały pozytywny wpływ na naszą gospodarkę. Szerzej otwieramy się na MŚP, które dotychczas w niewielkim stopniu były reprezentowane w Strefach - tłumaczy minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. Bartek Syta
Minął rok, odkąd Mateusz Morawiecki ogłosił rewolucyjne zmiany w systemie ulg i preferencji dla inwestorów. Cała Polska miała się stać specjalną strefa ekonomiczną. Co mogą zrobić władze gminy, by ustanowić na swoim terenie ulgi i przywileje inwestycyjne? – dopytują samorządowcy i potencjalni inwestorzy. Większość odpowiedzi znajdą w rządowym rozporządzeniu, które właśnie weszło w życie.

- Jaka jest rola samorządów lokalnych w realizacji Ustawy o wspieraniu nowych inwestycji z dnia 10 maja 2018 r.? Jej zapisy wydają się dosyć niejasne w zakresie przyznawania ulg – uważa Bogusław Pietrus z Fundacji Rozwoju Gospodarczo-Społecznego.

Zapytaliśmy o to Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, które opracowało i konsultowało przepisy w tej sprawie. Najważniejsza wiadomość jest taka, że 28 sierpnia premier Morawiecki podpisał rozporządzenie, które precyzuje, kiedy, gdzie i na jakich zasadach przedsiębiorca może skorzystać z preferencji (pełną treść zamieszczamy na stronie internetowej Dziennika Polskiego). Generalnie przedsiębiorcy mogą korzystać z pomocy publicznej oferowanej przez specjalne strefy ekonomiczne na terenie całej Polski (również na terenach będących własnością firm), a nie tylko na obszarach objętych granicami dotychczas istniejących stref. Uzyskanie ulgi jest możliwe po spełnieniu dwóch warunków: kryteriów ilościowych (poniesienie kosztów kwalifikowanych w określonej wysokości) oraz kryteriów jakościowych (opisanych dokładnie w rządowym rozporządzeniu).

- Na terenie przypisanym danej spółce, zarządzający obszarem jest zobowiązany do powołania rady rozwoju obszaru gospodarczego. W skład rady wchodzą przedstawiciele przedsiębiorców oraz jednostek samorządu terytorialnego. Do jej zadań należy m.in.: przedstawianie opinii i wniosków w sprawach dotyczących prowadzenia działalności na terenie obszaru oraz proponowanie kierunków działań na rzecz poprawy otoczenia przedsiębiorstw i rozwoju społeczno-gospodarczego obszaru. W ramach rady przedstawiciele samorządów lokalnych mogą zgłaszać swoje propozycje rozwiązań i usprawnień, które są m.in. dyskutowane na gremium rady – wyjaśnia MPiT.

A oto pełna treść rozporzadzenia oraz innych istotnych w tej sprawie aktów prawnych:
Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 28 sierpnia 2018 r. w sprawie pomocy publicznej udzielanej niektórym przedsiębiorcom na realizację nowych inwestycji
Ustawa z dnia 10 maja 2018 r. o wspieraniu nowych inwestycji
Rozporządzenie Ministra Przedsiębiorczości i Technologii z dnia 29 sierpnia 2018 r. w sprawie ustalenia obszarów i przypisania ich zarządzającym

Strefy ekonomiczne: w dowolnym miejscu Polski i bardziej dostępne dla mniejszych firm, prorozwojowe

Ministerstwo zapowiada, że wspierane będą inwestycje w wysokiej jakości miejsca pracy, zwłaszcza w miastach i miasteczkach, które gospodarczo się zwijają. Chodzi o to, by Polska rozwijała się bardziej równomiernie, by zanikały obszary wysokiego bezrobocia i biedy. Zainicjowana przez rząd ustawa o wspieraniu nowych inwestycji przewiduje rozszerzenie zachęt podatkowych na całą Polskę („z zachowaniem zasad dotyczących przeznaczenia terenu"), z kilkoma istotnymi „ale”.

Po pierwsze - preferencje podatkowe będą zależeć od miejsca, w którym przedsiębiorca zamierza inwestować oraz rodzaju inwestycji i jakości nowotworzonych miejsc pracy. Mówiąc najprościej: budujący pod Limanową supernowoczesną fabrykę smartfonów lub elementów do rakiet kosmicznych, oferujący zarobki na europejskim poziomie, otrzyma dużo wyższe wsparcie niż ten, kto chce stworzyć fabrykę konewek w Krakowie i płacić załodze stawki zbliżone do płacy minimalnej.

Takie podejście – zgodne ze strategią Unii Europejskiej, wyraźnie preferującej zrównoważony rozwój (temu służą m.in. środki z programów unijnych) - ma doprowadzić do poprawy innowacyjności i konkurencyjności lokalnych gospodarek, a nie tylko rozkwitu samych metropolii, które zasysały dotąd z terenu wszystko, co najlepsze.

Pomysł na przekształcenie Polski w „jedna wielką strefę ekonomiczną” jest generalnie przez przedsiębiorców i ekspertów chwalony. Wątpliwości budzi jedynie to, że przepisy decydujące o udzieleniu wsparcia i jego wysokości będą każdorazowo interpretowane przez urzędników. Co oznacza na przykład „wysoka jakość miejsc pracy”? Przedsiębiorca może rozumieć to pojęcie inaczej, a urzędnik decydujący de facto o rentowności danej inwestycji – inaczej.

Cieszy natomiast przestawienie akcentu z dużych i wielkich inwestorów na małe i średnie firmy – właśnie one mogą teraz sięgnąć po wsparcie, co powinno być impulsem dla ich rozwoju.

- Specjalne Strefy Ekonomiczne działają już od 24 lat. Wciąż na tych samych zasadach. Czas to zmienić i dostosować ich funkcjonowanie do zmieniających się trendów gospodarczych. Stawiamy na ambitne przedsięwzięcia, które będą miały pozytywny wpływ na naszą gospodarkę. Szerzej otwieramy się na MŚP, które dotychczas w niewielkim stopniu były reprezentowane w Strefach - tłumaczy minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.

Ustawa jest realizacją jednego z filarów Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju – Kapitału dla Rozwoju. Proponowane działania są komplementarne z innymi projektami Strategii, takimi jak Pakiet dla miast Średnich czy Program Wspierania Inwestycji o Istotnym Znaczeniu dla Gospodarki Polski.

- To z myślą o przedsiębiorstwach i razem z nimi projektowaliśmy nowe rozwiązania. Preferencje podatkowe będą uzależnione od miejsca inwestycji, jej charakteru i jakości tworzonych miejsc pracy. Te trzy jasne kryteria sprawią, że zostanie wykorzystany potencjał całego kraju. Przewidujemy, że prace nad ustawą zakończą się w Parlamencie w I kwartale 2018 r., tak by już na początku drugiego kwartału przedsiębiorcy mogli korzystać z udogodnień" – mówi wiceminister przedsiębiorczości Tadeusz Kościński.

Najważniejsze zmiany w pigułce

#PolskaStrefaInwestycji

Dotychczas obszar objęty wsparciem wynosił 25 tys. ha, czyli 0,08 proc. powierzchni kraju. Po zmianach, zachęty podatkowe będą dostępne w całej Polsce, na terenach, na których można prowadzić działalność gospodarczą. Celem zmian jest zwiększenie oferty atrakcyjnych terenów inwestycyjnych dla potencjalnych inwestorów. Ponadto firmy MŚP nie będą musiały przenosić się do Stref i inwestować z dala od dotychczasowego obszaru działania. Co ważne, zlikwidowana zostanie długotrwała i obciążająca przedsiębiorcę procedura zmiany granic SSE.

Jakość, a nie tylko ilość

Premiowane będą przede wszystkim przedsięwzięcia, które mają wpływ na konkurencyjność i innowacyjność regionalnych gospodarek, a w konsekwencji na rozwój gospodarczy Polski. Chodzi m.in. o transfer wiedzy, prowadzenie działalności B+R, rozwój klastrów, ale także zapewnienie korzystnych warunków dla pracowników, w tym tych wykraczających poza standardowe świadczenia z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. To między innymi różne formy podnoszenia kompetencji. Na plus będzie też przemawiać współpraca ze szkolnictwem zawodowym i tworzenie specjalistycznych klas.

Elastyczne okresy zwolnień podatkowych

Decyzja dotycząca preferencji wydawana będzie na czas określony – standardowo od 10 do 15 lat. Jednak im wyższa pomoc publiczna w regionie dozwolona przez Unię Europejską, tym dłuższy możliwy okres zwolnienia. Jednocześnie do czasu zakończenia działalności SSE, tj. do końca 2026 r., możliwe będzie wydłużenie czasu obowiązywania decyzji do 15 lat w przypadku terenów obecnie objętych statusem SSE. Nowa ustawa nie wprowadza żadnych zmian nabytych praw dla inwestycji, które działają już w SSE.

Wzmocniony system zarządzania

Spółki zarządzające Strefami odegrają nową rolę w przyciąganiu inwestycji. Będą głównym punktem kontaktu w regionie do obsługi inwestora, a także regionalnym koordynatorem udzielania pomocy publicznej w obszarze instrumentu zwolnień podatkowych i dotacji rządowych. Nastąpi rejonizacja – każda ze spółek będzie prowadzić działalności na terenach określonych powiatów (zostaną przypisane strefom w drodze rozporządzenia). Jeden punkt kontaktu dla inwestora zapewni kompleksową usługę, a także istotną pomoc w eliminacji barier inwestycyjnych (m.in. w skróceniu czasu procedur).

Wsparcie zrównoważonego rozwoju

Warunki uzyskania zwolnienia z podatku będą zależeć od wielkości firmy oraz od stopy bezrobocia w danym powiecie. Wymagane nakłady inwestycyjne zostaną dostosowane do możliwości firm, w zależności czy są to mikro, małe czy średnie przedsiębiorstwa. Uwzględniana będzie także sytuacja gospodarczo-społeczna na danym terenie, w tym zasada, że im wyższe bezrobocie w powiecie, tym niższe wymagane nakłady inwestycyjne. Premiowane będą też inwestycje w miastach średnich, tracących funkcje gospodarcze i społeczne. Na preferencje będą mogły liczyć również pozostałe regiony, w których występuje wysoki bezrobocie.

KONIECZNIE SPRAWDŹ:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Preferencje dla inwestorów po nowemu: weszły w życie szczegółowe przepisy dotyczące ulg. Każda gmina może być strefą ekonomiczną! - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski