Premier Izraela Benjamin Netanjahu po rozmowie z Morawieckim: "Nie można porównywać działań Polaków podczas Holokaustu do działań Żydów"

Kacper Rogacin / AIPKazimierz Sikorski AIPZaktualizowano 

Źródło: TVP.Info

Wideo

Zobacz galerię (1 zdjęcie)
Premier Mateusz Morawiecki odbył w niedzielę telefoniczną rozmowę z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu. Rozmowa była pokłosiem słów szefa polskiego rządu o "żydowskich sprawcach", którzy brali udział w Holokauście. Poniżej publikujemy oświadczenie Kancelarii Premiera po rozmowie.

Premier Mateusz Morawiecki odbył dziś telefoniczną rozmowę z Premierem Izraela, Benjaminem Netanjahu. Premierzy rozmawiali o losach ludzi - Żydów i Polaków pod okupacją niemiecką. Wyjaśnili także swoje stanowiska w odniesieniu do nowelizacji ustawy o IPN oraz szerszego zagadnienia, jakim jest konieczność wzmocnienia polsko-izraelskiego dialogu o pamięci historycznej.

Obie strony zgodziły się na powołanie wspólnych zespołów, w ramach których eksperci z obu krajów będą prowadzić - niczym nieskrępowane - badania historyczne, szczególnie dotyczące wydarzeń trudnych, o których rozmowa wymaga szczerości oraz odpowiedzialności, ale również wzajemnego szacunku i zrozumienia.

Premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że oba państwa powinny czuć się zobowiązane do intensywnego dialogu, ponieważ Żydzi, Polacy oraz przedstawiciele innych narodowości mieszkający na ziemiach polskich byli świadkami zagłady narodu żydowskiego – obywateli polskich narodowości żydowskiej – i eksterminacji elit, a także znacznej części narodu polskiego, przez III Rzeszę Niemiecką i Związek Radziecki. Znaczna większość polskich ofiar – z łącznej liczby 6 milionów – została wymordowana przez nazistowskich Niemców. Podczas wojny Polska straciła 22 proc. całej swojej populacji. Jako kraj i państwo – ucierpiała najwięcej wśród innych państw w Europie. Bezpowrotnie wymordowany został przez Niemców wspaniały naród Żydów polskich – dodał premier Morawiecki w rozmowie z premierem Netanjahu.

Szef polskiego rządu powiedział, że Polska nie zgadza się na zrównywanie niemieckich organizatorów i sprawców zbrodni z Narodami Ofiar. Jednak wśród narodów eksterminowanych - w tych strasznych czasach wojny i Holokaustu - były też osoby, które kolaborowały z okupantami, osoby, które współpracowały z hitlerowskimi Niemcami. Byli to przedstawiciele różnych narodowości, którzy podejmowali współpracę ze strachu przed śmiercią, w nadziei na przetrwanie swoje i najbliższych, a także z wielu innych powodów, w tym z chęci zysku lub innych, wymagających absolutnego potępienia pobudek. Wszystkie te przypadki wymagają wyjaśniania i badania. Żaden taki indywidualny przypadek, nie powinien obciążać odpowiedzialnością całych narodów, które były ofiarami hitlerowskiej, niemieckiej machiny śmierci.

Premier Polski dodał, że mówienie o tym jest częścią prawdy o II wojnie światowej. Nie wolno jej unikać. Trzeba jednak zawsze pamiętać o kontekście. Polskie Państwo Podziemne, działające w warunkach okupacji, wydawało wyroki śmierci na szmalcowników i morderców Żydów. Dialog o tej najtrudniejszej historii jest niezbędny, ale ta debata wymaga obustronnego zrozumienia. Strona polska liczy na kontynuację porozumienia, które zaowocuje wspólnym i godnym upamiętnieniem wszystkich ofiar tych strasznych wydarzeń i wyjawieniem prawdy o nich.

Premier Morawiecki opowiedział również o osobistych doświadczeniach jego matki, która przeżyła wojnę w Stanisławowie (dziś Iwano-Frankiwsk na Ukrainie) i która widziała losy Polaków mordowanych i wywożonych do łagrów przez komunistów, NKWD, a później również mordowanych przez Niemców. Te zaplanowane działania miały charakter totalnego zniszczenia szeroko rozumianych polskich elit, a także rzesz Polaków z różnych grup społecznych.

Mateusz Morawiecki zapewnił, że Polska chce dalej rozwijać blisko 1000-letnią współpracę między naszymi dwoma Narodami w oparciu o przyjazne relacje polityczne, pogłębione kontakty społeczne, edukacyjne i kulturalne. Wyraził nadzieję na wypracowanie wspólnego i spójnego stanowiska Polski i Izraela w kwestiach prawdy historycznej.

Szef polskiego rządu, przebywający na konferencji bezpieczeństwa w Monachium, podczas jednej z konferencji wdał się w dyskusję z izraelskim dziennikarzem, który - jak twierdził - stracił podczas wojny część rodziny, którą wydali Niemcom polscy sąsiedzi. Spytał premiera Morawieckiego, czy za wypowiedzenie tych słów będzie karany, zgodnie z ustawą o IPN.

CZYTAJ TEŻ | PIOTR ZAREMBA: WOJNA DOPIERO SIĘ ZACZYNA. MOŻE ONA ZATRUĆ DUSZE OBU NARODÓW NA SKALĘ NAM NIEZNANĄ

- Jest to niezmiernie istotne przede wszystkim aby zrozumieć, że oczywiście nie będzie to karane, postrzegane jako działalność przestępcza, jeżeli ktoś powie, że byli polscy zbrodniarze, tak jak byli żydowscy zbrodniarze, rosyjscy, ukraińscy, nie tylko niemieccy - odpowiedział Morawiecki. Słowa o "żydowskich zbrodniarzach" wywołały potężną burzę w izraelskich mediach i na najwyższych szczeblach tamtejszej polityki.

- Słowa premiera Morawieckiego, które wypowiedział tu, w Monachium, są oburzające. Jest tu problem z niezrozumieniem historii i z brakiem wrażliwości na tragedię naszego narodu. Będę nalegał na spotkanie z nim jak najszybciej - powiedział premier Izraela Benjamin Netanjahu.

"Premier Mateusz Morawiecki odbył dziś telefoniczną rozmowę z Premierem Izraela, Benjaminem Netanjahu. Premierzy rozmawiali o losach ludzi - Żydów i Polaków pod okupacją niemiecką. Wyjaśnili także swoje stanowiska w odniesieniu do nowelizacji ustawy o IPN oraz szerszego zagadnienia, jakim jest konieczność wzmocnienia polsko-izraelskiego dialogu o pamięci historycznej" - czytamy na stronie kancelarii premiera.

Po rozmowie z Mateuszem Morawieckim premier Izraela powiedział, że "nie ma podstaw do porównywania działań Polaków podczas Holokaustu do działań Żydów".

"Holocaust, ludobójstwo na Żydach popełnione przez niemieckich nazistów, był wyjątkowo przerażającą zbrodnią. W tych strasznych czasach, wśród wszystkich narodów byli ludzie, którzy zdobywali się na gesty największego miłosierdzia. Byli niestety i tacy, którzy odsłaniali najciemniejsze strony natury ludzkiej kolaborując z niemieckimi nazistami. Dialog o tej najtrudniejszej historii jest niezbędny, ku przestrodze. Taki dialog z Izraelem będziemy prowadzić" - napisał na twitterze Morawiecki po rozmowie z Netanjahu.

Do sprawy odniósł się również przewodniczący Światowego Kongresu Żydów (WJC) Ronald S. Lauder, potępiając „absurdalną i niesumienną" wypowiedź premiera Mateusza Morawieckiego. - Polski premier wykazał odrażającą ignorancję niesumiennym twierdzeniem, że tzw. „żydowscy sprawcy” byli częściowo odpowiedzialni za usiłowania nazistowskich Niemiec zlikwidowania europejskich Żydów - powiedział Lauder i zażądał „natychmiastowego odwołania i przeprosin ze strony polskiego rządu za te absurdalne i obraźliwe uwagi".

WYWIAD | JONNY DANIELS: DORASTAŁEM KARMIONY MITAMI O POLSKIM ANTYSEMITYZMIE. OKAZAŁO SIĘ, ŻE NIC TAKIEGO NIE MA

W dyskusji z izraelskim dziennikarzem Morawiecki dodał:

- Polskie ambasady musiały zareagować 260 tys. razy w 2017 roku, jeżeli chodzi o wyrażenie „polskie obozy śmierci”, „polskie obozy koncentracyjne”. Szanowni państwo, nie było czegoś takiego jak „polskie obozy śmierci”. Nie było „polskich obozów koncentracyjnych”. Były niemieckie, nazistowskie obozy koncentracyjne i sam fakt, że musimy to wyjaśniać bierze się z naszej historii. Przez 45 lat nie mogliśmy bronić się w tej kwestii. Nie było polskiego niepodległego państwa w tym czasie - mówił premier polskiego rządu.

Rząd chce powołać specjalny międzyresortowy zespół do walki z faszyzmem. Szef MSWiA Joachim Brudziński proponuje, by ministrowie i służby połączyły siły w walce z nienawiścią na tle rasowym.

Premier Mateusz Morawiecki popiera ten pomysł, a opozycja przypomina, że podobny zespół rząd niedawno zlikwidował. - Rozzuchwalenie, jakiego nabrały organizacje nacjonalistyczne i rasistowskie to Dżinn, którego PiS wypuściło z butelki. Teraz będą starali się go wepchnąć z powrotem. Życzę powodzenia. To jest sprzątanie po sobie samych - podsumował poseł Platformy Obywatelskiej Rafał Grupiński.

Wideo

Materiał oryginalny: Premier Izraela Benjamin Netanjahu po rozmowie z Morawieckim: "Nie można porównywać działań Polaków podczas Holokaustu do działań Żydów" - Polska Times

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 171

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.
.

Kolejny dowód.

zgłoś
.

Zobaczcie jakie to oczywiste - jakiś debil oplata, że Żydzi sami zorganizowali sobie obozy, w których sami się pozabijali.

zgłoś
?

Tak!
Jesteś!

Usiłujesz wmówić, że zamach do którego sprawcy się przyznali, na który są dowody - był dziełem zupełnie innych sił.

zgłoś
G
Gość z K-Koźla
W dniu 21.02.2018 o 16:49, Boguslaw napisał:

Dr.Ewa Kurek opowiadała że chcieli (Żydzi)otworzyć w getcie kasyno ale Niemcy powiedzieli że nie wypada.

Premier Polski  powiedział PRAWDĘ, która w oczy kole niektóre środowiska zarówno w Polsce, jak i w innych krajach, które nie zrobiły NIC aby ofiar  w niemieckich obozach koncentracyjnych było mniej.

Moja rodzina ukrywała sąsiadów pochodzenia żydowskiego  podczas okupacji niemieckiej , za co groziła śmierć całej rodzinie. Nie dostali za to medalu, bo nie chełpili się tym faktem- robili to jako katolicy  zgodnie z zasadami dekalogu. Pan premier powinien dodać, co robili zsowietyzowane grupy społeczeństwa żydowskiego, gdy 17 września 1939r bolszewicy wkroczyli na tereny wschodnich grabieży i po 1944r.Czy zachowywali się jak ludzie czy jak ....bestie w ludzkich skórach .

O tym historia MILCZY jak zaklęta!

Jak długo jeszcze?

zgłoś
B
Boguslaw
W dniu 21.02.2018 o 16:24, slepakostka napisał:

Biedotę (chasydzi) do komór gazowych a inteligencja żydowska całkiem znośnie żyła oczywiście do czasu. Możecie sobie wyobrazić że kromka czarnego chleba była opodatkowana przez żydowską radę no przecież ktoś musiał utrzymywać ten cały urzędniczy aparat a całkiem spory był.

Dr.Ewa Kurek opowiadała że chcieli (Żydzi)otworzyć w getcie kasyno ale Niemcy powiedzieli że nie wypada.
zgłoś
s
slepakostka
W dniu 21.02.2018 o 16:02, Boguslaw napisał:

Historyk żydowski, B. Mark, w książce pt. "Powstanie w getcie warszawskim" (Żydowski Instytut Historyczny, 1955) pisze: "Tylko 10 000 żyje w dostatku, nawet lepiej niż przed wojną. Widocznie dla tych 10.000 przywieziono w lutym 20 tysięcy litrów wódki. W tym czasie zarejestrowano oficjalnie 416 tysięcy Żydów, z czego 80 % biednych przymierających głodem... Cała działalność Judenratów, to jedno pasmo wołające o pomstę krzywd wobec biedoty. Gdyby był na świecie Bóg, to zniszczyłby gromami to gniazdo okrucieństwa, obłudy i grabieży... Wszystkie zarządzenia okupanta były przeprowadzane przez Judenrat, który organizuje łapanki na pracę przymusową... Niektórzy piastowali kilka urzędów jednocześnie, wyciągając dochód do 60 tysięcy miesięcznie, podczas gdy pisarz i pedagog Janusz Korczak w podaniu prosi o dwa posiłki dziennie, widać, że i tego jemu ojcowie miasta odmówili..."


Biedotę (chasydzi) do komór gazowych a inteligencja żydowska całkiem znośnie żyła oczywiście do czasu. Możecie sobie wyobrazić że kromka czarnego chleba była opodatkowana przez żydowską radę no przecież ktoś musiał utrzymywać ten cały urzędniczy aparat a całkiem spory był.
zgłoś
B
Boguslaw

Historyk żydowski, B. Mark, w książce pt. "Powstanie w getcie warszawskim" (Żydowski Instytut Historyczny, 1955) pisze: "Tylko 10 000 żyje w dostatku, nawet lepiej niż przed wojną. Widocznie dla tych 10.000 przywieziono w lutym 20 tysięcy litrów wódki. W tym czasie zarejestrowano oficjalnie 416 tysięcy Żydów, z czego 80 % biednych przymierających głodem... Cała działalność Judenratów, to jedno pasmo wołające o pomstę krzywd wobec biedoty. Gdyby był na świecie Bóg, to zniszczyłby gromami to gniazdo okrucieństwa, obłudy i grabieży... Wszystkie zarządzenia okupanta były przeprowadzane przez Judenrat, który organizuje łapanki na pracę przymusową... Niektórzy piastowali kilka urzędów jednocześnie, wyciągając dochód do 60 tysięcy miesięcznie, podczas gdy pisarz i pedagog Janusz Korczak w podaniu prosi o dwa posiłki dziennie, widać, że i tego jemu ojcowie miasta odmówili..."

zgłoś
w
wiesiek

a POpaprany Fjut Karpiński pluł na własny region mówiąc Ch z Tą Polską Wschodnią

zgłoś
K
Kulawa Jolka
W dniu 20.02.2018 o 10:44, Zgryźliwy napisał:

Gnój, to robisz ty, moja panno!!!

 

Kilkadziesiąt lat temu mój tata mówił do mnie " moja panno " , nie schlebiaj sobie :P

 

W którym miejscu robię gnój ?

zgłoś
Z
Zgryźliwy

Nie interesują mnie pyskówki na poziomie "Rydzol, Kaczor, Maciorewicz, antoni ze smoleńska" ! Stara forumowa mądrość mówi by nie dyskutować z głupim bo sprowadzi cię do swego poziomu i pokona doświadczeniem. Tyle! -_-

zgłoś
Z
Zgryźliwy

Nie interesują mnie pyskówki na poziomie "Rydzol, Kaczor, Maciorewicz, antoni ze smoleńska" ! Stara forumowa mądrość mówi by nie dyskutować z głupim bo sprowadzi cię do swego poziomu i pokona doświadczeniem. Tyle! -_-

zgłoś
U
Ucho Prezesa
W dniu 20.02.2018 o 12:51, Adam Antoni napisał:

Nie do Pana Szanowny Panie było skierowane pytanie.Pytania które zadałem Panu Zgryźliwemu nie były retoryczne tylko trzeba mieć chociaż odrobinę honoru, odwagi oraz jeden zwój kory mózgowej więcej od kury i zdolność samodzielnego myślenia  żeby na nie odpowiedzieć

 

Szanowny Panie Antoni,

forum to forum, jeśli chce Pan skierować do kogoś "osobiste" pytanie to proszę to zrobić przez wewnętrzną pocztę na forum.

 

PS. Proszę nie obrażać innych użytkowników insynuując brak zwojów czy kory mózgowej. Neurologiem Pan przecież nie jest. A może jest?

zgłoś
A
Adam Antoni
W dniu 20.02.2018 o 12:15, Ucho Prezesa napisał:

Wielce Szanowny Panie Antoni,Pańskie pytania pozostaną bez odpowiedzi, gdyż są pytaniami retorycznymi :)

Nie do Pana Szanowny Panie było skierowane pytanie.

Pytania które zadałem Panu Zgryźliwemu nie były retoryczne tylko trzeba mieć chociaż odrobinę honoru, odwagi oraz jeden zwój kory mózgowej więcej od kury i zdolność samodzielnego myślenia  żeby na nie odpowiedzieć

zgłoś
U
Ucho Prezesa
W dniu 20.02.2018 o 10:55, Adam Antoni napisał:

Czy twój nick wywodzi się  stąd, że twój guru czyli kaczyński jest największym zgryźliwym tetrykiem w Polsce?Na innym forum zadałem ci kilka pytań a ty niczym antoni ze smoleńska i berczyński z Polski uciekłeś... Dla czego wy -sPISkowcy boicie się nie wygodnych pytań?Nowogrodzka nie pozwala? A no tak - wszak wy LEMINGI z pisu jesteście i slepo za swoim wodzem :)Miłego dnia Zgryźliwy

 

Wielce Szanowny Panie Antoni,

Pańskie pytania pozostaną bez odpowiedzi, gdyż są pytaniami retorycznymi :)

zgłoś
p
pawel32

Na początek piszmy Żydowskie Obozy Koncentracyjne (NKWD). Żyd Naftaly Aronowicz Frenkel prowadził około 200 obozów koncentracyjnych NKWD w których naczelnikami bez wyjątku byli zydzi. To żyd Naftaly Aronowicz Frenkel wprowadził system „kotłów”, który zebrał takie żniwo na budowie Kanału Białomorskiego i w wielu innych, mniej znanych miejscach. To żyd Naftaly Aronowicz Frenkel sformułował spiżową regułę, która dotrwała niemalże do naszych czasów, a w Korei Płn. trwa nadal: „z więźnia musimy wycisnąć wszystko w ciągu pierwszych trzech miesięcy – potem nic nam po nim”. Całością obozów zarządzał żyd Beria.

O co tak naprawdę chodzi. Chodzi o zamach na największą z największych świętości! Polacy chcą być jak Żydzi, nie jak zwierzaki-goje! Stwierdzili, że chcą im zabrać HOLOKAUST! O to chodzi. Polacy chcą tego samego, co żydzi i nie chcą cicho siedzieć. Taki jest powód „agresji”, która jest skoordynowaną odpowiedzią na próbę ustawiania się na tym samym piedestale, gdzie stoi naród wybrany. Tego żydzi nie mogą wprost znieść i dlatego im puściły nerwy i zwieracze.

zgłoś
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3