Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Premier Mateusz Morawiecki przedstawia kolejne szczegóły „Dekalogu Polskich Spraw”. Co się w nich znalazło?

OPRAC.:
Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
PAP/Paweł Supernak
– Mamy szansę zbudować ponadpartyjną koalicję polskich spraw. „Dekalog Polskich Spraw” to nie program PiS, lecz oferta zawierająca punkty programowych innych partii – powiedział podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

Kolejne propozycje „Dekalogu Polskich Spraw”

W piątek szef rządu przedstawia kolejną część propozycji z „Dekalogu Polskich Spraw”.

Dziewiątym punktem „Dekalogu Polskich Spraw”, który Morawiecki przedstawił na piątkowej konferencji prasowej, jest „Piękna i czysta Polska”.

Postulat ten zakłada m.in. budowę nowych elektrowni szczytowo-pompowych, profesjonalny i opłacalny dla klientów system kaucyjny, rozwój fotowoltaiki na budynkach publicznych oraz ich termomodernizacja, rozwój biogazowni oraz walkę z „betonozą”. Ponadto, ten punkt dekalogu zakłada, że najcenniejsze polskie lasy zostaną objęte całkowitym zakazem wycinek.

– To wszystko jest bardzo ważne dla Polaków, aby Polska była coraz czystsza – przekonywał.

Bezpieczeństwo filarem programu

Szóstym filarem tego dekalogu jest bezpieczeństwo, czyli - jak zaznaczał - „silne służby dla bezpieczeństwa Polski dla bezpieczeństwa Polaków”. Oznacza to, że „kontynuowanie modernizacji polskiej armii, przeznaczenie 4 proc. PKB na obronność, które chcemy, aby UE wyjęła z procedury nadmiernego deficytu”.

Mateusz Morawiecki przekonywał, że kraje „nie mogą być karane za to, że inwestują w bezpieczeństwo swoje i także bezpieczeństwo innych”. Zaznaczył, że Polska dziś jest nie tylko biorcą bezpieczeństwa od NATO, ale też jego dostarczycielem „na wschodniej flance wschodnich rubieżach UE i NATO”

Premier podkreślał, że bezpieczeństwo „to także 50 procent wydatków na modernizację armii w ramach polskiej produkcji zbrojeniowej”. Mówił, że za jego słowami „już poszły czyny” i pieniądze z polskiego budżetu.

Zaznaczył, że bezpieczeństwo to też „program budowy bezpieczeństwa dla ludności cywilnej i również utworzenie kolejnego rodzaju sił zbrojnych, czyli wojsk bezzałogowych” oraz inwestycje w cyberbezpieczeństwo.

Siódmy filar „Dekalogu Polskich Spraw”

g

– Polska trwała i podmiotowa w sojuszach to siódmy filar „Dekalogu Polskich Spraw” – przekazał premier Mateusz Morawiecki. W

Szef rządu wskazał w tym kontekście strategiczną współpracę z USA w dziedzinie wojskowej, energetycznej i gospodarczej oraz brak zgody na zmianę traktatów o UE, która będzie ograniczać Polsce prawo weta.

Wymienił również wzmocnienie głosu Polski w UE poprzez pokazanie jedności narodowej w sprawach najważniejszych i dążenie do porozumienia z UE w sprawach nas dzielących.

Wśród kluczowych sojuszy Morawiecki zaakcentował NATO i relacje polsko-amerykańskie.

– Wspomnę tylko krótko, nie po to, by czynić komuś przytyki, ale żeby pokazać różnicę między tym, co czynili nasi poprzednicy, a co my robimy. Ogromne zwiększenie stanu liczebności wojsk amerykańskich na terytorium Polski i ogromny przypływ amerykańskiej broni na terytorium Polski – powiedział.

Morawiecki chce realizować postulaty PSL dla rolników

– Chcemy zrealizować punkty postulowane przez PSL dla rolników. Proponujemy fundusz stabilizacyjny za straty rolnicze, kontynuację dopłat do nawozów, uproszczenie prawa budowlanego dla gospodarstw – przekazał szef rządu.

Co znalazło się w propozycjach wcześniej?

W ubiegły piątek Mateusz Morawiecki przedstawił szereg propozycji programowych, których realizacją ma się zająć stworzony przez niego rząd. Zbiór propozycji został określony jako „Dekalog Polskich Spraw”. Wśród nich znalazły się m.in. rozwiązania zapewniające stabilność dla małych i średnich firm; ambitny rozwój Polski i bezpieczeństwo energetyczne czy wyższe wynagrodzenia i szanse na rozwój dzięki transformacji gospodarki.

Z kolei w poniedziałek szef rządu przedstawił kolejną część Dekalogu Polskich Spraw. Propozycje dotyczyły rodziny, seniorów, edukacji oraz zdrowia.

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Premier Mateusz Morawiecki przedstawia kolejne szczegóły „Dekalogu Polskich Spraw”. Co się w nich znalazło? - Portal i.pl

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski