Premia niezgody

Redakcja
Nadal nie wiadomo, czy pracownicy ZOZ dla szkół wyższych w Krakowie otrzymają premię, obiecaną im w ubiegłym roku przez wicemarszałka Andrzeja Sasułę.

ZOZ dla szkół wyższych wypracował duży zysk, czy pracownicy z tego skorzystają?

Nadal nie wiadomo, czy pracownicy ZOZ dla szkół wyższych w Krakowie otrzymają premię, obiecaną im w ubiegłym roku przez wicemarszałka Andrzeja Sasułę.

   W piątek otrzymali pismo z Urzędu Marszałkowskiego, informujące, że decyzje w tej sprawie podejmie ostatecznie zarząd województwa. Najprawdopodobniej jednak spór będzie musiał rozstrzygnąć sąd.
   1 stycznia tego roku ZOZ dla szkół wyższych w Krakowie - obsługujący 40 tysięcy studentów i pracowników krakowskich uczelni - został przejęty przez Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej SCANMED, który wygrał przetarg na sprzedaż tej placówki ogłoszony przez marszałka. Wcześniej jednak, jesienią ubiegłego roku, wicemarszałek Andrzej Sasuła obiecał pracownikom wypłacenie premii, jeśli okaże się, że w 2004 roku zakład przyniesie zysk. Z przygotowanej wówczas listy wypłat wynika, że na premie dla wszystkich pracowników potrzeba ok. 200 tys. zł.
   Bilans za rok ubiegły został zakończony w kwietniu; wynikało z niego, że ZOZ osiągnął nadspodziewanie wysoki zysk - 614 tys. zł netto. Zgodnie z prawem, pieniądze te pozostają w dyspozycji marszałka. Radość pracowników była jednak krótka: okazało się, że - jak podkreślał wówczas wicemarszałek Andrzej Sasuła w rozmowie z "Dziennikiem" - przepisy zakazują wypłaty premii ludziom, którzy nie są już pracownikami zakładu podległemu marszałkowi.
   Pracownicy nie dali za wygraną. - Od kilku miesięcy czekamy na te pieniądze jak na zbawienie. Tym bardziej, że zarobki u nas są wyjątkowo niskie, m.in. dlatego, że niejednokrotnie rezygnowaliśmy z podwyżek na rzecz zakupu sprzętu medycznego. Ten zysk wypracowali ludzie i premia im się należy! - podkreśla Irena Braun, przewodnicząca NSZZ "Solidarność" w ZOZ dla szkół wyższych.
   Sprawa jednak komplikuje się coraz bardziej. Kilka dni temu okazało się, że 614 tys. zysku stopniało... o połowę. - Pierwsze 9 miesięcy funkcjonowania tej placówki przyniosło 300 tys. zł straty, natomiast ostatnie trzy miesiące - 614 tys. zł zysku. W efekcie zysk za cały rok to kwota ok. 300 tys. - wyjaśnia Krzysztof Kłos, dyrektor Departamentu Polityki Społecznej w Urzędzie Marszałkowskim.
   Pod koniec ubiegłego tygodnia wystosował on list do związków zawodowych ZOZ - dla szkół wyższych z informacją, że aktualnie sprawozdanie finansowe placówki za rok 2004 podlega badaniu przez biegłego rewidenta, zaś ostateczną decyzję o ewentualnej wypłacie premii podejmie Zarząd Województwa Małopolskiego. - Osobiście nie jestem orędownikiem tej sprawy, gdyż - po pierwsze - premia jest uznaniowa i marszałek nie ma obowiązku jej wypłacać, po drugie nie zgadzam się z proponowanym przez związki systemem, w którym premię otrzymuje każdy, niezależnie od efektów swej pracy - mówi. Dyrektor nie jest też pewny, czy - jeśli nawet zarząd województwa przychyliłby się do wniosku pracowników ZOZ - na premie wystarczy pieniędzy: marszałek musi bowiem jeszcze wypłacić odprawy dla byłego dyrektora, uregulować należności za ubiegłoroczne umowy-zlecenia, przekazać nowemu właścicielowi fundusze na odprawy jubileuszowe.
\\\*
   Ludzie są rozgoryczeni; wczoraj przyszli do redakcji "Dziennika" oświadczając, że nie ustąpią: uważają, że ostateczny bilans działalności ich zakładu jest efektem tzw. kreatywnej księgowości, zaś oni zostali oszukani. Sprawiedliwości będą szukać w sądzie: wniosek w tej sprawie jest już gotowy i wkrótce zostanie wysłany. DOROTA STEC-FUS

Wyższe mandaty od skarbówki z początkiem maja

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie