- Punkt ciężkości interpretacji przesunął się z dojrzewania do ofiary Wandy, do tego, że jest to opera o sile nadziei i wiary – mówi reżyser Waldemar Zawodziński przywołując prapremierowe spektakle.
Jak podkreśla kompozytorka, Joanna Wnuk-Nazarowa, „Wanda” Norwida nie jest legendą o Wandzie, która nie chciała Niemca. Według poety dziewczyna kocha Rytygera i to z wzajemnością. Na szali kładzie romantyczną miłość i obowiązek wobec ojczyzny. Twórcy opery mówią więc o Wandzie-polityczce, pięknej, mądrej wojowniczce, z którą Rytyger chce „iść na Rzym”.
- To opowieść o pięknej, lecz niemożliwej do spełnienia miłości, o obowiązku i odpowiedzialności, o wyborach, które ważą o życiu lub śmierci. Postaci nakreślone przez Norwida są w tym misterium dalekie od jednowymiarowości, niesłychanie prawdziwe - podkreśla Joanna Wnuk-Nazarowa. - Wanda chce Rytygera, ale wie, że wschód i zachód to dwa żywioły, których nie da się pogodzić. Norwid był świetnym psychologiem, to widać jak portretuje bohaterów. Rytyger i Wanda to są dwa różne światy – dodaje kompozytorka.
- Na Wawelu myślałam o Wandzie jako delikatnej kobiecie, która – jak wiele kobiet – spełnia swoją powinność, nie do końca ma szansę dyskutować ze swoim losem. Dziś widzę w Wandzie symbol nieprawdopodobnej siły, która nie jest agresywna. Jeszcze bardziej ta postać zaczęła mi imponować, ponieważ dostrzegłam w niej siłę spokoju – dodaje Wanda Franek, solistka wykonująca tytułową partię. - Trudno nie pomyśleć o dedykacji dla wszystkich naszych współczesnych rządzących, mówiącej o tym, że siła i przywództwo to zobowiązanie i służba. Mam nadzieję, że „Wanda”, która narodzi się na scenie Opery Krakowskiej będzie takim symbolem siły.
"Wanda" Joanny Wnuk-Nazarowej jest nie tylko drugą na świecie - po „Vandzie” Antonina Dvořáka - ukończoną i wystawioną operą poświęconą tematyce legendarnej polskiej władczyni. To pierwsza opera w katalogu kompozytorki – unikatowe na skalę światową dzieło muzyczne adaptujące tekst Norwida do warunków scenicznego wykonania operowego.
Prapremiera miała miejsce we wrześniu 2021 roku na Wawelu - wybór czasu i miejsca realizacji prawykonania dzieła nie są przypadkowe. To właśnie na Zamku Królewskim na Wawelu i jego przedpolu rozgrywa się akcja misterium Norwida. Również tam, w Krypcie Wieszczów Narodowych w Katedrze Wawelskiej odbył się dwadzieścia lat temu – w 2001 roku – symboliczny pochówek Cypriana Kamila. Zaprezentowany w 2021 roku spektakl był jednym z najważniejszych wydarzeń obchodów „Roku Cypriana Kamila Norwida” w 200. rocznicę urodzin poety, prozaika i dramatopisarza.
Po raz pierwszy na scenie Opery Krakowskiej widzowie zobaczą „Wandę” 1 kwietnia. Jak podkreślają twórcy, będzie to nowa inscenizacja, w odmiennej scenografii, kostiumach , w poszerzonej choreografii.
Spektakl będzie powtórzony 2, 4 i 5 kwietnia. Widzowie uczestniczący w pokazie w niedzielę, 2 kwietnia, po obejrzeniu opery będą mogli wziąć udział w premierze filmu o kompozytorce oraz w spotkaniu z Joanną Wnuk-Nazarową. Dokument Violetty Rotter-Kozery "Pod presją dźwięku i słowa" to opowieść o najważniejszych wydarzeniach z życia zawodowego, artystycznego i prywatnego kompozytorki, którego osią są przygotowania do prawykonania "Wandy" w 2021 roku na Dziedzińcu Arkadowym Zamku Królewskiego na Wawelu.
Na scenie w roli tytułowej Wanda Franek (1 i 2.04) oraz Elżbieta Wróblewska (4 i 5.04), partie Grodnego wykona Tomasz Konieczny (1 i 2.04) oraz Szymon Kobyliński (4 i 5.04), zaś w postać Rytygera/Skalda wcielą się Andrzej Lampert (1 i 2.04) i Pavlo Tolstoy (4 i 5.04), a partie Panny wykonają Paula Maciołek (1 i 2.04) i Zuzanna Caban (4 i 5. 04).
Nad elementami scenicznej wersji pracował zespół odpowiedzialny za realizację wawelskiej premiery, w tym Michał Klauza (kierownictwo muzyczne), Waldemar Zawodziński (reżyseria, scenografia, multimedia), Maria Balcerek (kostiumy) i Janina Niesobska (choreografia).
Polskie Wydawnictwo Muzyczne zapowiedziało wydanie prawykonania "Wandy" na Wawelu na krążku Blu-ray.
Spadek liczby miejsc na rynku pracy
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?