Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prehistoria w Czchowie

Redakcja
Czy przed 3000 lat istniała na Grodzisku prehistoryczna osada? Archeolodzy zakończyli w tym roku wieloletnie wykopaliska na wzgórzu zamkowym w Czchowie, ale jeśli tylko będą fundusze na kontynuowanie badań, wrócą tam niezwłocznie. Tym bardziej że niedawno natrafiono na fragmenty naczyń glinianych, nie pochodzących ze słowiańskiego grodu. W nasypie wału znaleziono skorupy z odległej epoki brązu. Przypuszcza się, że przed 3000 lat istniała na czchowskim Grodzisku prehistoryczna osada.

Skorupy z epoki brązu

Skorupy z epoki brązu

Czy przed 3000 lat istniała na Grodzisku prehistoryczna osada?

 Archeolodzy zakończyli w tym roku wieloletnie wykopaliska na wzgórzu zamkowym w Czchowie, ale jeśli tylko będą fundusze na kontynuowanie badań, wrócą tam niezwłocznie. Tym bardziej że niedawno natrafiono na fragmenty naczyń glinianych, nie pochodzących ze słowiańskiego grodu. W nasypie wału znaleziono skorupy z odległej epoki brązu. Przypuszcza się, że przed 3000 lat istniała na czchowskim Grodzisku prehistoryczna osada.
 - Po wielu latach na miejsce to przybyli Słowianie i budując swój gród zgarnęli ziemię ze wzgórza wraz z przedmiotami związanymi z odległą prehistorią do wnętrza sypanego przez siebie wału. Możliwa jest także hipoteza, że na wzgórzu istniało grodzisko z epki brązu zaadaptowane po kilku tysiącach lat na gród słowiański - tłumaczą tarnowscy archeolodzy.
 Wiele intrygujących pytań i wątpliwości związanych z grodem w Czchowie pozostać może bez odpowiedzi, jeśli nie znajdą się pieniądze na dalsze badania.

(MAB)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski