Premiery filmowe

MISI
Nostalgia anioła
Nostalgia anioła
{MULTIKINO, ARS, CINEMA CITY BONARKA, GALERIA KAZIMIERZ, PLAZA, ZAKOPIANKA} Nostalgia anioła

Nostalgia anioła

Reżyseria: Peter Jackson. Występują: Saoirse Ronan, Mark Wahlberg, Susan Sarandon.

W 2002 roku na rynku wydawniczym pojawiła się powieść autorstwa Alice Sebold "The Lovely Bones" - i niemal z dnia na dzień stała się przebojem rynku wydawniczego, zyskując szerokie rzesze zwolenników zarówno wśród czytelników, jak i krytyków na całym świecie. Mroczna opowieść o morderstwie dziewczynki z przedmieść prowadzona była niezwykle ciekawą narracją "zza grobu" i dawała wyjątkowe, niezwykle osobiste spojrzenie na wyobrażenie o życiu po śmierci. Powieść Sebold natychmiast po wejściu na rynek wydawniczy stała się jedną z najszerzej dyskutowanych pozycji literackich ostatniej dekady. Wśród milionów jej czytelników znalazł się też jeden z obdarzonych najbardziej fascynującą wyobraźnią filmowców naszych czasów: Peter Jackson (trylogia "Władca pierścieni"). Jak mówi: - Powieść Alice Sebold jest jedną z tych wspaniałych książek, przy których nie wiemy do końca, gdzie ta historia nas zaprowadzi. To bardzo mocna, przejmująca i emocjonalna opowieść. Dla filmowca taki materiał jest niezwykle inspirujący.

Filmowa opowieść nakręcona przez uhonorowanego Oscarem Jacksona rekonstruuje książkową historię czternastoletniej Susie Salmon, zamordowanej w drodze do domu w grudniu 1973. Dziewczynka obserwuje to, co dzieje się po jej śmierci - emocjonalne zmagania rodziny i pozostawanie mordercy na wolności - z perspektywy nieba. W swoim nowym, tajemniczym świecie pozostaje rozdarta pomiędzy pragnieniem zemsty, a dążeniem do uzdrowienia trawionej tym brutalnym doświadczeniem rodziny. Susie pragnie, żeby jej rodzina pogodziła się z jej stratą i potrafiła nadal żyć szczęśliwie. To, co rozpoczyna się jako szokujące morderstwo, przeradza się w trzymającą w napięciu, bogatą wizualnie podróż przez więzi pamięci, miłości i nadziei, prowadząc widza do zaskakującego zakończenia.

W zbierającym doskonałe recenzje na całym świecie filmie Jacksona zagrali: nominowany do Nagrody Akademii Mark Wahlberg i laureatki Oscara - Rachel Weisz i Susan Sarandon, którym na ekranie partnerują: Stanley Tucci, Michael Imperioli oraz nominowana do Oscara Saoirse Ronan w roli Susie Salmon.

(MISI)

Agora

{MULTIKINO, CINEMA CITY GALERIA KAZIMIERZ, ZAKOPIANKA}

Reżyseria: Alejandro Amenabar. Występują: Rachel Weisz, Max Minghella, Oscar Isaac.

Aleksandria, początek V wieku naszej ery. Rozwija się chrześcijaństwo. Dawos to niewolnik zakochany w swej pięknej pani, wybitnej filozofce i astronomce Hypatii. Podczas gdy Hypatia ze wszystkich sił stara się uratować od zapomnienia wiedzę i mądrość starożytnego świata przed narastającym fundamentalizmem religijnym, Dawos jest rozdarty pomiędzy miłością a nową religią, która obiecuje wolność. W dodatku o względy Hypatii ubiega się należący do elity miasta Orestes.

Reżyser filmu Alejandro Amenabar to jeden z najbardziej znanych twórców kina hiszpańskiego, który odniósł oszałamiający, zarówno artystyczny, jak i komercyjny, sukces. Zrealizowany przez niego thriller SF "Otwórz oczy" stał się przebojem hiszpańskich kin, a amerykański gwiazdor Tom Cruise wykupił do niego prawa i zrealizował remake - "Vanilla Sky". Kolejny film grozy autorstwa Amenabara, "Inni", odniósł wielki sukces w Stanach Zjednoczonych, gdzie jego premiera odbyła się wcześniej niż w Hiszpanii. Natomiast poruszające "W stronę morza" zdobyło Oscara za najlepszy film nieanglojęzyczny oraz 58 innych międzynarodowych nagród.
- Cztery lata temu, gdy nakręciłem "W stronę morza", co było dla mnie bardzo osobistym doświadczeniem, nie mogłem sobie nawet wyobrazić, że mój kolejny film będzie opowiadał o Rzymianach i chrześcijanach w starożytnym Egipcie - mówi Amenabar. - Ale na tym przecież polega piękno mojego zawodu: możesz uwolnić swoją ciekawość i zbadać tak fascynujący świat, jak Aleksandria na przełomie IV i V wieku naszej ery. Można sobie wyobrazić świątynie, ulice, ludzi. I powołać to wszystko do życia na ekranie - dzięki pasji i pieniądzom.

Hiszpańska Akademia Filmowa przyznała "Agorze" siedem nagród Goya, zwanych często hiszpańskimi Oscarami, w tym za najlepszy scenariusz oryginalny, zdjęcia, scenografię i kostiumy (rekord w dziedzinie liczby zdobytych nagród Goya dzierży inny film Amenabara, "W stronę morza" - aż czternaście statuetek). Niewątpliwie mieszkający w Hiszpanii chilijski reżyser jest jednym z ulubieńców hiszpańskiej kinematografii i hiszpańskiej publiczności: "Agora" zgromadziła w tym kraju ok. 3,5 miliona widzów.

(MISI)

Beats of Freedom - Zew wolności

{MULTIKINO, ARS, CINEMA CITY BONARKA, GALERIA KAZIMIERZ, PLAZA, ZAKOPIANKA, KIJÓW.CENTRUM}

Reżyseria: Leszek Gnoiński, Wojciech Słota. Występują: Marek Niedźwiecki, Jurek Owsiak, Krzysztof Skiba.

Dokument muzyczny o narodzinach rocka w Polsce. W czasach, gdy życie w naszym kraju kontrolował reżim, muzyka stała się fenomenem o kolosalnej sile rażenia. Żelazna kurtyna nie była w stanie zatrzymać rocka, a młodzi ludzie dzięki tej muzyce odnaleźli swoją przestrzeń wolności. Polski rock od początku stał w kontrze do zastanej rzeczywistości. Piosenki kruszyły stereotypy i tworzyły więzi między ludźmi. Swoistą enklawą wolności stał się festiwal w Jarocinie, barwnie pokazany w filmie dzięki niepublikowanym dotąd materiałom archiwalnym. W filmie o swoich muzycznych fascynacjach i dokonaniach tamtych lat opowiadają m.in.: Marek Niedźwiecki, Krzysztof Skiba, Jurek Owsiak, Kazik Staszewski (Kult), Muniek Staszczyk (T.Love), Kora Jackowska (Maanam), Tomek Lipiński (Tilt i Brygada Kryzys), Krzysztof Skiba i Krzysztof Grabowski (Dezerter).

- Rock był jedną z ważniejszych dziedzin, które mnie ukształtowały - komentuje reżyser filmu Leszek Gnoiński. - Tym filmem chciałem oddać hołd ludziom, którzy wpłynęli na moje postrzeganie świata, a następnym pokoleniom przypomnieć, czym ta muzyka była kiedyś i czym - mamy nadzieję - może być w przyszłości. Ta niezapomniana muzyczna podróż w czasie stała się możliwa dzięki zachowanym unikalnym, nierzadko wstrząsającym nagraniom z ostatnich 50 lat. Tamta rzeczywistość dodawała muzyce niesamowitej siły, ale gdy wybuchł stan wojenny miałem dopiero 10 lat i niekoniecznie rozumiałem znaczenia tekstów. Niemniej moje muzyczne fascynacje z lat 80. mocno wpłynęły na to, co robię dziś, a przecież warto opowiadać historie o tym, co dla nas ważne.
(MISI)

Różyczka

{MULTIKINO, ARS, CINEMA CITY BONARKA, GALERIA KAZIMIERZ, PLAZA, ZAKOPIANKA, KINO POD BARANAMI}

Reżyseria: Jan Kidawa-Błoński. Występują: Andrzej Seweryn, Magdalena Boczarska, Robert Więckiewicz.

Warszawa, 1967 rok. Atrakcyjna Kamila Sakowicz (Magdalena Boczarska) ma romans z Romanem Rożkiem (Robert Więckiewicz). Łączy ich autentyczne uczucie, ale dziewczyna nie wie, że jej partner jest funkcjonariuszem Służby Bezpieczeństwa. Pewnego dnia Roman zaprasza ją do swego służbowego mieszkania. Po kilku nocach miłosnych uniesień prosi ją o przysługę: należy zbliżyć się do znanego pisarza, Adama Warczewskiego (Andrzej Seweryn) i sporządzać raporty na temat jego poglądów i kontaktów prywatnych.

Zakochana Kamila chcąc zadowolić swojego mężczyznę, zgadza się na inwigilowanie Warczewskiego i podpisuje deklarację współpracy z SB. Wybiera pseudonim "Różyczka". Piękna kobieta szybko przykuwa uwagę pisarza. Warczewski zaprasza ją do swojego domu, proponuje klasykę polskiej literatury emigracyjnej. Związek Kamili z pisarzem i jego rodziną jest coraz bliższy, a jej raporty - coraz ciekawsze. Zwłaszcza te, które powstają nocą, przy biurku literata. Pisarz i jego młoda przyjaciółka zostają kochankami, z czasem Kamila przeprowadza się do domu Warczewskiego i zaprzyjaźnia z jego córką. Nakryta przez kochanka, nocą przy maszynie w trakcie pisaniu raportu, kłamie, że to jej próby literackie.

- "Różyczka" nie opowiada o Jasienicy, ale o metodach inwigilacji i represjonowania środowisk twórczych pod koniec lat 60. ubiegłego stulecia - mówi reżyser filmu, Janusz Kidawa-Błoński ("Skazany na bluesa"). - Tworząc portrety psychologiczne, relacje i zachowania postaci na użytek filmowej fikcji nie sposób powstrzymać się od kompilowania przeróżnych wątków biograficznych, mających swe źródło w biografiach znanych osób. Nie mam jednak nic przeciwko, by każdy widział w "Różyczce" to, co pragnie w niej zobaczyć - film jest bowiem jedynie zwierciadłem. Widz musi się w nim zobaczyć.

"Różyczka" to gorąca miłosna historia, ale także spotkanie trzech aktorskich osobowości - Andrzeja Seweryna ("Ziemia obiecana", "Lista Schindlera", "Prymas. Trzy lata z tysiąca") w roli pisarza Adama Warczewskiego, Roberta Więckiewicza ("Świadek koronny", "Wszystko będzie dobrze", "Kołysanka") jako funkcjonariusza SB oraz Magdaleny Boczarskiej jako młodej kobiety stającej przed życiowym wyborem.

(MISI)

Trick

{MULTIKINO, CINEMA CITY BONARKA, GALERIA KAZIMIERZ, PLAZA, ZAKOPIANKA}

Reżyseria: Jan Hryniak. Występują: Robert Więckiewicz, Andrzej Chyra, Piotr Adamczyk.

Sensacyjna i zabawna zarazem opowieść o ucieczce z więzienia dwóch inteligentów, odsiadujących wysokie wyroki: Marka Kowalewskiego - utalentowanego fałszerza studolarówek oraz jego starszego współtowarzysza z celi, "Profesora" Witka. Przypadkowo zamieszani w rządowe malwersacje przestępcy postanawiają zagrać va banque, a przy okazji wyrównać rachunki z przeszłości. Skomplikowana intryga jest szansą na odzyskanie wolności i zemstę. Ale czy uda się wyprowadzić w pole równie sprytnych przeciwników?
Jan Hryniak, reżyser filmu, wspomina: - Produkcja tego filmu od początku była wielkim trickiem. Jednak bycie filmowcem to, według mnie, swoisty nadmiar adrenaliny, bez której kreatywne tworzenie staje się niemożliwe. Na planie utarło się powiedzenie, że to, co robimy to "niezły trick". Podczas kręcenia wielu scen okazywało się, że powstają rzeczy zupełnie przez nas niezamierzone. Największą niespodzianką i jednym z największych odkryć podczas kręcenia "Tricku" był dla mnie operator Piotr Śliskowski. Dobrze wspominam również pracę z aktorami - muszę przyznać, że cała obsada potwierdziła, że moje wybory castingowe były trafione.

Rzeczywiście, dla gwiazd polskiego kina "Trick" jest okazją do poszerzenia swojego ekranowego wizerunku. Piotr Adamczyk ukazuje szorstkie, choć niemniej sympatyczne oblicze oszusta z wyjątkowym poczuciem humoru. Andrzej Chyra jako agent Bukowski akcentuje chłód i diaboliczność swojej postaci, która pod wieloma względami przypomina przełomową dla tego aktora kreację w "Długu". Bohater grany przez Roberta Więckiewicza łączy, ale i wzbogaca cechy jego popisowych ról w "Świadku koronnym" i "Zerze". Ciekawą kreację stworzył Marian Dziędziel, grający Profesora, którego towarzyszami z celi są: mistrz tricków Szuler - Bartłomiej Topa, (partnerujący już Dziędzielowi w "Weselu" i "Domu złym"), oraz Eryk Lubos.

(MISI)

Nasza niania jest agentem

{MULTIKINO, CINEMA CITY BONARKA, ZAKOPIANKA}

Reżyseria: Brian Levant. Występują: Jackie Chan, Amber Valletta, Lucas Till.

Bob Ho (Jackie Chan), agent pracujący dla CIA, zakochuje się w uroczej wdowie z trójką dzieci. By być bliżej ukochanej, postanawia przejść na wcześniejszą emeryturę. Niestety jego praca nie ma się jeszcze ku końcowi: rezolutne dzieciaki przez swoją nieposkromioną ciekawość sprowadzają bowiem na rodzinę nieszczęście. Na trop Boba wpada jego najbardziej zaciekły wróg. Żeby chronić swych najbliższych, były agent musi przeobrazić się w niepozorną nianię.

Grający główną rolę w komedii familijnej Jackie Chan jest niedoścignionym mistrzem sztuk walki, międzynarodową gwiazdą filmową i artystą kochanym przez fanów na całym świecie. Na początku swej kariery był gwiazdą azjatycką: wyprodukował, wyreżyserował i wystąpił w kilkudziesięciu azjatyckich filmach, takich jak "Draka w Bronksie", "Pierwsze uderzenie", "Pijany mistrz", czy "Przyjemniaczek". Po latach został doceniony na arenie międzynarodowej. Widownia europejska i amerykańska pokochała jego role w filmach: "Godziny szczytu", "Godziny szczytu 2", "Kowboj z Szanghaju", "Smoking" czy "Rycerze z Szanghaju". O swojej roli w filmie Briana Levanta ("Śnieżne psy") mówi: - Uwielbiam rozśmieszać dzieci. Cieszę się, gdy dzieci dobrze się bawią, oglądając moje filmy.

(MISI)

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie