Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Premiery filmowe

Urszula Wolak
Urszula Wolak
„Gimme Danger”, czyli The Stooges
„Gimme Danger”, czyli The Stooges fot. materiały prasowe

„Gimme Danger”
Reż. Jim Jarmusch, USA
{ARS, Mikro, Kino Pod Baranami}

Jim Jarmusch, twórca „Broken Flowers” i „Patersona”, swoim nowym filmem składa hołd legendarnej grupie The Stooges i jej liderowi - Iggy’emu Popowi.

Przesiąknięty punkową energią „Gimme Danger” nie jest jednak fanowską laurką. Iggy Pop i myzycy z The Stooges zdradzają Jarmuschowi historie swoich wzlotów i upadków, blaski i cienie niebezpiecznego życia, a także wspominają największe prowokacje. Motywem przewodnim filmu jest poszukiwanie wolności i twórczej niezależności. W filmie pojawiają się fragmenty ich niezapomnianych koncertów i największe przeboje, takie jak „No Fun” czy nieśmiertelne „I Wanna Be Your Dog”.

Reżyser tak powiedział o swoim filmie: „Podobnie jak The Stooges i ich muzyka,

jest trochę szalony, chaotyczny, pełen emocji, zabawny, prymitywny, a jednocześnie wyrafinowany w najbardziej nieokrzesany sposób. Niech żyją The Stooges!”.

Jim Jarmusch jest dziś jednym z najciekawszych reżyserów niezależnych. Kiedy zaczynał w Nowym Jorku początku lat 80. był mocno związany z tamtejszym środowiskiem nowofalowym. Poza filmami realizuje również teledyski m.in. Toma Waitsa, Neila Younga i Talking Heads. W jego filmach często występują znani muzycy, np. Joe Strummer, Tom Waits, John Lurie, Iggy Pop, członkowie zespołów The White Stripes czy Wu-Tang Clan.

„Z innego świata”
Reż. Nicole Garcia, Francja
{ARS, Cinema City Bonarka }

Gabrielle (Marion Cotillard) pochodzi z małego miasteczka na południu Francji, gdzie marzenia o prawdziwej, przepełnionej namiętnością miłości uchodzą za skandaliczne i szalone. W czasach, w których liczą się przede wszystkim stabilizacja i bezpieczeństwo, rodzice dziewczyny, wbrew jej woli, wydają ją za mąż za José (Alex Brendemühl), uczciwego i pracowitego hiszpańskiego farmera.

Kiedy po latach spokoju u boku męża, Gabrielle wyjeżdża do uzdrowiska w Alpach i poznaje tam André (Louis Garrel), przystojnego żołnierza, który rozpala w niej od dawna skrywane żądze, w jej życiu na nowo pojawiają się pasja i namiętność. Tym razem Gabrielle jest zdeterminowana, by podążać za swoimi pragnieniami.

Marion Cotillar jest dziś jedną z najpopularniejszych francuskich aktorek. Za rolę Edith Piaf w filmie „Niczego nie żałuję” otrzymała Oscara. Wraz z filmem Tima Burtona „Duża ryba” rozpoczęła się jej międzynarodowa kariera. Kolejnymi ważnymi krokami dla Marion było dołączenie do gwiazdorskiej obsady filmu „Bardzo długie zaręczyny” Jeuneta i występ w obrazie „Innocence”, gdzie wcieliła się w postać czarującej nauczycielki tańca.

Dziś na ekranach polskich kin możemy ją oglądać także w filmie „Sprzymierzeni” u boku Brada Pitta, o romans z którym na planie podejrzewała ją plotkarska prasa.

„Nieznajoma dziewczyna” - mroczny film, choć nie kryminał
Reż. Jean-Pierre i Luc Dardenne, Francja
{ARS, Mikro, Paradox, Kino Pod Baranami}

Kiedy lekarka Jenny uczy swojego praktykanta przestrzegania godzin pracy, jeszcze nie wie, że respektowanie tych zasad wkrótce zmieni i jej życie. A stanie się tak, ponieważ do jej drzwi - już po godzinach pracy - zapuka pewna młoda kobieta...

Jenny nie otworzy, a nazajutrz, na placu budowy blisko kliniki, w której pracuje, policja znajdzie ciało tajemniczej kobiety. Teraz - trapiona wyrzutami sumienia - Jenny chce na własną rękę ustalić tożsamość zmarłej i zapewnić jej godny pochówek. Choć znajdują się w nim mroczne wątki, najnowszy film dwukrotnych zdobywców Złotej Palmy w Cannes nie jest kryminałem.

Bracia Dardenne portretują zamknięte środowisko lekarskie, skupione wokół swojej pracy, nawet czas wolny spędzające we własnym gronie. To typowa klasa średnia Belgii, nastawiona na konsumpcję i niedostrzegająca otaczającej ich biedy. Przypadkowa śmierć tytułowej nieznajomej dziewczyny pozwala zajrzeć do środowiska, z którego istnienia mało kto zdaje sobie sprawę.

Pochodzący z Belgii Bracia Dardenne zyskali międzynarodowy rozgłos w połowie lat 90., tworząc film „Obietnica”. Dwukrotnie zdobyli Złotą Palmę na Festiwalu Filmowym w Cannes (w 1999 roku za „Rosettę” i 2005 roku za „Dziecko”). Z kolei w 2011 roku zdobyli Grand Prix w Cannes za film „Chłopiec na rowerze”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski