Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prehistoryczna mapa nieba?

Redakcja
Na jednej ze ścian w jaskini znajduje się malowidło przedstawiające trzy postacie: byka, tajemniczego człowieka-ptaka oraz równie dziwnego ptaka na patyku. Oczy tych postaci reprezentują, zdaniem niemieckiego uczonego, trzy gwiazdy - Wegę, Deneb i Altair, wchodzące w skład konstelacji Letniego Trójkąta.

W słynnej jaskini Lascaux

Część liczących prawie 16,5 tys. lat malowideł naskalnych w słynnej jaskini Lascaux w centralnej Francji zinterpretowano jako prehistoryczną mapę nieba. Obrazu trzech jasnych gwiazd (Wega, Deneb i Altair), zwanych Letnim Trójkątem, a także grupy gwiazd znanych dziś pod nazwą Plejad dopatrzył się w rysunkach naskalnych w jaskini Lascaux dr Michael Rappenglueck z Uniwersytetu Monachijskiego.
 Obecnie te trzy gwiazdy są jednymi z najjaśniejszych obiektów widocznych na półkuli północnej w środku lata. Około 17 tys. lat temu ten obszar nieba nigdy nie chował się za horyzontem i prawdopodobnie najlepiej widoczny był wczesną wiosną.
 "Obraz" Letniego Trójkąta to nie jedyny dowód na to, że człowiek prehistoryczny interesował się niebem: w pobliżu wejścia do jaskini Lascaux znajduje się kompleks malowideł przedstawiających byka. Rysunek nad grzbietem byka przypomina Plejady (dobrze widoczna na niebie gromada 250 gwiazd, spośród których kilka można dostrzec gołym okiem), zwane też "Siedmioma Siostrami". Na rysunku byka znajdują się też inne punkty mogące reprezentować inne gwiazdy, sąsiadujące z Plejadami.
 Jest to tym bardziej interesujące, że w okolicy Plejad widoczne są gwiazdy, których układ powoduje, że od starożytności zwane były gwiazdozbiorem Byka. Interpretacja malunków w Lascaux dr Rappengluecka może być dowodem na to, że historia ludzkich skojarzeń tej części nieba z bykiem sięga wielu tysięcy lat wstecz.
 Według niemieckiego badacza, rysunki gwiazd wskazują, że nasi przodkowie dysponowali wiedzą większą niż dotąd sądziliśmy. Rappenglueck dowodzi, że odkryte w 1940 roku malowidła byków, koni i antylop nie są jedynie wyrazem talentu artystycznego. Można je uważać za przejaw wiedzy i przypuszczać, że jaskinia stanowiła coś w rodzaju prehistorycznego planetarium. - Malunki są mapami prehistorycznego kosmosu: ich niebo pełne było zwierząt i duchów-przewodników - podsumowuje Rappenglueck.
 Dr Rappenglueck jako mapę nieba określa także pochodzące sprzed 14 tys. lat malunki w jaskini Cueva di El Castillo w Hiszpanii (pasmo gór Pico del Castillo). Znajduje się tam wzór, układający się w linie krzywe, złożony z kropek i punktów. - Rzuca się w oczy, że to przedstawienie konstelacji, zwanej Koroną Północy - twierdzi Rappenglueck.
 Archeolodzy, którzy dotąd zapoznali się z wnioskami Rappengluecka zgadzają się, że są one wiarygodne i że być może odkrył on najstarszy dowód ludzkiego zainteresowania gwiazdami.

(PAP)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski