Premiera piątego tomu „Dziejów Polski” prof. Andrzeja Nowaka

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
W Teatrze im. Słowackiego odbyła się uroczysta premiera książki prof. Andrzeja Nowaka "Dzieje Polski"
W Teatrze im. Słowackiego odbyła się uroczysta premiera książki prof. Andrzeja Nowaka "Dzieje Polski" Adam Wojnar
Udostępnij:
„Rzeczpospolita – imperium czy mocarstwo?” pod takim hasłem we wtorek w Teatrze im. Słowackiego odbyła się uroczysta premiera piątego tomu „Dziejów Polski” prof. Andrzeja Nowaka.

FLESZ - Omikron dotarł do Europy

We wtorek 30 listopada w Teatrze im. Słowackiego odbyła się uroczysta premiera piątego tomu „Dziejów Polski” prof. Andrzeja Nowaka, w której wzięli udział m.in. wojewoda małopolski Łukasz Kmita. Spotkanie rozpoczęło się odśpiewaniem Roty oraz programem artystycznym, podczas którego z recitalem poezji Cypriana Kamila Norwida w 200-lecie urodzin poety wystąpiła aktorka Halina Łabonarska, a pieśni patriotyczne wykonał Jan Kowalczyk - śpiewak operowy bas-baryton.

Piąty tom „Dziejów Polski” prof. Andrzeja Nowaka obejmuje lata od 1572 do 1632, wprowadza w czasy określane epoką królów elekcyjnych, w którym Rzeczpospolita trzykrotnie zmierzyła się z bezkrólewiem. „Przed nowymi władcami Rzeczypospolitej rysowały się trudne zadania. Wewnątrz kraju coraz potężniejsze stawały się rody magnackie, stanowiące realną siłę polityczną zwalczającą obóz królewski. Zewnętrznie najgroźniejsze były tendencje ekspansjonistyczne Moskwy oraz Szwecji” – czytamy w zapowiedzi książki.

- Ten tom, który zamyka się zaledwie w sześćdziesięciu latach: 1572- 1632 w pewnym sensie jest kontynuacją tej epoki, którą nazywamy złotym wiekiem, a ja pozwoliłem sobie nazwać „trudnym złotym wiekiem”. Już wówczas zaistniała ta trudność, z która mierzyć się musieli bohaterowie kolejnego tomu – mieszkańcy Rzeczpospolitej przełomu wieku XVI i XVII. To wyzwanie reformacji, nowych podziałów religijnych i nowych burz politycznych, które wiązały się z historią polskiej wolności – mówił prof. Andrzej Nowak. - To właśnie w owych sześćdziesięciu latach imperium, nie tylko w znaczeniu imperium polskiego ducha, będzie kontynuowało kolejne słoje tego drzewa, które rośnie od tysiąca pięćdziesięciu pięciu lat w naszej historii – dodaje.

Autor „Dziejów Polski” – prof. Andrzej Nowak, historyk Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie jest kierownikiem Zakładu Historii Europy Wschodniej, a także Zakładu Historii Europy Wschodniej i Studiów nad Imperiami XIX i XX wieku w Instytucie Historii PAN. Prof. Andrzej Nowak specjalizuje się w dziejach rosyjskiej myśli politycznej oraz stosunkach polsko-rosyjskich w XIX i XX w.

Seria „Dziejów Polski” autorstwa prof. Nowaka ukazuje się nakładem krakowskiego wydawnictwa Biały Kruk od 2014 roku, do tej pory opublikowane zostały tomy „Dzieje Polski. Skąd nasz ród” obejmujący okres do 1202 r., tom 2. „Od rozbicia do nowej Polski” opisujący historię kraju w latach 1202–1340, tom 3. - „Królestwo zwycięskiego orła” obejmujący lata 1340–1468, od rządów Kazimierza Wielkiego do panowania Kazimierza Jagiellończyka oraz tom 4. „Trudny złoty wiek” skupiający się na latach 1468–1572.

- Obserwuję w tym tomie dramatyczne zmagania wolności – tej wolności zakochanej w sobie, obywatelskiej – z tym, co jest nie mniej potrzebne, by dom ocalić, by cieszyć się jego wolnością wewnętrzną, a mianowicie z siłą, która okazujemy na zewnątrz, żeby ten dom obronić – mówił historyk o swojej najnowszej publikacji z serii „Dzieje Polski”. - Wybór między dobrem Rzeczpospolitej i dobrem własnym, które nie zawsze jest zgodne z dobrem wspólnym, obserwuję w owym tomie.

Historyk spogląda także w inny sposób niż jego poprzednicy na jedne z czołowych postaci epoki, podkreślając także, że to właśnie wówczas rozpoczął się kryzys Rzeczypospolitej.

Podczas wydarzenia prof. Wojciech Polaka wygłosił wykład o hetmanie Stanisławie Żółkiewskim i kampanii moskiewskiej w latach 1610-1612 wygłosił, a prof. Krzysztof Ożóg wprowadził w tematykę dotyczącą reformy Kościoła i rozwoju szkolnictwa na przełomie XVI i XVII w. Wydarzenie poprowadziła prezenterka Anna Popek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Materiał oryginalny: Premiera piątego tomu „Dziejów Polski” prof. Andrzeja Nowaka - Gazeta Krakowska

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie