Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Premiery filmowe

Urszula Wolak
Urszula Wolak
„Moonlight” walczy w tym roku o Oscary w najważniejszych kategoriach, w tym o tytuł najlepszego filmu
„Moonlight” walczy w tym roku o Oscary w najważniejszych kategoriach, w tym o tytuł najlepszego filmu Fot. archiwum

„Milczenie”
Reż. Martin Scorsese, USA
{Agrafka, ARS, Cinema City, Kijów, Mikro, Multikino, Pod Baranami}

Inspirowany autentycznymi wydarzeniami i zrealizowany z niezwykłym rozmachem najnowszy film Martina Scorsese. Przez trzydzieści lat wybitny reżyser przygotowywał adaptację od dawna go fascynującej, słynnej powieści Shusaku Endo. Trzydzieści lat po „Misji” powstało kolejne filmowe arcydzieło ukazujące ludzi żyjących w czasach wielkich napięć i konfliktów religijnych. W rolach głównych Andrew Garfield, Adam Driver oraz Liam Neeson.

XVII wiek. Dwóch młodych jezuitów pokonuje tysiące kilometrów, aby potajemnie przedostać się do Japonii, gdzie toczy się bezwzględna walka z chrześcijaństwem. Misjonarze poszukują swojego nauczyciela - słynącego z odwagi kapłana, o którym krążą plotki, że wyrzekł się wiary katolickiej i został buddyjskim mnichem. To, czego doświadczą, wystawi ich umiejętności przetrwania, a także wszystko, w co wierzą, na najcięższą próbę.

„Moonlight”
Reż. Barry Jenkins, USA
{Agrafka, ARS, Cinema City Bonarka/Galeria Kazimierz, Kijów, Kika, Mikro, Mikro Bronowice, Pod Baranami]

Uhonorowana ponad 140 nagrodami ponadczasowa opowieść o relacjach międzyludzkich i odkrywaniu siebie. Kronika życia czarnoskórego chłopca, dorastającego w jednej z najniebezpieczniejszych dzielnic Miami i starającego się znaleźć swoje miejsce w świecie. Na drodze ku dorosłości i pełnej akceptacji swojej tożsamości spotyka mężczyznę, który nieoczekiwanie zastępuje mu nieobecnego ojca.

Film Jenkinsa to portret współczesnego życia społeczności afroamerykańskiej i jednocześnie bardzo osobista i poetycka medytacja, zaduma nad tożsamością, rodziną, przyjaźnią i miłością. Oparty na sztuce „In Moonlight Black Boys Look Blue” Tarella Alvina McCraney’a, film Jenkinsa jest rozbrajającym i momentami nieznośnie wręcz osobistym filmem, ale także palącym dokumentem społecznym, surowym spojrzeniem na amerykańską rzeczywistość oraz filmowym wierszem skomponowanym ze światła, muzyki i wyrazistych ludzkich twarzy.

„Był sobie pies”
Reż. Lasse Hallström, USA
{Cinema City, Multikino}

Najlepszym przyjacielem człowieka jest pies, to fakt. A kto jest najlepszym przyjacielem psa? Bailey, czworonożny bohater tej opowieści nie ma wątpliwości: jego psie życie ma sens tylko u boku pewnego chłopca o imieniu Ethan. Gdy obaj są szczeniakami, wszystko sprowadza się do zabawy.

Gdy dorastają, Ethan zamiast za piłką ugania się za dziewczynami, czasem wdaje się w bójkę - wtedy trzeba gryźć wroga w kostkę, a gdy zbije szybę sąsiadów, ktoś musi wziąć winę na siebie. Bailey jest więc szczęśliwy, bo jak każdy pies chce czuć się w życiu potrzebny. Nadchodzi jednak moment, w którym drogi przyjaciół się rozchodzą, a życie Ethana przestaje rozpieszczać. Wtedy Bailey musi wykazać się nad-psią siłą, by odnaleźć przyjaciela i podać mu pomocną łapę.

„PolandJa”
Reż. Cyprian T. Olencki, Polska
{Cinema City, Mikro, Mikro Bronowice, Multikino}

Najdziksze historie zdarzają się ludziom w najmniej odpowiednich momentach. „PolandJa” to pełna humoru opowieść o tym, jak (nie) radzimy sobie z rzeczywistością, która nas otacza. Akcja filmu rozgrywa się w ciągu 24 godzin, podczas których bohaterowie przeżywają pasmo zabawnych perypetii, radykalnie zmieniających ich życie. Jest ostro, zabawnie i wzruszająco.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski