Premie od NFZ za wystawianie e-skierowań. Nowe zasady obowiązują od 1 lipca. Zobacz jak wygląda e-skierowanie

OPRAC.: Marek Długopolski
Od 1 lipca Narodowy Fundusz Zdrowia zapłaci więcej tym placówkom podstawowej opieki zdrowotnej i ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, które tradycyjne, papierowe skierowania zastąpią elektronicznymi dokumentami..

E-usługi w ochronie zdrowia

- To kolejne z rozwiązań promujących wdrożenie e-usług w ochronie zdrowia, które wpisują się w model płacenia za wynik – podkreśla Adam Niedzielski, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia. – E-skierowanie to kolejny, po e-recepcie, elektroniczny dokument, który umożliwia pełną, elektroniczną obsługę procesu skierowania na leczenie: od momentu wystawienia skierowania do momentu realizacji – dodaje.

A tak wygląda e-skierowanie
A tak wygląda e-skierowanie

Możliwość premiowania finansowego przychodni, które odchodzą od papierowych druków skierowań na rzecz tych elektronicznych, wprowadziły - podpisane 1 lipca przez prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia Adama Niedzielskiego - nowelizacje zarządzeń w sprawie warunków zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej i ambulatoryjnej opieki specjalistycznej – przypomina Aleksandra Kwiecień z Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Krakowie.

Zgodnie z nowymi przepisami, NFZ będzie mógł zwiększyć poziom finansowania poradni podstawowej opieki zdrowotnej, gdzie zatrudnieni lekarze do kierowania pacjentów na leczenie specjalistyczne oraz leczenie szpitalne wykorzystują e-skierowania. Dodatkowo premiowane będzie również umówienie choremu porady u specjalisty na podstawie e-skierowania w ciągu 2 godzin od momentu jego wystawienia – tak, by pacjent na własną rękę nie musiał szukać placówki, gdzie znajdzie potrzebną pomoc.

W przypadku ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, na wyższe finansowanie mogą liczyć te placówki, które wdrożą u siebie potrzebne rozwiązania informatyczne i zwiększą liczbę wystawianych e-skierowań oraz przyjmowanych na ich podstawie pacjentów. Wszystkie nowe zasady wypłacenia premii obejmą świadczenia udzielane po 1 lipca.

E-skierowania obowiązkowe od 8 stycznia 2021 r.

E-skierowania staną się obowiązkowe 8 stycznia 2021 r. Do tego momentu to do lekarza należy decyzja, czy skorzysta z tradycyjnej czy elektronicznej formy druku – przypomina NFZ. Te drugie stają się jednak coraz bardziej popularne. W pierwszych sześciu miesiącach tego roku medycy wystawiali średnio około13 tys. e-skierowań miesięcznie – ponad dwa razy więcej niż pod koniec ub. roku. W rekordowym maju sięgali po nie aż 26 tys. razy.

Regularnie rośnie również liczba placówek korzystających z e-skierowań. W całym kraju jest ich już 2443. W Małopolsce tego rodzaju rozwiązanie wdrożyło m.in. 85 krakowskich placówek, 11 tarnowskich i trzy bocheńskie, a lekarze z całego regionu łącznie wystawili już ponad 9 tys. e-skierowań.

E-skierowanie to ułatwienie

Taki dokument można uzyskać podczas teleporady czy wideoporady. Na dalsze konsultacje lekarskie czy badania diagnostyczne zapisać się bez wychodzenia z domu. Wystarczy skontaktować się z wybraną placówką telefonicznie i podać 4-cyfrowy kod – indywidualny dla każdego skierowania – oraz swój numer PESEL.

Elektroniczne druki skracają również sam proces rejestracji. Wszystkie dane, potrzebne do zapisania pacjenta, są bowiem pobierane automatycznie, po wpisaniu podanego przez niego kodu – przypomina Aleksandra Kwiecień.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie